Vystavená díla se věnují péči o děti a staré lidí i běžným rutinním činnostem, kterým se podle kurátora Víta Krause mnohdy nedostává adekvátního uznání, byť jsou pro všechny zásadní a potřebné. "Základním technologickým východiskem jsou velkoformátové streetartové intervence," popisuje kresby v Malé Lazebnické.
Kromě toho tvorbu výtvarnice představí ještě jednodenní výstava v areálu jihlavské Modety, která se uskuteční tuto sobotu 6. května. "Představí soubor autorčiných malířských pláten, vzniklých ke stejnému tématu v průběhu několika posledních let," doplňuje Kraus.
Název výstavy vychází z osobní zkušenosti Toy Box, respektive z komentářů okolí hodnotících její život. "Už poněkolikáté mi proběhlo hlavou, že ať se ženy chovají jakkoli, jejich životní strategie je vždy napadnutelná a pozice ohrožená," uvažuje výtvarnice.
"Pokud mají děti a zůstávají s nimi doma, zanedbávají práci a budou mít problém se tam vrátit. Pokud mají děti a pracují, musí se smířit s tím, že mohou být označeny jako kariéristky a budou pod drobnohledem, zda pečují tolik a stejně kvalitně jako ty, které jsou doma. Pokud děti vůbec nemají, bývají vnímány jako sobecké. Ať děláme, co děláme, nikdy to není dobře," říká Toy Box.
Ta je absolventkou pražské Literární akademie Josefa Škvoreckého, poté studovala scénografii na DAMU. Pracovala jako novinářka, nyní působí na volné noze. Svými komiksy, často se sociálními tématy, přispěla do mnoha časopisů a sborníků. Její komiksový román Moje kniha Vinnetou z roku 2014 získal cenu Muriel a Zlatou stuhu.
V posledním týdnu širší veřejnost slyšela o Toy Box v souvislosti se sporem ohledně nového románu Aleny Mornštajnové. Výtvarnice obvinila spisovatelku, že se v próze nazvané Les v domě inspirovala jejím osobním příběhem. Konkrétně má jít o zkušenost se sexuálním zneužíváním. Mornštajnová nařčení odmítla.
Galerie Nonstrop funguje od roku 2017 v uličce v centru Jihlavy, zaměřuje se na současné umění. Obvykle uspořádá čtyři výstavy ročně. Vznikla ve spolupráci radnice, Oblastní galerie Vysočina a základní umělecké školy. Provozuje ji město prostřednictvím příspěvkové organizace Brána Jihlavy. Ulička se zachovanými členitými fasádami historických domů spojuje hlavní Masarykovo náměstí s prostorem u kostela svatého Jakuba. Několik desítek let byla uzavřená. Radnice ji upravila a otevřela před 11 lety.