Číňané zřejmě vystavují padělky mých děl, varuje slavná japonská umělkyně Kusamaová

Kultura Guardian, NHK, Kultura
30. 10. 2018 15:40
Čína už byla obviněna z padělání luxusních kabelek či komiksů manga. Nyní po Číně zřejmě poprvé cestuje výstava padělaných děl, a to rovnou světoznámé umělkyně Jajoi Kusamaové.
Snímek z loňské legální výstavy děl Jajoi Kusamaové nazvané Flower Obsession v australském Melbourne.
Snímek z loňské legální výstavy děl Jajoi Kusamaové nazvané Flower Obsession v australském Melbourne. | Foto: Eugene Hyland

Renomovaná japonská výtvarnice Jajoi Kusamaová zvažuje, že by zažalovala pořadatele několika údajných výstav jejích děl v Číně. Ty však podle Kusamaové představují výhradně padělané práce.

Jak upozorňuje britský deník Guardian, falzifikáty děl Jajoi Kusamaové i dalšího japonského umělce Takašiho Murakamiho byly od letošního jara vystaveny alespoň v šesti čínských městech. Většinou šlo o přehlídky bez placeného vstupného. Například výstava v metropoli Čchang-ša, hlavním městě provincie Chu-nan, nicméně byla přístupná jen po zakoupení lístku v přepočtu za zhruba 200 českých korun.

Snímek z údajné výstavy děl Yayoi Kusamy ve Wu-chanu, jak na ni lákal server chinanews.com.
Snímek z údajné výstavy děl Yayoi Kusamy ve Wu-chanu, jak na ni lákal server chinanews.com. | Foto: chinanews.com

Právník japonské výtvarnice už zaslal varování také pořadatelům další placené výstavy v Šanghaji, kteří přehlídku začátkem tohoto měsíce následně skutečně předčasně ukončili. Ve městě Čchang-ša jsou ale padělky děl Kusamaové vystavené nadále. Další napodobeniny děl byly k vidění v Šen-čenu, Kantonu a Wu-chanu, vypočítávají japonská média.

Japonská veřejnoprávní televize NHK uvedla, že právníci Kusamaové se nyní snaží identifikovat organizátory podvodných výstav a zvažují, že by je zažalovali za porušení copyrightu i čínských zákonů.

O podobném kroku přemýšlí také druhý dotčený umělec Takaši Murakami, jak uvedl jeho právník Hiroši Kamijama pro anglickojazyčný asijský deník Nikkei Asian Review.

Nadace Jajoi Kusamaové již uvedla, že všechny čínské výstavy jejích děl obsahují padělky a byly uspořádány bez vědomí a souhlasu devětaosmdesátileté umělkyně. "Toto nečestné jednání představuje zvlášť zlomyslné porušení mravnosti a slušnosti a zároveň opovrženíhodné porušení práva a copyrightu," varovala nadace.

Součástí výstav jsou padělky nejznámějších děl Jajoi Kusamaové, které pracují s červenými a bílými tečkami, autorčiným výrazným poznávacím znamením. Taková díla již Japonka představila v londýnské galerii Tate Modern, v pařížském Centre Pompidou či vloni ve washingtonském Hirshhornově muzeu. Minulý rok bylo v japonském Tokiu otevřeno muzeum zasvěcené jejímu životu a dílu.

89-letá Yayoi Kusama patří k nejvyhledávanějším současným umělcům.
89-letá Yayoi Kusama patří k nejvyhledávanějším současným umělcům. | Foto: Tate Modern, Jason Schmidt

Devětaosmdesátiletá Kusamaová se na scéně pohybuje přes šedesát let, skutečný boom ale její abstraktní impresionistické a popartové práce zažívají v uplynulých dvou dekádách. Roku 2014 autorčiny výstavy dle údajů časopisu The Art Newspaper navštívilo nejvíc návštěvníků na celém světě - výrazně k tomu přispěly tehdejší přehlídky v Latinské Americe, které dohromady zaznamenaly přes dva miliony návštěvníků.

Britský deník Guardian pro souvislost dodává, že čínské firmy již v minulosti byly obviněny z padělání japonských komiksů manga, animovaných filmů či postaviček podléhajících copyrightu. Deník Nikkei Asian Review k tomuto výčtu doplňuje také pirátská DVD či padělky luxusních kabelek. Obě publikace ale soudí, že současná kauza je prvním příkladem toho, že Číňané uspořádají výstavu kompletně padělaných uměleckých děl.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy