V Praze začal sedmý ročník Signal Festivalu, návštěvníky čeká 18 světelných instalací

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2019 20:52
Na pražském Smetanově nábřeží ve čtvrtek večer začal Signal Festival, který potrvá do nedělní půlnoci. Zahájení se uskutečnilo u největší z 18 uměleckých instalací, vedle toho jsou na programu tři videomappingy a další doprovodné akce.
Instalace Space and Possibilities od studia Nohlab na Karlínském náměstí.
Instalace Space and Possibilities od studia Nohlab na Karlínském náměstí. | Foto: www.signalfestival.com
Instalace od kolektivu Giegling při zkoušce na letošní festival Signal. | Foto: ČTK
Instalace od kolektivu Giegling při zkoušce na letošní festival Signal. | Foto: ČTK
Instalace od kolektivu Giegling při zkoušce na letošní festival Signal. | Foto: ČTK
Instalace jménem Intensive Reflections on Modernity od Jakuba Peška na Smetanově nábřeží. | Foto: Tomáš Slavík/Signal
Instalace jménem Intensive Reflections on Modernity od Jakuba Peška na Smetanově nábřeží. | Foto: Tomáš Slavík/Signal
Instalace The Wall od kreativního studia Oficina v parku Lannova. | Foto: Tomáš Slavík/Signal
Instalace The Wall od kreativního studia Oficina v parku Lannova. | Foto: Tomáš Slavík/Signal
Kinetická instalace Ghost in the Machine od Klár Horáčkové v budově ministerstva dopravy. | Foto: Tomáš Slavík/Signal
Instalace nazvaná Multiverse .pan od studia Fuse v Zrcadlové kapli Klementina. | Foto: Jiří Šebek/Signal
Instalace Reflexe od Adama Ciglera a Petra Vacka v klášteře sv. Anežky České. | Foto: Dušan Vondra/Signal
Instalace Space and Possibilities od studia Nohlab na Karlínském náměstí. | Foto: Jiří Šebek/Signal
Instalace Space and Possibilities od studia Nohlab na Karlínském náměstí. | Foto: Dušan Vondra/Signal
Instalace Space and Possibilities od studia Nohlab na Karlínském náměstí. | Foto: Dušan Vondra/Signal

Organizátoři festival zahájili z paluby lodi, první světelnou show přišly na Smetanovo nábřeží, most Legií a Střelecký ostrov zhlédnout tisíce lidí. Téma ročníku, kterým je revoluce, připomněl ředitel festivalu Martin Pošta v souvislosti s letošním výročím třiceti let od listopadu 1989.

Návštěvníky přivítal také primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který rovněž připomněl ideály sametové revoluce. "Právě dnes čelí tyto ideály neustálým snahám o jejich devalvaci z nejrůznějších stran," řekl. Dodal, že je důležité ideály bránit a připomínat si je.

Návštěvníkům se letos představí světelné umění na třech trasách vedoucích Malou Stranou, Starým Městem a Karlínem. Z 18 instalací bude 12 umístěno v nových lokacích. Mezi nejvýraznější účinkující letošního ročníku patří architektka Eva Jiřičná a její instalace ve Vojanových sadech.

Největší instalace od Jakuba Peška každý večer pomocí čtyř laserů pokryje obrazem 180 000 metrů krychlových mezi Smetanovým nábřežím a Střeleckým ostrovem.

Oblíbené videomappingy, tedy světelné promítání na budovy, budou letos tři, a to na Tyršově domě na Malé Straně, na kostele svatého Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí a na základní škole na Lyčkově náměstí v Karlíně.

V pátek se festival bude překrývat s veřejným rozloučením se zesnulým Karlem Gottem, které se uskuteční na Žofíně. Festival světla po dohodě s pozůstalými vzdá zpěvákovi hold minutou ticha.

Kromě uměleckých instalací jsou na programu také panelové diskuse, které se budou konat v sobotu od 15:00 ve Werichově vile. Návštěvníci se seznámí s vybranými umělci a zároveň s festivalovým tématem revoluce. Mezi hosty budou architektka Eva Jiřičná nebo umělec Federico Díaz. Akce zahrnuje též hudební piknik v Nosticově zahradě. Připraven je i program pro děti.

Novinkou festivalu je akce Signal Cinema, která se uskuteční v neděli od 16 hodin v kině Světozor. Návštěvníky seznámí s projekcemi prostřednictvím filmu. Sérii promítání zahájí světová premiéra španělského dokumentu Visualist, Those Who See Beyond. Čtvrtým doprovodným programem jsou nedělní komentované procházky s kurátory festivalu.

Na náměstí Míru, kde byly například v roce 2017 promítána všechna díla festivalu, se akce letos nekoná. Projekce potrvají každý den do půlnoci, organizátoři s ohledem na minulé ročníky očekávají kolem 600 tisíc diváků.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy