Lustr si posvítí na zajímavé tuzemské ilustrátory. Přijede i výtvarnice, která kreslila pro CNN

Hana Slívová Hana Slívová
20. 9. 2017 6:00
Kdo chce mít přehled o tom nejlepším ze současné tuzemské ilustrace, ten by neměl chybět na čtvrtém ročníku festivalu Lustr, jenž mezi 22. a 28. zářím v pražském prostoru FF UK v Hybernské ulici představí práce čtyř desítek výtvarníků. Přivítá také úspěšné hosty ze zahraničí, kteří se se zájemci podělí o své zkušenosti. Festival kromě výstavy každý den nabídne i různé workshopy a akce pro děti i dospělé. Festival pořádá spolek Czech illustrators ve spolupráci s knihkupectvím PageFive.
Ilustrace Slovenky Martiny Paukové, kterou CNN použila ve videu o plýtvání vodou. Pauková na Lustru povede master class. | Video: Vimeo / Agent Pekka

Sedmidenní oslava ilustrace, tak o festivalu Lustr mluví jeho pořadatelé. V pražské Hybernské ulici letos představí čtyři desítky ilustrátorů převážně z České republiky, kteří prošli "kvalifikačním sítem". To znamená, že jejich práce je v očích pořadatelů zajímavá a originální.

Festival ilustrace Lustr 2017

Hybernská 4, Praha 1
Termín: 22. - 28. 9.
Otevřeno: 10:00 - 20:00
Vstupné: V předprodeji 180 Kč, na místě 200 Kč. Vstupenky platí po celou dobu festivalu na výstavu, promítání a přednášky. Workshopy jsou symbolicky zpoplatněny zvlášť.

Návštěvníci se mohou těšit na stálice - Michala Bačáka a jeho "puntičkářské" kresby, z nichž doslova přechází zrak, oblíbenou autorku komiksů Toy Box nebo žádané ilustrátory Marii Makeevu a duo Tomski & Polanski. Doplní je i prezentace pražské UMPRUM a také obrázky několika festivalových nováčků.

V plánu jsou i diskuse se zahraničními hosty. Do Prahy přijede Slovenka Martina Pauková, která se věnuje radostným plošným vektorovým ilustracím. Pracovala pro CNN, Google či Pull & Bear a na Lustru povede master class o tom, jak rozhýbat vlastní mysl tak, aby se dalo hravě zpracovat i zdánlivě těžké zadání.

Francouz Jonathan Vermersch, jenž kombinuje digitální svět s kresebnou linkou a odvážnou barevností, v praxi ukáže, jak se přestat stydět dát na papír vlastní nápad.

Blog plný tutoriálů a také nomádský život v různých zemích představí španělský ilustrátor a animátor Magoz, který poradí, jak nastartovat ilustrátorskou kariéru.

Přednášky a diskuse s hosty ze zahraničí jsou určené profesionálům i zájemcům o obor z řad amatérů. Ti, kteří si chtějí prostě jen tak "něco zkusit", mohou zajít třeba na pondělní workshop krasopísma s Karolínou Strykovou.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy