reklama
 
 

Škvoreckého cenu má monolog o absurditě života v Rusku

3. 11. 2011 8:36
Laureátem se stal Martin Ryšavý za knihu Vrač

Praha - Vítězem 5. ročníku literární Ceny Josefa Škvoreckého se stal spisovatel Martin Ryšavý. Odborná porota ocenila jeho poslední román Vrač, v němž se autor opět vrací k Rusku. Ryšavého třetí kniha, kterou vydalo nakladatelství Revolver Revue, letos získala ocenění také v literární soutěži Magnesia Litera 2011, kde obdržela Literu za prózu.

Porota na románu ocenila zejména jeho neobvyklou formu (román je napsán jako dlouhý nepřerušovaný monolog), ale také zaměření na ruské prostředí. Ryšavý za sebou v literárním klání zanechal tituly Jana Balabána, Jaroslava Kovandy, Jaroslava Rudiše a Ivo Tretery.

"Byl to můj kůň. A je pro mě příjemným překvapením, že pro něho hlasovali také ostatní porotci," řekl o vítězném románu předseda poroty Vladimír Karfík. Letos v ní zasedli také předešlí laureáti Emil Hakl, Petra Hůlová a Jan Novák, dále spisovatel Jiří Padevět nebo dramatik Milan Uhde. Vítěz si kromě skleněné trofeje odnesl také šek na čtvrt milionu korun. Ostatní finalisté obdrželi každý 10 000 korun.

Čtěte také:
Knihou roku je Balabánův posmrtný román o smrti
Ryšavý: Snažím se zprostředkovat to bílé nekončící nic

"Já jsem rád, ale měl jsem dneska takový den, že jsem to sem sotva stihl. Mě to dojde asi až za chvíli," sdělil ČTK první dojmy z vítězství Ryšavý.

Ústřední postavou Ryšavého vítězné prózy je bývalý režisér, který prošel řadou divadel, až skončil jako dispečer moskevských komunálních služeb. V nepřetržitém monologu vypráví o absurditě a paradoxech života v dnešním Rusku.

Ryšavý (1967) absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde nyní působí jako vedoucí katedry scenáristiky a dramaturgie.

Je autorem filmů a dokumentů Afoňka už nechce pást soby (2004), Země snů (2009) a řady dalších. Knižně vydal "kapesní ságu" Lesní chodci a v Edici Revolver Revue úspěšný román Cesty na Sibiř.

Ve studentské části letošních Cen Josefa Škvoreckého se absolutní vítězkou stala Anna Hrbáčková z Gymnázia Tišnov.

Společnost Josefa Škvoreckého byla založena v roce 1989. Od té doby rozšířila řadu svých členů z původních pěti na současných 23. Společnost vydala za dobu své existence na 35 publikací, uspořádala tři výstavy o nakladatelství manželů Škvoreckých 68 Publishers a podílela se na vydání Škvoreckého bibliografie.

autoři: Kultura, ČTK | 3. 11. 2011 8:36

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama