Malovat prsty a poslepu. Národní galerie vystavuje experimenty malíře Grygara

Na snímku je detail jednoho z Grygarových obrazů Antifon.
Snímek z výstavy děl Milana Grygara ve Velké dvoraně Veletržního paláce.
Foto: Národní galerie Praha
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
20. 9. 2019 18:11
Retrospektiva uměleckého experimentátora Milana Grygara je spolu s výstavou melancholických obrazů Josefa Bolfa tím hlavním, co pro začínající sezonu připravila Národní galerie ve svém nejsledovanějším sídle, pražském Veletržním paláci.

Jen pár dní před včerejším takzvaným grand openingem byl v metropoli vydražen Grygarův obraz z roku 1987 za 1,55 milionu korun včetně aukční přirážky.

Teď Národní galerie představuje celou sérii podobných černých pláten nazvaných Polemika se čtvercem, jejichž monolitickou plochu v různých kombinacích přetínají dvě tenké barevné čáry. Ve Velké dvoraně Veletržního paláce ale větší pozornost diváka upoutá něco jiného.

Na obou koncích obdélného sálu jsou umístěny projekční stěny, kde ve smyčkách běží devět audiovizuálních záznamů umělcových akcí ze 60. let minulého století.

Na jedné z nich, u stolu potaženým papírem a s položeným kloboukem, stojí štíhlý muž v černém. Jako nějaký kouzelník vytahuje z cylindru mechanické hračky, malé plechové slepičky. Natahuje je klíčkem a pokládá na papír. Jejich zobáčky jsou namočené v tuši. Jak klovají, nechávají za sebou stopu.

Jinde Milan Grygar nechává hračky i jiné předměty kreslit zapálenou sirkou. V záběru videa jsou vidět dva mikrofony, které zaznamenávají zvuk vznikajícího obrazu.

Videa v expozici doplňují takzvané akustické kresby, ve kterých divák poznává otisky předmětů použitých ve filmu. U jedné z akustických kreseb jsou vyjmenované: na jejím vzniku se "podílela" tuš, ozubené kolečko, hrací vlček, mechanická slepička, hrací strojek, činel, náhodné zvuky z okolí a chodby.

Milan Grygar: Akustická kresba, 1965, zapůjčeno od autora
Milan Grygar: Akustická kresba, 1965, zapůjčeno od autora | Foto: Národní galerie Praha

Kruh tlustým štětcem

"Milan Grygar se už v šedesátých letech snažil nejen o vizuální záznam zvuku, on propojoval obraz se zvukem a také s prostorem," říká Michal Novotný, kurátor výstavy a také ředitel galerijní sbírky moderního a současného umění.

Odkazuje na několik objektů v instalaci nazvaných Prostorové partitury. Pocházejí z 60. až 80. let a Grygar v jejich složité prostorové konstrukci zhmotnil představy o propojení zvuku s výtvarným vyjádřením.

Další velkou kapitolou jsou aktuální obrazy, barevné Antifony, které se ve velkorysé instalaci potkávají s uměřenými, černobílými Antifonami až 15 let starými.

Ty současné představují dynamické kruhy, které nesou stopu velkých štětců a jež se prolínají a slévají, nejčastěji jen dvě barvy s převažující černou.

Díla Milana Grygara jsou ve Veletržním paláci k vidění do 5. ledna. | Video: Národní galerie

"Barva je spojená něčím, co odpovídá hudbě. Barva, která září, je neuchopitelná, stejně jako je neuchopitelný zvuk. Ale tyto obrazy jsou určeny jen pro dívání, nebudou je hrát hudebníci," popsal malíř své velkorozměrné obrazy minulý rok při výstavě v Galerii Zdeněk Sklenář.

Zmínka o hudebnících není nadsazená. Grygarovy partitury a Antifony skutečně čas od času zazní. Poprvé se o zhudebnění obrazů pokusil německý skladatel a profesor elektroniky ze Stuttgartu Erhard Karkoschka. Koncert se uskutečnil začátkem sedmdesátých let. Grygar jej ale neslyšel, v době normalizace nedostal povolení vycestovat do západního Německa.

V Česku Grygarovo dílo poprvé zhudebnil jazzman Jiří Stivín a do svého repertoáru je zařadily také Agon Orchestra, přední české těleso specializované na soudobou hudbu, nebo soubor MoEns.

Milan Grygar: Antifona, 2018 až 2019, zapůjčeno od autora
Milan Grygar: Antifona, 2018 až 2019, zapůjčeno od autora | Foto: Národní galerie Praha

Kam rukama dosáhl

Jinou fascinující kapitolou Grygarovy tvorby jsou hmatové kresby. Pražská výstava je představuje prostřednictvím videozáznamů a fotografií.

Umělec do jejich vzniku intenzivně zapojil své tělo. Od stropu zavěsil pruh papíru, protrhl do něj otvory, jimiž prostrčil ruce - někdy i nohy -, a aniž by na to viděl, začal kreslit prsty namočenými v barvě všude, kam rukama dosáhl.

"Retrospektiva Milana Grygara není ani tak celoživotní přehlídkou jako spíš jedním celistvým dílem," říká kurátor Novotný, jenž byl překvapen, s jakou pečlivostí dnes dvaadevadesátiletý umělec k výstavě přistupoval.

Grygar, který studoval ještě u modernisty Emila Filly, je rovněž autorem architektonického řešení přehlídky i jejího nasvícení. "Připravil si podobu své výstavy do nejmenšího detailu," dodává Michal Novotný.

Milan Grygar: 2019

Veletržní palác, Praha, výstava potrvá do 5. ledna 2020.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Tipsport ligu vyhráli Bohemians

Fotbalisté Mladé Boleslavi triumf v Tipsport lize neobhájili. Středočeský prvoligový tým v závěrečném třetím utkání skupiny A jen remizoval s Varnsdorfem 2:2 a po první ztrátě v přípravném turnaji přišel o šanci na celkové prvenství. Tipsport ligu poprvé od roku 2014 vyhráli Bohemians Praha 1905

Bohemians ovládli ligu díky vyššímu počtu vstřelených branek, něž mělo rovněž bodově stoprocentní Brno ve skupině E. Pražané za triumf dostanou odměnu 200 tisíc korun. Celkem 20 účastníků 26. ročníku turnaje bylo rozděleno do pěti čtyřčlenných skupin, celkový vítěz Tipsport ligy vzešel z jedné společné tabulky..

před 1 hodinou

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy