Pavel Šrut - Sám doma

Pavel Šrut
7. 11. 2005 0:00
Jako báseň týdne jsme pro vás připravili dílko z nové sbírky Pavla Šruta - Příšerky a příšeři.

Sám doma

U nás večer straší.
Když tu nejsou naši,
špacíruje po domě
mlaskal, chroustal, pažral, stejskal
a tak podobně.

Nic cenného neukradnou,
jenom sbaští, na co padnou:
salám, sýry, vajíčka.
Mlaskal, chroustal, pažral, stejskal
a je prázdná lednička.

Pak je klid a v domě ticho.
Jen mě trochu bolí břicho.

Medailon o autorovi

#reklama

Pavel Šrut (1940), básník a překladatel, autor písňových textů, fejetonů a knih pro děti. V posledních letech vydal básnické sbírky Zlá milá, Brožované básně (cena Jaroslava Seiferta za r. 2000),  Papírové polobotky, knihu povídek a fejetonů  Konzul v afrikánech, knihu písňových textů Dvě tváře a překlady poezie D. H. Lawrence a Leonarda Cohena. Z knížek pro děti v poslední době vyšlo: Pavouček Pája, Velká kniha českých pohádek, Bob a Bobek v létajícím klobouku, Veliký tůdle (Paseka 2003), Bob a Bobek na cestách, Verunka a kokosový děděk.


 

Právě se děje

před 5 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy