Hábl a pořadatelé akce chtěli oživit nevzhlednou fasádu devítipatrového domu. Čtyři desítky metrů dlouhý Vodopád má kromě toho upozornit na nezadržitelný proud času, pomíjivost i přírodní živel.
"Pro mě samotného to byla nejenom nová výzva a zatěžkávací zkouška, jak citlivě vstoupit do veřejného prostoru, ale i jak zvládnout 350 metrů čtverečních vertikálního obrazu ze čtyřicetimetrové výšky," popisuje Hábl mnohahodinovou práci.
"Před sedmi lety jsem na podobnou plochu maloval na magistrále na I. P. Pavlova, ale nohama na zemi. Tentokrát se vše odehrává ve velké propasti pode mnou," dodává.
S kolegy začal tím, že stěnu domu nabarvil načerno. Poté na ní začal bílou barvou vytvářet samotný obraz, který tak bude černobílý. Nemá pokrývat celou stěnu, pouze její polovinu.
Původně chtěl mít Hábl malbu hotovou již v odpoledních hodinách, kvůli nepříznivému počasí v sobotu dopoledne se ale práce zpozdila.
Patrik Hábl jako malíř pracuje nejen s obrazem, ale také s prostorem. V letech 1994 až 2000 navštěvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, na Akademii výtvarných umění studoval experimentální grafiku u Vladimíra Kokolii. Velkorysý byl třeba jeho malířský zásah do barokního interiéru kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze, kde jeho kompozice v postní době nahradily původní oltářní plátna.
K jeho posledním pracím v architektuře patří řada maleb integrovaných do prostor nového, převážně kancelářského domu na pražské Národní třídě. Hábl je také autorem intervence ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře nebo instalace v expozici Umění Asie a starověkého Středomoří v Národní galerii.
Festival Landscape potrvá do konce září. Návštěvníky láká na čtyři desítky nejrůznějších výtvarných děl, instalací a intervencí ve veřejném prostoru od českých i zahraničních architektů a umělců. Cílem je nejen zpestřit v průběhu letních měsíců městské prostředí, ale také upozornit na potenciál městské části Praha 3 a ukázat možnosti zlepšování kvality života ve městech, včetně adaptačních opatření na změnu klimatu.
Obyvatelé i návštěvníci Žižkova si mohou sestavit vlastní park díky interaktivní instalaci amsterdamských NL Architects nazvané Puzzle Park. Na Havlíčkově náměstí mohou díky pítku s nanofiltrací Richarda Loskota ochutnat okapovou vodu nebo se v parných dnech osvěžit u nových vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT na rohu ulic Jeseniova a Prokopova a na náměstí Radost.