Další přelomový moment v historii českého skla. Rony Plesl vystavuje v Londýně

Helena Kardová Helena Kardová
22. 9. 2019 14:21
Stačí roztočit vstupní dveře londýnského Viktoriina a Albertova muzea, aby se člověk ocitl na dotyk českému sklu.
Rony Plesl svou instalaci umístil do renesanční kaple.
Rony Plesl svou instalaci umístil do renesanční kaple. | Foto: Ed Reeve

Londýn (od naší spolupracovnice) - Hlavní vstup do instituce známé pod zkratkou V&A, která vlastní nejrozsáhlejší sbírku užitého umění na světě, navrhla architektka Eva Jiřičná. A depozitář obsahuje bohatý výběr českého skla od zdobných nádob z 18. století po unikátní plastiky Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.

Rony Plesl.
Rony Plesl. | Foto: Josef Horázný

U příležitosti právě vrcholícího Londýnského festivalu designu tu v tušení dalšího přelomového momentu v historii skla nyní vystavuje také český designér Rony Plesl.

Instalaci nazvanou Posvátná geometrie umístil do renesanční kaple z kláštera svaté Kláry ve Florencii. Její mramoroví andělé shlížejí na Pleslovy zářivě zelené větve a kmeny nasvícené ultrafialovým světlem. Zatímco větve z uranového skla mají realistické tvary, kmenům designér vtiskl podobu krystalu.

Inspiroval se motivem magického šestihranu malíře Josefa Šímy a také pojednáním O šestiúhelné sněhové vločce rudolfinského vědce Johannese Keplera. "My přírodu bereme velmi romanticky, ale ona má matematický základ," říká Plesl pro Aktuálně.cz. "Ta instalace je pro mě filosofická práce."

Pro pětapadesátiletého rodáka z Jablonce nad Nisou jde o významný krok k prosazení na mezinárodní scéně. "Chtěl jsem se zařadit mezi kvalitní umělce, kteří můžou sklo vystavit i v kontextu jiného umění. Nechci se uzavírat ve sklářské komunitě," líčí.

Pleslova instalace záměrně rozostřuje hranice mezi uměleckou tvorbou a designem. "Důležité je, aby když vystavíte Tokujina Yoshioku nebo Roni Hornovou, kteří se zabývají skleněnou plastikou, a vedle toho dáte Damiena Hirsta, Jeffa Koonse nebo Alexandra Caldera, tak to sklo musí být kvalitní. To je kontext, který mě zajímá."

Filozofii svého díla mohl Plesl rozpracovat v působivém měřítku díky nové technologii, kterou vyvinula severočeská firma Bolety.

Největší kusy z instalace tvoří 2,5metrové kmeny, které váží 200 až 300 kilogramů. Skláři je vyráběli tři měsíce, jen dva měsíce trvalo odlitek vychladit.

Pleslovo dílo Posvátná geometrie.
Pleslovo dílo Posvátná geometrie. | Foto: Ed Reeve

Kromě dovednosti je na to potřeba mít i silné nervy. V jakékoliv fázi, kdy se forma při ochlazování otevírá, se na plastice může objevit nevratný defekt.

"Nová technologie dokáže odlít 3D věc bez hladiny, protože podobně jako u bronzu do formy teče sklovina horká," vysvětluje Rony Plesl způsob, který skláři zatím jen opatrně poodkrývají do detailu a který umožňuje vyrobit výjimečně velké, zároveň čistší objekty s méně bublinami. "Je to zázrak," shrnuje Plesl.

Spolupráce mezi českým hvězdným designerem, který je také profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, a mladou sklářskou značkou začala před rokem, kdy Plesl vystavil první objekty vyrobené tímto způsobem na pražském Designbloku.

Firma Bolety prý technologii vyvíjela 12 let a její kapacita dovoluje pouze výhradní spolupráci s Pleslem. Společně mají ještě velké plány, jak posunout současné výrobní limity a pokořovat velikost i složitost objektů, které lze ze skla vyrobit. Další meta je jedna tuna.

Cíl mají jednoduchý: zdokonalit technologii tak, aby se vyrobeným kusům nevyrovnaly žádné jiné, a vynést české sklo znovu na světovou špičku. "České sklo bylo v minulosti pojem daný hlavně masovostí a velikostí. Ale masovost a velikost není zárukou kvality. Chci vrátit českému sklu zvuk osobnosti a značky," dodává Plesl, kterému se to už začíná dařit. Jeho nové dílo z Londýna do své sbírky čerstvě koupila floridská filantropka Trish Dugganová a obsáhlý článek mu věnoval třeba list Financial Times.

Když dělám design, tak sloužím značce, mojí touhou je ale volné umění, je víc intimní, vysvětluje uznávaný sklářský designér Rony Plesl. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek skončil třetí v úvodním závodě SP v Bělehradě. Vyhráli Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ireland.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy