V Brně jako v pokojíčku. Začala výstava umělců nominovaných na Cenu Jindřicha Chalupeckého

Viktorie Valocká: Bez názvu (tři gauče), 2017
Dominik Gajarský: Equilibrium (HD video, 2017)
Martin Kohout: Slides (HD video, 2017)
Richard Loskot: Odkazy věcí (multimediální instalace, 2017)
Romana Drdová: Suede Dejoint (multimediální instalace, 2017)
Foto: Cena Jindřicha Chalupeckéhé
ČTK ČTK
21. 9. 2017 17:52
Pět mladých umělců a umělkyň, z nichž jeden získá Cenu Jindřicha Chalupeckého, vystavuje v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně. Výtvarníci připravili produkčně náročné projekty, které se snaží kreativně využít prostor výstavních sálů.

I letošní finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let Romana Drdová, Dominik Gajarský, Martin Kohout, Richard Loskot a Viktorie Valocká pracují s nejrůznějšími médii od malby po film. Připravili produkčně náročné projekty, které se snaží kreativně využít prostor výstavních sálů.

"Každý z finalistů vytvořil specifické prostředí, svůj vlastní malý svět. Navzájem spolu ale díla v mnoha ohledech komunikují a vytváří divácky zajímavý celek," řekla ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová. "Spojujícím momentem je komplexní práce s prostorem," doplnila kurátorka Tereza Jindrová. 

Film, instalace i obrazy

Loskot ve dvou místnostech vytvořil odlidštěný byt, kde místo ptáčka "zpívá" v kleci přístroj na fotobuňku, kočka je vidět pouze na nástěnném displeji a strojový hlas roboticky předčítá Umělého člověka od Josefa Čapka.

"Prostory Pražákova paláce byly nejdříve apartmány, byty. Z této myšlenky jsem vycházel. Nevztahuji se však k historii, pohybuji se někde v blízké budoucnosti," popsal Loskot.

Kohout se prezentuje filmem, který natočil v Londýně o noční práci, nespavosti a životě prodchnutém mobilními aplikacemi.

Tradičnější umělecký projev má Viktorie Valocká. Její velkoformátové obrazy na stěnách doplňují pohovky a gauče. "Sehnala jsem je v Brně za odvoz a potom zpracovala technikou, kterou jsem dříve používala na textilní obrazy," řekla Valocká.

Podruhé má finálová výstava také zahraničního hosta, tentokrát je to německý umělec Clemens von Wedemeyer. Vytvořil video, ve kterém se různě staré sochy ze sbírky Moravské galerie setkávají v nově převyprávěné Vesmírné odysei.

Laureáta Chalupeckého ceny vyhlásí porota 26. listopadu v kině Scala. 

Cena Jindřicha Chalupeckého je určená českým výtvarným umělcům do 35 let, jejichž dílo má potenciál získat uznání v Česku i zahraničí a vyniká obsahově i formálně.

Ocenění nese jméno předního českého kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filozofa Chalupeckého. Loni uspěl Matyáš Chochola.

Výstavy finalistů hostí střídavě Praha a Brno.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dopravu na Žižkově omezí oprava ulice Jana Želivského

Technická správa komunikací (TSK) v Praze začala v sobotu na Žižkově s opravou ulici Jana Želivského mezi Basilejským náměstím a Koněvovou a práce potrvají do konce měsíce. Pro auta bude úsek ve směru na Ohradu uzavřen do středy 19. srpna, objížďka povede ulicemi Ambrožova, Jeseninova a Na Vápence. Tramvaje a autobusy MHD úsekem jezdit budou.

Podle mluvčí TSK Barbory Liškové silnice při rekonstrukci dostane tzv. tichý asfalt, který by měl v této frekventované ulici pomoci snížit hluk. "Položením takzvaného tichého asfaltu a vyrovnáním kanálů předpokládáme snížení hlučnosti v okolí této komunikace o tři až pět decibelů," uvedla před časem mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
Další zprávy