Lustr si posvítí na zajímavé tuzemské ilustrátory. Přijede i výtvarnice, která kreslila pro CNN

Kdo chce mít přehled o tom nejlepším ze současné tuzemské ilustrace, ten by neměl chybět na čtvrtém ročníku festivalu Lustr, jenž mezi 22. a 28. zářím v pražském prostoru FF UK v Hybernské ulici představí práce čtyř desítek výtvarníků. Přivítá také úspěšné hosty ze zahraničí, kteří se se zájemci podělí o své zkušenosti. Festival kromě výstavy každý den nabídne i různé workshopy a akce pro děti i dospělé. Festival pořádá spolek Czech illustrators ve spolupráci s knihkupectvím PageFive.
Ilustrace Slovenky Martiny Paukové, kterou CNN použila ve videu o plýtvání vodou. Pauková na Lustru povede master class. | Video: Vimeo / Agent Pekka

Sedmidenní oslava ilustrace, tak o festivalu Lustr mluví jeho pořadatelé. V pražské Hybernské ulici letos představí čtyři desítky ilustrátorů převážně z České republiky, kteří prošli "kvalifikačním sítem". To znamená, že jejich práce je v očích pořadatelů zajímavá a originální.

Festival ilustrace Lustr 2017

Hybernská 4, Praha 1
Termín: 22. - 28. 9.
Otevřeno: 10:00 - 20:00
Vstupné: V předprodeji 180 Kč, na místě 200 Kč. Vstupenky platí po celou dobu festivalu na výstavu, promítání a přednášky. Workshopy jsou symbolicky zpoplatněny zvlášť.

Návštěvníci se mohou těšit na stálice - Michala Bačáka a jeho "puntičkářské" kresby, z nichž doslova přechází zrak, oblíbenou autorku komiksů Toy Box nebo žádané ilustrátory Marii Makeevu a duo Tomski & Polanski. Doplní je i prezentace pražské UMPRUM a také obrázky několika festivalových nováčků.

V plánu jsou i diskuse se zahraničními hosty. Do Prahy přijede Slovenka Martina Pauková, která se věnuje radostným plošným vektorovým ilustracím. Pracovala pro CNN, Google či Pull & Bear a na Lustru povede master class o tom, jak rozhýbat vlastní mysl tak, aby se dalo hravě zpracovat i zdánlivě těžké zadání.

Francouz Jonathan Vermersch, jenž kombinuje digitální svět s kresebnou linkou a odvážnou barevností, v praxi ukáže, jak se přestat stydět dát na papír vlastní nápad.

Blog plný tutoriálů a také nomádský život v různých zemích představí španělský ilustrátor a animátor Magoz, který poradí, jak nastartovat ilustrátorskou kariéru.

Přednášky a diskuse s hosty ze zahraničí jsou určené profesionálům i zájemcům o obor z řad amatérů. Ti, kteří si chtějí prostě jen tak "něco zkusit", mohou zajít třeba na pondělní workshop krasopísma s Karolínou Strykovou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy