Spitfire Company: Svoboda se někomu může zdát i šílená

Kultura Kultura
10. 5. 2013 12:31
Spitfire Company se představí v Paláci Akropolis a NoD
13. měsíc / Requiem za Bruna Schulze
13. měsíc / Requiem za Bruna Schulze | Foto: Spitfire company

Praha - Spitfire Company, v současnosti jedna z nevýznamnějších a „nejsoučasnějších" (čtěme nejprogresivnějších) českých uměleckých skupin z prostoru na pomezí tance a pohybového divadla, září a hřeje. A pražské publikum má tento a příští týden možnost vidět některé plody její práce ve zhuštěné formě.

Krevety ala indigo
Krevety ala indigo | Foto: Spitfire company

"Tančíme, přebíráme postupy vizuálního divadla, máme vždy živou hudbu, která není doprovodem, nýbrž organickou součástí struktury představení, pracujeme s textem. Myslím si, že tato žánrová nevyhraněnost je naší předností a signifikantním znakem a že v posledních letech patří mezi aktuální tendence evropského performing artu," dodává Pet Boháč, umělecký šéf Spitfire Company.

Surreálně poetická svoboda

Hlavním tahákem programu první části Spitfire festivalu v Paláci Akropolis (12. - 15. května) je premiéra nového představení Krevety á la Indigo vzniklého pod režijní taktovkou Miřenky Čechové (mimo jiné držitelka ceny Best of dance 2012 deníku Washington Post).

"Naším hlavním tématem, které se prolíná celým představením, je svoboda, jak už tematická, tak i svoboda performera/umělce na scéně. Svoboda, která je spojená s neusměrňovanou fantazií, s odvahou a se samotným šílenstvím. To, co se může zdát jedněm šílené, může pro druhé být vyjádřením bytostné svobody, radosti z existence," říká k projektu Čechová.

Téma svobody, které má být českému publiku představeno - trochu odvážně zabalené do surreálně poetických postupů - otevřelo odsouzení a uvěznění tří členek ruské kapely Pussy Riot.

„Paradoxně tvar, který vzniká, není zatížen pohledem do prostorů temného nevědomí, nýbrž naopak, je to esence světla, radosti z bytí, humoru a šílenství, jež se zrodily v procesu zkoušení," dodává Čechová.

V úterý se potom na prkna Paláce Akropolis vrátí představení 13. měsíc / Requiem za Bruna Schulze, které diváka zavádí do zákrut lidského podvědomí. Vrhá se do světa na rozhraní světla a stínu, světa, který nám připomíná, z čeho všeho jsme živi.

„Hřích je podmanivý a touha po něm stará jako lidstvo samo. Spitfire Company nás nechává si na něj sáhnout - a co s ním provedeme dál, je už jen na nás. Klidně se tak můžeme vrátit do světa manekýnů, výprodeje zboží, slev a exekucí," napsal Jakub Novák v recenzi na toto podmanivé psychologické dobrodružství.

Soukup Soukup
Soukup Soukup | Foto: Spitfire company

Kontroverzní inscenace nazkoušená společně s Warsaw Mime Centre získala velké množství kladných kritik v České republice i Polsku. Živou hudbu obstarává hudební těleso Epoque Quartet.

Ve středu 15. května na diváky čeká tanečně-výtvarný projekt Miřenky Čechové a jejího souboru Tantehorse uváděný pod názvem Soukup Soukup. Jde o netradiční propojení tance a výtvarného umění (s Čechovou na něm spolupracuje také malíř Jan Mika) vznikající „online" v přímém kontaktu s divákem.

Podobně jako v pozdějším představení S/he is Nancy Joe se tu Čechová věnuje tématu lidské individuality nezapadající do společnosti a nutně tak vytlačené na její okraj a spolu s tím související problém vztahu k vlastní identitě. Tematicky se představení inspiruje „vztahem jedince vůči okolnímu světu, lidmi trpícími depresemi, fobiemi, psychickými poruchami".

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Box v NoD

Následně se Spitfire festival přesune do Experimentálního prostoru Roxy/NoD, kde budou uvedeny inscenace Nedotknutelní a One Step Before the Fall.

Foto: Aktuálně.cz

V absolventském představení nazvaném One step before the Fall, jehož koncept a režii má na svědomí Petr Boháč, nalézá Markéta Vacovská přímočarý pohybový systém v boxu, skládá vhodné sekvence a prvky do sebe a spolu s tím je zároveň i reinterpretuje způsobem, který zachovává původního ducha pohybů, který ale působí velmi poutavě a v některých chvílích - díky některým mnohonásobným repeticím - až hypnoticky.

"Nejde o žádný instantní taneček na krásu, doplněný boxerskými prvky, ale o silový tanec (neplést s křečovitým), sebevědomou a jasně vedenou performanci, v níž je znát práce každého svalu a kde je každý pohyb proveden tak, jako kdyby byl hlavním nositelem výrazu právě on a žádný jiný," napsal v recenzi představení Jakub Novák na Aktuálně.cz.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Inscenace získala tři nominace na České taneční platformě: za inscenaci, pro tanečnici roku a za lightdesign. Poslední z nich proměnil Martin Špetlík. Další dvě ceny budou zveřejněny v červnu v průběhu festivalu Tanec Praha. Kromě již zmiňovaných ocenění bylo představení vybráno do Czech Collection Fringe Edinburgh, a bude tak na tomto největším světovém festivalu reprezentovat českou divadelní scénu.

Zakončení festivalu obstará veřejný workshop Ne-probádaná zkušenost a autorský film ve stylu dance for camera Miřenky Čechové, který byl točen v ulicích New Yorku.

Spitfire Festival. 12. - 15. května 2013, Palác Akropolis. 17. - 20. května, Teatro NoD.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 21 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy