Výstava v Museu Kampa oslavuje narozeniny Medy Mládkové a představuje Kupkovy kolegy

ČTK ČTK
19. 9. 2017 8:00
Výstava v pražském Museu Kampa František Kupka a umělecká skupina v Puteaux představuje seskupení třiceti umělců, kteří se usadili na stejnojmenném pařížském předměstí a významně zasáhli do vývoje moderního umění. Vedle Františka Kupky jsou na výstavě například díla Marcela Duchampa a jeho bratří. Práce skupiny je k vidění v České republice vůbec poprvé.
Bratři Duchampové na zahradě v Puteaux mezi lety 1910 až 1914.
Bratři Duchampové na zahradě v Puteaux mezi lety 1910 až 1914. | Foto: Muzeum Kampa

Pražské Museum Kampa oslavilo 98. narozeniny zakladatelky Medy Mládkové novou výstavou František Kupka a umělecká skupina v Puteaux.

Na šesti desítkách děl představuje seskupení umělců, kteří se usadili na pařížském předměstí Puteaux a významně zasáhli do vývoje moderního umění. Vedle Františka Kupky, jemuž je Museum Kampa především zasvěcené, jsou na výstavě díla například Marcela Duchampa a jeho bratrů. 

Jean Metzinger: Studie k portrétu Alberta Gleizese (1911).
Jean Metzinger: Studie k portrétu Alberta Gleizese (1911). | Foto: Muzeum Kampa

Počátky spolupráce skupiny z Puteaux spadají do roku 1911 do ateliéru Jacquesa Villona, kde se scházeli Albert Gleizes, Francis Picabia, Roger de La Fresnaye, Fernand Léger, Jean Metzinger, Františe Kupka, ale i literáti, například básník Guillaume Apollinaire. Ke směru se přidali i oba bratři Jacquesa Villona - sochař Raymond Duchamp-Villon a Marcel Duchamp.

Několik členů skupiny z Puteaux později vytvořilo sdružení Section ďOr (Zlatý řez). S nimi vystavoval nakonec i František Kupka.

František Kupka: Kaštanovník v květu (1906).
František Kupka: Kaštanovník v květu (1906). | Foto: Muzeum Kampa

"Výstava mimo jiné ukazuje Kupku jako autora, který stál v centru tehdejšího dění," řekla jedna z autorek výstavy, Brigitte Lealová.

Pro o generaci staršího Kupku byla komunita zásadní, protože mu pomáhala nenechat se svázat konvencemi a lépe se mu tak pracovalo na výtvarném vyjádření.

Výstava, která vznikla ve spolupráci s pařížským Centre Pompidou, potrvá do ledna 2018.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat celou AfD

Německá kontrarozvědka prozatím nesmí na celostátní úrovni sledovat kvůli podezření z pravicového extremismu celou opoziční stranu Alternativa pro Německo (AfD). Rozhodl o tom správní soud v Kolíně nad Rýnem, jak magazínu Der Spiegel potvrdil mluvčí soudu. To, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, zařadila stranu na seznam podezřelých z pravicového extremismu, se dostalo do médií ve středu. AfD se proti tomu ostře ohradila.

O AfD, která je označována za pravicově populistickou až radikální, se doposud zajímaly tajné služby v několika spolkových zemích, mimo jiné v Braniborsku nebo Sasku. Na celostátní úrovni se kontrarozvědka loni v březnu rozhodla sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř AfD, protože se podle ní potvrdilo podezření, že je to uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Křídlo se sice mezitím formálně rozpustilo, tento proud je ale nadále v AfD silně zastoupen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy