Uprchli před nacisty, prosluli v Londýně. Výstava připomíná textil a módu Ascherových

Příběh manželů Ascherových na podzim zrekapituluje dokumentární film České televize.
Výstava, která začíná tento pátek, se jmenuje Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher: textil a móda.
Šaty od Aschera na pražské výstavě.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
14. 2. 2019 17:01
Příběh a dílo českého textilníka Ziky Aschera a jeho ženy Lídy představuje nová výstava Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Čeští rodáci sice v Londýně založili úspěšnou firmu, jež dodávala látky nejslavnějším světovým módním domům, v rodné zemi však byli zapomenuti. Přehlídku, která to chce napravit, lze navštívit od tohoto pátku, potrvá do 15. září.

Zika Ascher byl také sjezdový lyžař. Reprezentoval republiku na mnoha závodech, v roce 1938 vyhrál Velkou cenu Československa.
Zika Ascher byl také sjezdový lyžař. Reprezentoval republiku na mnoha závodech, v roce 1938 vyhrál Velkou cenu Československa. | Foto: Karel Hájek, Ascher Family Archive

Podle kurátorky Konstantiny Hlaváčkové výstava mapuje celoživotní dílo a odkaz Ziky Aschera, narozeného roku 1910, a jeho manželky Lídy, která na svět přišla o tři roky později.

Přípravy začaly již roku 2011, s kurátorkou Hlaváčkovou spolupracovali Ascherův syn Peter a jeho manželka Robin, kteří žijí v USA. "Vždy jsem měl tu myšlenku, že Praha by měla vidět, čeho rodiče docílili. Dnes je ten velký moment," říká Peter Ascher.

Jeho rodiče těsně před okupací Československa nacisty odjeli na svatební cestu do Norska a zpět do vlasti se už nevrátili. Usadili se v Londýně, Zika Ascher narukoval do armády, již roku 1942 ale s manželkou založil firmu na potisk látek určených pro výrobu dámských oděvů.

Čerpali mimo jiné z tradice Československa, které mělo před válkou vysoce rozvinutou textilní výrobu a rozsáhlou obchodní síť. Obchod Ascherových s hedvábnými látkami byl od roku 1933 nedaleko Václavského náměstí v Praze.

V Londýně Ascherovi oslovovali významné umělce, například Henriho Matisse, Henryho Moorea, Alexandera Caldera nebo Cecila Beatona.

Ze spolupráce - která mnohdy přerostla v přátelství, jak dokládá zachovaná korespondence - vznikly například ikonické šátky Ascher Squares. Ty se staly světovým bestsellerem, objevovaly se v časopisech jako Vogue a Harper’s Bazaar a po válce, roku 1947, byly vystaveny rovněž v pražském Mánesu.

Široké „pantalony“, návrh Lida Ascher Boutique, 1961, filmový tisk na bavlně.
Široké „pantalony“, návrh Lida Ascher Boutique, 1961, filmový tisk na bavlně. | Foto: Peter Ascher, Ascher Family Archive

"Neexistoval žádný významný módní časopis, který by neprezentoval Ascherovu produkci," upozorňují organizátoři výstavy.

Klienty Ascherových byly nejslavnější módní domy jako Dior, Balenciaga, Lanvin, Yves Saint Laurent nebo Fabiani.

Zika Ascher měl v oblasti textilních materiálů pověst inovátora. "Zval studenty do své dílny a dával jim možnost vzít si vzory látek, aby je použili v rámci svých přehlídek. Tímto způsobem Zika zjišťoval názor mladých lidí na módu a zároveň měl možnost podílet se na budoucnosti britské módy," upřesňuje Robin Ascherová.

Lída Ascherová zemřela v Londýně roku 1983, Zika odešel o devět let později.

Původní látky firmy Ascher byly nyní poskytnuty také studentům z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Jejich modely budou představeny na přehlídce uspořádané u příležitosti současné výstavy.

Lída Ascherová se Zikou Ascherem v kanceláři ve Wigmore Street nad návrhy látek, 1946.
Lída Ascherová se Zikou Ascherem v kanceláři ve Wigmore Street nad návrhy látek, 1946. | Foto: Ascher Family Archive

Většina exponátů byla na výstavu v Uměleckoprůmyslovém museu zapůjčena z archivu rodiny Ascherových. Oděvy dále poskytly umělecká galerie v severoanglickém Manchesteru, londýnské Muzeum královny Viktorie a prince Alberta nebo francouzské Matissovo muzeum v Le Cateau-Cambrésis.

U příležitosti výstavy nyní nakladatelství Slovart vydává reprezentativní publikaci v české i anglické verzi. A Česká televize o životním příběhu manželů Ascherových připravuje dokumentární film, který by měl mít premiéru letos v září.

(Další fotografie si lze prohlédnout v galerii nahoře u článku.)

 

Právě se děje

před 32 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 47 minutami

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy