Vzduchoplavba v umění. Plzeňská výstava ukazuje díla inspirovaná touhou létat

Vzduchoplavba v umění. Plzeňská výstava ukazuje díla inspirovaná touhou létat
Snímek z výstavy Aviatika v české vizuální kultuře 1783–1957.
Letecký hvězdicový motor Škoda.
Zdeněk Burian: Balon nad ledovými pláněmi, návrh obálky knihy S. A. Andréeho Balonem k severní točně.
Domovní znamení, Brno-Žabovřesky, Pod Kaštany 22, 1957.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
20. 7. 2021 12:27
Díla inspirovaná aviatikou a touhou létat představuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni. Ukazuje různé podoby letectví v české kultuře. Orámovaná je dvěma milníky: rokem 1783, kdy poprvé vzlétl horkovzdušný balon, a rokem 1957, kdy byla vypuštěna první kosmická sonda Sputnik.

Přehlídka nazvaná Aviatika v české vizuální kultuře 1783-1957 ve výstavní síni Masné krámy potrvá do 16. ledna příštího roku. Nemá ambice mapovat dějiny létání. Soustřeďuje se na výrazné symboly či náměty v moderním obraze a kultuře, od malby přes monumentální plastiky až po knižní ilustrace, plakáty a film, říká její autorka Eva Bendová.

Podle ní má vzduchoplavba bohaté dějiny i nespočet obrazových forem a významů. Devět tematických kapitol přenáší návštěvníka do krajin viděných z nadhledu, ke snovému či mytickému létání, mezi obrazy hrdinů, poetických objektů a válečných náletů nebo k ilustracím dobrodružné románové literatury, k utopistické tvorbě až po dobývání vesmíru.

"Rozvoj aviatiky v první polovině 20. století s sebou přinesl na jedné straně bohatou až romantickou poetiku, na druhé straně vidění letadla jako ničivého stroje a fatální destrukce. V avantgardním umění pak aviatika přinesla nové způsoby nazírání na svět v podobě ptačích perspektiv nebo naopak pohledů zaměřených do nekonečného vesmíru," říká Bendová.

Návštěvníci Masných krámů uvidí malby Jindřicha Štyrského, Josefa Čapka, Kamila Lhotáka či Bohumíra Matala nebo moderní sochařské alegorie Josefa Štursy, Jaroslava Horejce a Zdeňka Pešánka, doplněné o filmové dokumenty z aviatických akcí nad Plzní i Prahou.

Nechybí ani obálky dobových časopisů, humoristické a dobrodružné ilustrace Zdeňka Buriana nebo Hermíny Týrlové, filmy Karla Zemana, plakáty Československých aerolinií, firmy Baťa, Západočeského aeroklubu či fotografie Ladislava Sitenského.

Výstavu doprovází publikace kurátorky Evy Bendové a kunsthistorika Ondřeje Váši nazvaná Od balonu ke kosmickému vědomí. Vstupenky na přehlídku jsou slosovatelné, vítěz získá let letadlem. Doprovodný program zahrnuje komentované prohlídky, přednášky, filmové projekce či tvůrčí dílny.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy