Švankmajerův kabinet kuriozit straší Vídeň

Průřezová výstava Švankmajerovým dílem v Kunsthalle

Vídeň - Český režisér, animátor a výtvarník Jan Švankmajer zahájil v úterý 6. září průřezovou výstavu svého díla ve známé vídeňské síni Kunsthalle. Pod názvem Kyvadlo, jáma a jiné podivnosti v ní soustřeďuje nejtypičtější výtvory svého umění, které je nejčastěji označováno za pozdní český surrealismus. Jejich autor patří ve světě k nejznámějším fimařům z česka

Výstava, pro veřejnost otevřená ve středu 7. září, potrvá do 2. října 2011. Návštěvníci uvidí kromě šesti Švankmajerových krátkých filmů také jeho skulptury a objekty kombinované z mušlí, kostí, peří a ptačích vajec do podoby absurdních bájných bytostí.

"Tato hmatatelná materiálnost hraje pro mou tvorbu významnou roli," řekl Švankmajer rakouským novinářům a za hlavní inspirační zdroje označil své sny, dětství a erotiku. "Latentní erotiku lze najít ve všech mých dílech." Nejintimnější jsoucna jako přání, naděje a obavy se dostávají do centra jeho tvorby, často ovšem doprovázena podvratným humorem.

Šéf Kunsthalle Gerald Matt ocenil především Švankmajerův film z roku 1983 Kladivo, jáma a naděje. "Švankmajerovy obrazy z něj se mi vetřely do hlavy a nemohl jsem se jich zbavit. Je to alegorie neuniknutelnosti," řekl. A Švankmajera označil za "umělce, jehož obrazové světy člověka zcela vtáhnou do své moci".  Podrobný katalog k výstavě lze objednat na adrese http://www.kunsthallewien.at.

Čtěte také:
Recenze: Přežít svůj život a zůstat starým surrealistou

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy