Podcast: Zpívá při sexu. Mluví se psem. Kateřina Šedá sbírá zdejší zlozvyky

Petr Vizina Petr Vizina
20. 7. 2022 18:00
Česko bude disponovat Národní sbírkou zlozvyků. Kdokoli do ní může vložit ty své i ty, kterých si všímá na druhých. Nominovat je možné také zlozvyky rodinné a národní. Doposud se na seznamu nelichotivých obyčejů sešlo kolem 5000 položek. S nápadem sestavit svérázný katalog přišla umělkyně Kateřina Šedá, jež je hostem podcastu Petra Viziny.
Umělkyně Kateřina Šedá.
Umělkyně Kateřina Šedá. | Foto: Libor Fojtík

Obvyklá otázka "Po kom to máš?" nebo zvolání "To je celej on!", kterými komentujeme chování svých potomků a příbuzných, podle Šedé upozorňují na zákony dědičnosti, k jejichž poznání významně přispěl brněnský augustiniánský kněz a vědec Gregor Johann Mendel, od jehož narození právě tuto středu uplynulo 200 let.

Oceňovaná umělkyně tak svým novým projektem nejen připomíná významné výročí, ale také pokračuje ve zkoumání lidských vztahů, společenských vazeb, izolací i jednotvárností - toho, čemu se dnes souhrnně říká "sociální architektura".

V rámci svých nejznámějších počinů například v roce 2011 na čas přestěhovala 80 obyvatel obce Bedřichovice na Brněnsku do centra Londýna mezi galerii Tate Modern a tamní katedrálu Sv. Pavla nebo uspořádala seznamovací večírek jako bazar věcí po bývalých partnerkách a partnerech.

Podcast s Kateřinou Šedou si můžete poslechnout zde:

"Mluvím rychle, mluvím nahlas, opakuju stejná slova, kupuju si oblečení, které nepotřebuju, některá telefonní čísla neberu, chodím pozdě spát, napomínám manžela," vypočítává autorka nápadu své prohřešky. Dodává, že na příslušných webových stránkách jich na sebe vyzradila šedesát. A nejspíš by přišla i na další.

Přiznání k vlastním zlozvykům Šedá bere jako součást strategie, s jejíž pomocí chce respondenty motivovat, aby s ní sdíleli své soukromí. Doufá, že když jako výzkumnice odkryje vlastní slabé stránky, lidé budou ochotnější učinit totéž. Věří, že sdílení zlozvyků by mohlo obyvatele Česka sblížit. Na podzim proto plánuje ze sesbíraných postřehů sestavit "Mendelovu tabulku zlozvyků".

"Můj pradědeček, - když šel na procházku s rodinou, tak šel napřed, lehl si na zem a dělal, že je zraněný, aby ostatní vystrašil. (Hanča, 24 let, Brno)".
"Můj pradědeček, - když šel na procházku s rodinou, tak šel napřed, lehl si na zem a dělal, že je zraněný, aby ostatní vystrašil. (Hanča, 24 let, Brno)". | Foto: foto www.sbirkazlozvyku.cz

Ty, jež posílají děti, jsou často poetické. "U nás v obci se nic neděje. Takže když má přijet autobus, stoupnu si na zastávku, dokud autobus nezastaví, a pak uteču," přiznává dvanáctiletý Petr. O rok starší David popisuje obyčej společný celé školní třídě. "Na znamení přátelství si na začátku školního roku vyměníme jednu papuči a tak chodíme zbytek školního roku."

S rostoucím věkem respondentů přibývá i obtíží, jež jsou méně snesitelné než nošení přezůvek neodpovídajících velikostí. "Když má dojít k vyvrcholení, tak manžel začne zpívat. Moje vzrušení je hned pryč," svěřuje se s peripetiemi partnerského soužití sedmačtyřicetiletá Simona.

Kateřina Šedá má za to, že kromě připomínky odkazu vědce a kněze Mendela přispěje katalog zdejších zlozvyků také k tomu, abychom v něm nacházeli své vzdálené příbuzné. "Společnost je založená na soutěžení, neustálém prezentování vlastních úspěchů. Slabostmi se nechlubíme. Sbližují nás přitom daleko víc než neustálé poměřování," říká.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes umělkyně Kateřina Šedá. K poslechu na platformách: Soundcloud, Spreaker, Google Podcast, Apple Podcast a Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Podcast Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy