Uprchli před nacisty, prosluli v Londýně. Výstava připomíná textil a módu Ascherových

Příběh manželů Ascherových na podzim zrekapituluje dokumentární film České televize.
Výstava, která začíná tento pátek, se jmenuje Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher: textil a móda.
Šaty od Aschera na pražské výstavě.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
14. 2. 2019 17:01
Příběh a dílo českého textilníka Ziky Aschera a jeho ženy Lídy představuje nová výstava Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Čeští rodáci sice v Londýně založili úspěšnou firmu, jež dodávala látky nejslavnějším světovým módním domům, v rodné zemi však byli zapomenuti. Přehlídku, která to chce napravit, lze navštívit od tohoto pátku, potrvá do 15. září.

Zika Ascher byl také sjezdový lyžař. Reprezentoval republiku na mnoha závodech, v roce 1938 vyhrál Velkou cenu Československa.
Zika Ascher byl také sjezdový lyžař. Reprezentoval republiku na mnoha závodech, v roce 1938 vyhrál Velkou cenu Československa. | Foto: Karel Hájek, Ascher Family Archive

Podle kurátorky Konstantiny Hlaváčkové výstava mapuje celoživotní dílo a odkaz Ziky Aschera, narozeného roku 1910, a jeho manželky Lídy, která na svět přišla o tři roky později.

Přípravy začaly již roku 2011, s kurátorkou Hlaváčkovou spolupracovali Ascherův syn Peter a jeho manželka Robin, kteří žijí v USA. "Vždy jsem měl tu myšlenku, že Praha by měla vidět, čeho rodiče docílili. Dnes je ten velký moment," říká Peter Ascher.

Jeho rodiče těsně před okupací Československa nacisty odjeli na svatební cestu do Norska a zpět do vlasti se už nevrátili. Usadili se v Londýně, Zika Ascher narukoval do armády, již roku 1942 ale s manželkou založil firmu na potisk látek určených pro výrobu dámských oděvů.

Čerpali mimo jiné z tradice Československa, které mělo před válkou vysoce rozvinutou textilní výrobu a rozsáhlou obchodní síť. Obchod Ascherových s hedvábnými látkami byl od roku 1933 nedaleko Václavského náměstí v Praze.

V Londýně Ascherovi oslovovali významné umělce, například Henriho Matisse, Henryho Moorea, Alexandera Caldera nebo Cecila Beatona.

Ze spolupráce - která mnohdy přerostla v přátelství, jak dokládá zachovaná korespondence - vznikly například ikonické šátky Ascher Squares. Ty se staly světovým bestsellerem, objevovaly se v časopisech jako Vogue a Harper’s Bazaar a po válce, roku 1947, byly vystaveny rovněž v pražském Mánesu.

Široké „pantalony“, návrh Lida Ascher Boutique, 1961, filmový tisk na bavlně.
Široké „pantalony“, návrh Lida Ascher Boutique, 1961, filmový tisk na bavlně. | Foto: Peter Ascher, Ascher Family Archive

"Neexistoval žádný významný módní časopis, který by neprezentoval Ascherovu produkci," upozorňují organizátoři výstavy.

Klienty Ascherových byly nejslavnější módní domy jako Dior, Balenciaga, Lanvin, Yves Saint Laurent nebo Fabiani.

Zika Ascher měl v oblasti textilních materiálů pověst inovátora. "Zval studenty do své dílny a dával jim možnost vzít si vzory látek, aby je použili v rámci svých přehlídek. Tímto způsobem Zika zjišťoval názor mladých lidí na módu a zároveň měl možnost podílet se na budoucnosti britské módy," upřesňuje Robin Ascherová.

Lída Ascherová zemřela v Londýně roku 1983, Zika odešel o devět let později.

Původní látky firmy Ascher byly nyní poskytnuty také studentům z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Jejich modely budou představeny na přehlídce uspořádané u příležitosti současné výstavy.

Lída Ascherová se Zikou Ascherem v kanceláři ve Wigmore Street nad návrhy látek, 1946.
Lída Ascherová se Zikou Ascherem v kanceláři ve Wigmore Street nad návrhy látek, 1946. | Foto: Ascher Family Archive

Většina exponátů byla na výstavu v Uměleckoprůmyslovém museu zapůjčena z archivu rodiny Ascherových. Oděvy dále poskytly umělecká galerie v severoanglickém Manchesteru, londýnské Muzeum královny Viktorie a prince Alberta nebo francouzské Matissovo muzeum v Le Cateau-Cambrésis.

U příležitosti výstavy nyní nakladatelství Slovart vydává reprezentativní publikaci v české i anglické verzi. A Česká televize o životním příběhu manželů Ascherových připravuje dokumentární film, který by měl mít premiéru letos v září.

(Další fotografie si lze prohlédnout v galerii nahoře u článku.)

 

Právě se děje

před 6 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 51 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy