Londýn - O prestižní uměleckou Turnerovu cenu letos budou bojovat Lali "Spartacus" Chetwyndová, Elizabeth Priceová, Luke Fowler a Paul Noble. Kromě ocenění si vítěz odnese také finanční odměnu ve výši 25 tisíc dolarů (v přepočtu asi 470 tisíc korun). V rámci 28. ročníku Turnerovy ceny porotu nejvíce zaujaly výkony v oblasti filmové tvorby, kresby a performance.
Podle hlavní porotkyně, ředitelky londýnské galerie Tate Britain Penelope Curtis, u nominovaných porota oceňuje zejména fakt, že do svých děl vnesli pomalejší tempo. "S pracemi těchto umělců musíte strávit hodně času. Tvorbu žádného z nich nelze plně pochopit během několika minut, s těmito díly musíte strávit alespoň hodinu nebo dvě, abyste opravdu ocenili jejich myšlenku, ať se jedná o film, kresbu, nebo vystoupení."
Mezi kandidáty na ocenění Turnerovou cenou je například Spartacus Chetwyndová, která si v roce 2007 nechala změnit křestní jméno, aby co nejvíce provokovala veřejnost. V této myšlence pokračuje i ve své tvorbě, věnuje se zejména veřejným vystoupením, na kterých s humorem a ironií interpretuje události z historie nebo využívá parafráze nejznámějších filmů. Lali „Spartacus" Chetwyndová žije a tvoří v nudistické kolonii a v minulém roce dokonce vytvořila vlastní show, kterou porotci hodnotili velmi kladně.
Mezi nominovanými se objevili hned dva filmoví tvůrci. Prvním z nich je Luke Fowler, který se bude o Turnerovu cenu ucházet díky filmové trilogii o psychiatrovi RD Languovi, jenž zastává poměrně kontroverzní metody léčby. Druhou osobností z oblasti filmu je Elizabeth Priceová, která porotce zaujala třemi video sekvencemi. Ty reagují na konkrétní reálné události a vyznačují se výraznou hudbou i vizuální stránkou.
Posledním ze čtveřice uchazečů je Paul Noble. Na výsluní ho vynesl projekt, na kterém umělec pracuje již od roku 1996. V něm se kreslíř věnuje myšlence vytvoření fiktivního velkoměsta Nobson Newtown a výsledkem jsou neuvěřitelné skeče kreslené výhradně tužkou.
Turnerova cena patří od roku 1984 mezi nejdůležitější výtvarné ceny na světě. Je udělována výtvarníků do padesáti let. Funguje jako barometr toho nejsoučasnějšího dění a pravidelně rozdmýchávala debaty o identitě moderního umění. Stejně tak kritici cenu často obviňovali, že upřednostňuje politicko-občanské postoje děl i jejich autorů před „uměleckou kvalitou". Klání si zakládalo na kontroverzní nálepce a po vyhlášení výsledků se pravidelně mluvilo o tom, kdo z finalistů položil otázku o hranicích moderního umění. Této poloze svědčila vítězství excentriků ze skupiny Young British Artists, jako byl Damien Hirst, a shodovalo se to i s nastavením britských médií, která tradičně vyhledávají nová jména a čerstvé impulsy.
V dalších letech však začala vítězit méně nápadná díla, což žurnalisté nesli dosti nelibě. Soutěž se dál snaží udržet punc neodhadnutelnosti, ale v souladu se současnými trendy se stále víc projevuje příklon k subtilnějším tématům a méně provokativnímu zpracování. Navíc dnes už publikum i společnost máloco překvapí - právě i díky Turnerově ceně.
Tomuto trendu odpovídají letošní nominace i vítězství sochaře Marina Boyce z minulého roku.
Nominovaní kandidáti teď začnou připravovat díla na výstavu, která se veřejnosti otevře 2. října v londýnské galerii Tate Britain. Jméno vítěze prestižního ocenění se veřejnost doví 3. prosince 2012.