V Kladně pojmenovali ulici po básníku Jiřím Kolářovi

ČTK ČTK
10. 1. 2007 14:40
V Kladně pojmenovali ulici po básníku Jiřím Kolářovi

Kladenští radní schválili pojmenování nové ulice v Kladně-Rozdělově na ulici Jiřího Koláře. Básník a jeden ze signatářů Charty 77 se sice narodil v Protivíně, velkou část života ale prožil v největším středočeském městě. Ulice se navíc nachází poblíž ulice Bohumila Hrabala patřícího do podobně kulturně-historického okruhu, řekl dnes kladenský primátor Dan Jiránek.

K pojmenování ulic nesmí být podle českých zákonů využito jméno žijící osobnosti. Básník, spisovatel, překladatel a výtvarník Jiří Kolář zemřel v srpnu 2002. V 50. letech byl vězněn a po podpisu Charty 77 mu komunisté neumožnili návrat do vlasti ze studijního pobytu ve Francii. Od roku 1980 žil v Paříži, kde později získal francouzské občanství. Svá výtvarná díla vystavoval v západní Evropě i USA, navíc je autorem básnických sbírek. Do České republiky se vrátil v roce 1997.

Od začátku 90. let bylo v Kladně přejmenováno 51 ulic do té doby nesoucích jména symbolů komunistického režimu. První vlna změn přišla v červenci 1990, kdy se objevily ulice Cyrila Boudy, (dříve Antonína Zápotockého), T. G. Masaryka (stará část Čs. armády), Čermákova (Gottwaldova), Huťská (Leninova), 28. října (Stalinova), Ke Stadionu (Velké říjnové revoluce). Nové názvy dostala také náměstí Revoluce (nyní Starosty Pavla), Gottwaldovo (Svobody) a Čs. sovět. přátelství (nyní Karla Kindla).

Postupně přišly na řadu další ulice, poslední změnila název 1. ledna 1997. Přejmenováno bylo také osm náměstí, dvě byla zrušena - náměstí Rudé armády a náměstí Lidových milicí. Ulice, které dnes nesou názvy zemí jako Americká, Anglická, Finská, Francouzská či Švédská se dříve jmenovaly na počest komunistické armády Dělostřelců, Motostřelců, Spojařů, Radistů nebo Parašutistů.

 

Právě se děje

Další zprávy