Obrazem: Jak se během staletí měnila opera? Uvidí a uslyší to návštěvníci londýnské výstavy

Koncert v Tuilerijských záhradách od Edouarda Maneta, 1861–1862.
Einstein na pláži, 2013. Kostýmová zkouška opery v Los Angeles. Skladatel Philip Glass na projektu pracoval s režisérem Robertem Wilsonem.
Návrh kostýmu od Salvadora Dalího pro operu Salome z roku 1949.
Erich Heckel: Drážďanské předměstí.
Rozepsané noty opery Figarova svatba od W. A. Mozarta z roku 1786.
Foto: Victoria & Albert Museum
Kultura Kultura
3. 1. 2018 7:30
Do konce února je v londýnském muzeu Victoria and Albert k vidění multimediální výstava Opera: Vášeň, síla a politika. Návštěvník si tu projde čtyřsetletou historií žánru, jehož kořeny spadají do renesanční Itálie. Expozice je postavená jako výlet do sedmi měst, kde se uskutečnilo sedm důležitých premiér. Divák se dozví, jak opera propojila různé umělecké styly a jak reagovala na sociopolitické poměry doby. K vidění tu je více než 300 unikátních předmětů - kostým od Salvadora Dalího pro operu Salome v režii Petera Brooka z roku 1949, obraz Koncert v Tuilerijských záhradách Edouarda Maneta či originál not k Verdiho opeře Nabucco. Během prohlídky hraje opera do sluchátek.
 

Právě se děje

před 58 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy