Úspěšná bratislavská výstava o umění a propagandě za války je k vidění on-line

Kdo nestihl zajet do bratislavské Slovenské národní galerie na výstavu Sen × skutočnosť - Umenie & propaganda 1939-1945, ten má nyní možnost prostudovat si veškeré vystavené artefakty on-line. Galerie na svém webu zveřejnila virtuální prohlídku s 360° panoramaty všech místností. Po kliknutí na konkrétní dílo se zobrazí jeho profil na Webu umění, což je on-line katalog výtvarných prací ze sbírek slovenských galerií. Výstava skončila v únoru tohoto roku, podle pořadatelů ji vidělo 26 147 návštěvníků, což je rekordní číslo. Návštěvnost tamních výstav běžně nepřesáhne 20 tisíc lidí.
Virtuální procházka výstavou o umění a propagandě za 2. sv. války Sen x skutočnosť. | Video: YouTube / Slovenská národní galerie
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy