Výstaviště v Praze se změnilo v animační dílnu Pixaru. Výstava připomíná jeho 30 let

Foto: Honza Mudra
Lucie Pantazopoulou Drahoňovská
16. 2. 2019 11:43
Animační dílnu od včerejška připomíná rozlehlý prostor jednoho z Křižíkových pavilonů na pražském Výstavišti, jehož stěny lemují exponáty z archivu amerického Pixaru.

Filmové studio, které vytvořilo snímky jako Příběh hraček nebo Hledá se Nemo, nedávno oslavilo třicáté výročí existence. U této příležitosti vznikla putovní výstava, která nyní dorazila do české metropole.

Do Česka výstavu přivezla společnost, která v minulosti uspořádala přehlídku režiséra Tima Burtona.
Do Česka výstavu přivezla společnost, která v minulosti uspořádala přehlídku režiséra Tima Burtona. | Foto: Honza Mudra

Originální skici, kresby, trojrozměrné objekty i takzvané storyboardy, tedy obrázkové scénáře, ukazují, kolik práce si žádá příprava devadesátiminutového animovaného filmu. A kolik úsilí a vytrvalosti výtvarník potřebuje, než přes zdánlivě nesouvisející kresby dojde ke kýženému výtvarnému řešení.

"Když režisér přijde s nápadem na film, skupina výtvarníků vytvoří vizuální podobu příběhů, postav i jejich světů, a to formou návrhu scény a vývoje děje," vysvětluje Maren Jonesová z Pixaru, která výstavu do Prahy přijela představit.

"Musí vytvořit různé studie postav, pohybu, textury, barvy, stínování i osvětlení. Vytvářejí storyboardy i barevné scénáře, aby zjistili, že se příběh bude rozvíjet přirozeně, včetně barev, osvětlení a nálady," popisuje.

Příběh studia, které bylo spojeno také se zakladatelem Applu Stevem Jobsem či režiséry Georgem Lucasem a Johnem Lasseterem, výstava vypráví chronologicky - od prvních animovaných snímků z konce 80. let minulého století až po současnost.

Každý z milníků je na zdi označen velkou barevnou iniciálou. Úvodní modré písmeneno "K" - jako "Krátký film" - představuje první krátký animovaný film Pixaru, jímž byl roku 1986 dvouminutový Luxo jr. se skákající bílou stolní lampou. Ten jako první triková animace získal nominaci na Oscara a následně se stal symbolem Pixaru, který nechyběl ani v dalších filmech.

Na Výstavišti vedle výtvarných návrhů lampy stojí i její polyuretanový model. A vedle je vystaveno pestré obří provedení známého pixarovského míče. Když divák skrze jeho otvory nahlédne dovnitř, vidí animaci hopsajícího svítidla, která mu usnadňuje pochopení podstaty iluze pohybu.

Krátký film Luxo Jr. z roku 1986 je prvním dílem Pixaru. | Video: Pixar

Druhý z milníků následuje devět let po Luxo jr. Roku 1995 uvádí Pixar do kin svůj první celovečerní animovaný film Toy Story: Příběh hraček o hračkách, které ožívají, když dítě vyjde ze dveří.

"Jde o naprostý zlom, který změnil dosavadní technologické standardy pro výrobu animovaného filmu. Do té doby na Západ od nás vládla kreslená animace, která už ale také začala používat stále více efektů počítačové animace," přibližuje filmový režisér Jan Bubeníček dobu, kdy Příběh hraček debutoval - stalo se tak rok po Disneyho stále ještě kresleném Lvím králi.

"Když se však do kin dostal film animovaný v počítači ve 3D prostoru, s úplně jinou technologií, která nesouvisela s kresleným filmem, šlo o natolik průlomové dílo, že tento snímek během deseti patnácti let z kina úplně vytěsnil kreslený film," upozorňuje Bubeníček.

Se stejnou pozorností se expozice věnuje také pixarovkám a jejich hrdinům, kteří přišli v novém tisicíletí: patří k nim Hledá se Nemo, Auta, Vzhůru do oblak, Rebelka, V hlavě nebo Hledá se Dory.

Českou stopu zastupuje snímek z roku 2007 nazvaný Ratatouille. Jeho režisérem byl původně Jan Pinkava, mimo jiné autor krátkého oscarového filmu Geriho hra s prvním lidským hrdinou v hlavní roli. Po Pinkavovi však Ratatouille nakonec dokončil Američan Brad Bird, režisér obou dílů animovaných Úžasňákových.

Na filmu Ratatouille z roku 2007 se podílel také Čech Jan Pinkava. | Video: Pixar

K obzvlášt atraktivním prvkům pražské přehlídky patří vyhlídka s posezením, pod jejímž ocelovým pláštěm se skrývá iluzivní přístroj zvaný Zoetrop neboli praxikoskop. Jde o stroj ve stylu kolotoče, na němž díky souhře mechaniky a světla ožívají postavičky z Příběhu hraček.

Neméně přitažlivé je kino Artscape, v němž návštěvník může prožít dokonalé spojení obrazu a hudby - vidí zvláštní film, kde se na plátně potkávají nejznámější charaktery pixarovské produkce.

Pro pražskou výstavu byly v Křižíkových pavilonech vytvořeny také speciální barevné kostky, v nichž jsou k vidění krátké filmy Pixaru - ty, které vznikly ještě před průlomovou érou uvozenou Příběhem hraček. Patří mezi ně například André a včela, Plechový panáček či Sen o Klaunovi.

Výstava se kromě rodin zaměřuje na děti ze základních, středních i uměleckých škol.
Výstava se kromě rodin zaměřuje na děti ze základních, středních i uměleckých škol. | Foto: Honza Mudra

Další "boxy" jsou určeny dětským návštěvníkům, kteří si mohou otestovat pružnost při prolézání lan z Úžasňákových, s pomocí zrcadel si zkoušet zábavné grimasy nebo se nechat vyfotit na památku - s rudým modelem auta Bleska McQueena v životní velikosti, nebo ve společnosti obrovitých Příšerek.

Výstavu pak uzavírá předloňský poetický hudební snímek z mexického prostředí Coco, který jeho režisér Lee Unkrich označil za milostný dopis Mexiku. Tím produkce Pixaru pochopitelně nekončí - na letošní rok firma chystá čtvrtý díl Příběhu hraček, který česká kina uvedou v srpnu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 6 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 6 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy