Škvoreckého cenu má monolog o absurditě života v Rusku

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 11. 2011 8:36
Laureátem se stal Martin Ryšavý za knihu Vrač
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vítězem 5. ročníku literární Ceny Josefa Škvoreckého se stal spisovatel Martin Ryšavý. Odborná porota ocenila jeho poslední román Vrač, v němž se autor opět vrací k Rusku. Ryšavého třetí kniha, kterou vydalo nakladatelství Revolver Revue, letos získala ocenění také v literární soutěži Magnesia Litera 2011, kde obdržela Literu za prózu.

Porota na románu ocenila zejména jeho neobvyklou formu (román je napsán jako dlouhý nepřerušovaný monolog), ale také zaměření na ruské prostředí. Ryšavý za sebou v literárním klání zanechal tituly Jana Balabána, Jaroslava Kovandy, Jaroslava Rudiše a Ivo Tretery.

"Byl to můj kůň. A je pro mě příjemným překvapením, že pro něho hlasovali také ostatní porotci," řekl o vítězném románu předseda poroty Vladimír Karfík. Letos v ní zasedli také předešlí laureáti Emil Hakl, Petra Hůlová a Jan Novák, dále spisovatel Jiří Padevět nebo dramatik Milan Uhde. Vítěz si kromě skleněné trofeje odnesl také šek na čtvrt milionu korun. Ostatní finalisté obdrželi každý 10 000 korun.

Čtěte také:
Knihou roku je Balabánův posmrtný román o smrti
Ryšavý: Snažím se zprostředkovat to bílé nekončící nic

"Já jsem rád, ale měl jsem dneska takový den, že jsem to sem sotva stihl. Mě to dojde asi až za chvíli," sdělil ČTK první dojmy z vítězství Ryšavý.

Ústřední postavou Ryšavého vítězné prózy je bývalý režisér, který prošel řadou divadel, až skončil jako dispečer moskevských komunálních služeb. V nepřetržitém monologu vypráví o absurditě a paradoxech života v dnešním Rusku.

Foto: Aktuálně.cz

Ryšavý (1967) absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde nyní působí jako vedoucí katedry scenáristiky a dramaturgie.

Je autorem filmů a dokumentů Afoňka už nechce pást soby (2004), Země snů (2009) a řady dalších. Knižně vydal "kapesní ságu" Lesní chodci a v Edici Revolver Revue úspěšný román Cesty na Sibiř.

Ve studentské části letošních Cen Josefa Škvoreckého se absolutní vítězkou stala Anna Hrbáčková z Gymnázia Tišnov.

Společnost Josefa Škvoreckého byla založena v roce 1989. Od té doby rozšířila řadu svých členů z původních pěti na současných 23. Společnost vydala za dobu své existence na 35 publikací, uspořádala tři výstavy o nakladatelství manželů Škvoreckých 68 Publishers a podílela se na vydání Škvoreckého bibliografie.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy