Vzduchoplavba v umění. Plzeňská výstava ukazuje díla inspirovaná touhou létat

Vzduchoplavba v umění. Plzeňská výstava ukazuje díla inspirovaná touhou létat
Snímek z výstavy Aviatika v české vizuální kultuře 1783–1957.
Letecký hvězdicový motor Škoda.
Zdeněk Burian: Balon nad ledovými pláněmi, návrh obálky knihy S. A. Andréeho Balonem k severní točně.
Domovní znamení, Brno-Žabovřesky, Pod Kaštany 22, 1957.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
20. 7. 2021 12:27
Díla inspirovaná aviatikou a touhou létat představuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni. Ukazuje různé podoby letectví v české kultuře. Orámovaná je dvěma milníky: rokem 1783, kdy poprvé vzlétl horkovzdušný balon, a rokem 1957, kdy byla vypuštěna první kosmická sonda Sputnik.

Přehlídka nazvaná Aviatika v české vizuální kultuře 1783-1957 ve výstavní síni Masné krámy potrvá do 16. ledna příštího roku. Nemá ambice mapovat dějiny létání. Soustřeďuje se na výrazné symboly či náměty v moderním obraze a kultuře, od malby přes monumentální plastiky až po knižní ilustrace, plakáty a film, říká její autorka Eva Bendová.

Podle ní má vzduchoplavba bohaté dějiny i nespočet obrazových forem a významů. Devět tematických kapitol přenáší návštěvníka do krajin viděných z nadhledu, ke snovému či mytickému létání, mezi obrazy hrdinů, poetických objektů a válečných náletů nebo k ilustracím dobrodružné románové literatury, k utopistické tvorbě až po dobývání vesmíru.

"Rozvoj aviatiky v první polovině 20. století s sebou přinesl na jedné straně bohatou až romantickou poetiku, na druhé straně vidění letadla jako ničivého stroje a fatální destrukce. V avantgardním umění pak aviatika přinesla nové způsoby nazírání na svět v podobě ptačích perspektiv nebo naopak pohledů zaměřených do nekonečného vesmíru," říká Bendová.

Návštěvníci Masných krámů uvidí malby Jindřicha Štyrského, Josefa Čapka, Kamila Lhotáka či Bohumíra Matala nebo moderní sochařské alegorie Josefa Štursy, Jaroslava Horejce a Zdeňka Pešánka, doplněné o filmové dokumenty z aviatických akcí nad Plzní i Prahou.

Nechybí ani obálky dobových časopisů, humoristické a dobrodružné ilustrace Zdeňka Buriana nebo Hermíny Týrlové, filmy Karla Zemana, plakáty Československých aerolinií, firmy Baťa, Západočeského aeroklubu či fotografie Ladislava Sitenského.

Výstavu doprovází publikace kurátorky Evy Bendové a kunsthistorika Ondřeje Váši nazvaná Od balonu ke kosmickému vědomí. Vstupenky na přehlídku jsou slosovatelné, vítěz získá let letadlem. Doprovodný program zahrnuje komentované prohlídky, přednášky, filmové projekce či tvůrčí dílny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy