Sochy, reliéfy a grafické listy. V Teplicích vystavují sochař Mizera s dcerou

Sochy, reliéfy a grafické listy. V Teplicích vystavují sochař Mizera s dcerou
Na snímku z výstavy je vpředu socha Pavla Mizery nazvaná Nálezy (vzpomínka na Vendy).
Dílo Pavla Mizery.
Vpředu je socha Pavla Mizery nazvaná Malé pučení.
Vpředu je reliéf Pavla Mizery nazvaný Pučení.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
11. 8. 2020 17:33
Dřevěné reliéfy a objekty sochaře Pavla Mizery, jehož díla lze jinak vidět ve veřejném prostoru v Německu, Rakousku, Turecku či Izraeli, a smaltované obrazy, kovové reliéfy či grafické listy jeho dcery Kamily Housové Mizerové nově vystavuje Regionální muzeum v Teplicích.

Přehlídku nazvanou Rezonance pořádá teplické Regionální muzeum ve výstavní místnosti tamního zámku. Návštěvníkům do 6. září přibližuje, co umělci vytvořili za uplynulých 30 let.

Přípravy začaly již zkraje dubna. "Potom přišla morová rána a všechno se posunulo," říká Pavel Mizera v narážce na epidemii nového typu koronaviru.

Na vystavených dílech pracoval tři dekády. Říká, že se nechává inspirovat v krajině, cizí i české. "Když něco někde vidím, tak si to načrtnu a potom se k tomu vrátím třeba za dva roky," popisuje muž, který jeden objekt tvoří i déle než měsíc.

Kamila Housová Mizerová se podle otce vydala vlastní cestou po dokončení osmé třídy, kdy nastoupila na uměleckou průmyslovou školu. "Přes rameno mi moc dlouho nekoukala," konstatuje Mizera, který s dcerou diskutuje zejména o technických tématech.

Jejich tvorbu spojují skutečné situace, geografické reálie, přírodní jevy nebo jen letmé okamžiky, které výtvarníci zpracovávají. "Tyto podněty, každý po svém, abstrahují do lapidárních tvarů a výrazových zkratek, až dosáhnou na samou podstatu zážitku, přitom ponechávají prostor k představivosti a snění," stojí v anotaci výstavy.

Některé Mizerovy sochy připomínají části lidských těl. Podle autora je jedna část výstavy podobná ženským něžným tvarům, další část je inspirovaná horninami a sopkami. Tyto objekty jsou spíše ostré a hranaté.

Na snímku z výstavy je vpředu socha Pavla Mizery nazvaná Nálezy (vzpomínka na Vendy).
Na snímku z výstavy je vpředu socha Pavla Mizery nazvaná Nálezy (vzpomínka na Vendy). | Foto: ČTK

Kamila Housová Mizerová nechává vyniknout fantazii na plátnech a kovových deskách. Zatímco otcova díla vystupují do prostoru, dcera vystavuje kresby květin a abstraktních jevů.

Pavel Mizera vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde byl ve sklářském ateliéru Stanislava Libenského. Věnuje se sochařství, převážně pracuje s kamenem a dřevem. Od počátku 90. let do roku 2013 vedl ateliér prostorové tvorby Fakulty užitého umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Žije a tvoří v Dolní Poustevně v severních Čechách.

Také jeho dcera Kamila Housová Mizerová je absolventkou Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde byla v ateliéru Kov a šperk. Zabývá se převážně sochařstvím a autorským šperkem. Pracuje s kamenem, dřevem a kovem, od větších objektů do veřejného prostoru a architektury po malé reliéfy broží.

Poslední dobou se Housová Mizerová zabývá i grafickými technikami a barvou. Od roku 2014 učí architektonické kreslení na katedře architektury Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze. Žije a tvoří v Černošicích u Prahy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne, schválila vláda

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na středečním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Prezident Zeman v pondělí přijal demisi ministra školství Gazdíka

Prezident Miloš Zeman již v pondělí přijal demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). V tiskové zprávě to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demisi přijal ke čtvrtku. Ve středu večer by měl Zeman jmenovat Gazdíkovým nástupcem poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše.

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy