Lustr si posvítí na zajímavé tuzemské ilustrátory. Přijede i výtvarnice, která kreslila pro CNN

Hana Slívová Hana Slívová
20. 9. 2017 6:00
Kdo chce mít přehled o tom nejlepším ze současné tuzemské ilustrace, ten by neměl chybět na čtvrtém ročníku festivalu Lustr, jenž mezi 22. a 28. zářím v pražském prostoru FF UK v Hybernské ulici představí práce čtyř desítek výtvarníků. Přivítá také úspěšné hosty ze zahraničí, kteří se se zájemci podělí o své zkušenosti. Festival kromě výstavy každý den nabídne i různé workshopy a akce pro děti i dospělé. Festival pořádá spolek Czech illustrators ve spolupráci s knihkupectvím PageFive.
Ilustrace Slovenky Martiny Paukové, kterou CNN použila ve videu o plýtvání vodou. Pauková na Lustru povede master class. | Video: Vimeo / Agent Pekka

Sedmidenní oslava ilustrace, tak o festivalu Lustr mluví jeho pořadatelé. V pražské Hybernské ulici letos představí čtyři desítky ilustrátorů převážně z České republiky, kteří prošli "kvalifikačním sítem". To znamená, že jejich práce je v očích pořadatelů zajímavá a originální.

Festival ilustrace Lustr 2017

Hybernská 4, Praha 1
Termín: 22. - 28. 9.
Otevřeno: 10:00 - 20:00
Vstupné: V předprodeji 180 Kč, na místě 200 Kč. Vstupenky platí po celou dobu festivalu na výstavu, promítání a přednášky. Workshopy jsou symbolicky zpoplatněny zvlášť.

Návštěvníci se mohou těšit na stálice - Michala Bačáka a jeho "puntičkářské" kresby, z nichž doslova přechází zrak, oblíbenou autorku komiksů Toy Box nebo žádané ilustrátory Marii Makeevu a duo Tomski & Polanski. Doplní je i prezentace pražské UMPRUM a také obrázky několika festivalových nováčků.

V plánu jsou i diskuse se zahraničními hosty. Do Prahy přijede Slovenka Martina Pauková, která se věnuje radostným plošným vektorovým ilustracím. Pracovala pro CNN, Google či Pull & Bear a na Lustru povede master class o tom, jak rozhýbat vlastní mysl tak, aby se dalo hravě zpracovat i zdánlivě těžké zadání.

Francouz Jonathan Vermersch, jenž kombinuje digitální svět s kresebnou linkou a odvážnou barevností, v praxi ukáže, jak se přestat stydět dát na papír vlastní nápad.

Blog plný tutoriálů a také nomádský život v různých zemích představí španělský ilustrátor a animátor Magoz, který poradí, jak nastartovat ilustrátorskou kariéru.

Přednášky a diskuse s hosty ze zahraničí jsou určené profesionálům i zájemcům o obor z řad amatérů. Ti, kteří si chtějí prostě jen tak "něco zkusit", mohou zajít třeba na pondělní workshop krasopísma s Karolínou Strykovou.

 

Právě se děje

před 17 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy