Opilá Audience se rozpouští v přibývajících pivech

Jakub Novák
18. 7. 2013 12:52
Spitfire Company nechtěně s Havlovým dílem zamířili k povrchnímu smíchu
Foto: Michal Hančovský

Recenze - Poprvé a naposledy měli čeští diváci v rámci festivalu Nultý bod možnost zhlédnout ochutnávku z představení Antiwords vycházejícího z Havlova absurdního dramatu Audience a „ochutnat" tak z pokrmu, který Spitfire Company připravuje pro zářijový festival Mutual Inspirations v americkém Washingtonu, zaměřeném letos na tvorbu právě bývalého českého prezidenta.

Spitfire Company se přijetím nabídky vytvořit toto představení vrhli do zatím nepoznaných vod. Se svým úkolem se však vyrovnali zajímavým - a ačkoli z principu neoriginálním, leč neotřelým - způsobem. Jak před představením řekl režisér Petr Boháč, byly obě nebohé mladé tanečnice vystaveny úkolu, který ze samotného svého principu obvykle tato skupina nepraktikuje a který Jindřiška Křivánková a zejména potom Miřenka Čechová snášely jen velmi těžce - tedy pití na jevišti.

Foto: Michal Hančovský

V původní verzi Audience se role starého sládka, pijícího jedno pivo za druhým, před lety velmi osobitým stylem pustil Pavel Landovský. A Boháčův záměr byl trochu překvapivě tento rámec zachovat, což se nakonec kupodivu povedlo, i když to do určité míry mělo nekontrolovatelné následky.

Opilost jak u Landovského, tak nyní u Křivánkové a v menší míře potom Čechové, způsobovala postupný „vývoj" (v tomto případě však spíše regresi) jejich postav a dávala představení jakýsi punc syrovosti.

Vzhledem k pití samozřejmě nedošlo na náročné taneční kreace; těch několik tanečních pohybů bylo zcela v souladu s atmosférou i stavem účinkujících. Pohyby i mimika však přesto bavily, nechyběla zde totiž ani imitace pohybových charakteristik původních aktérů a přehrávání, které nebylo na škodu, spíše naopak.

Foto: Michal Hančovský

Nakonec však, tam kde mělo absurdní drama Havlovského střihu postupně končit ve výrazně ponuřejším duchu (alespoň podle proměny hudebního doprovodu a projevů střízlivější Miřenky Čechové), došlo namísto toho - díky nijak nehrané opilosti Jindřišky Křivánkové a jejím výbuchům smíchu - nakonec k narušení této původně plánované atmosféry a jejímu rozvolnění a postupnému rozpuštění.

Což bylo na jednu stranu na škodu, avšak na stranu druhou se zde díky tomu náhodou setkalo Havlovské absurdní drama s téměř Hrabalovskou pivní poetikou, což nakonec - v kontextu současné doby vytvořilo zase oproti původnímu vyznění Audience úplně jiný vzkaz určený již úplně jiné společnosti. Trochu nechtěně se tak možná podařilo aktualizovat a přetvořit původní myšlenky se všemi klady a zápory - humorem, ale také laciností či povrchností - které to s sebou nese.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy