O Ceně Jindřicha Chalupeckého rozhodne nová porota

ČTK Kultura ČTK, Kultura
19. 12. 2013 15:31
Chalupeckého společnost vyhlásila další ročník ceny pro umělce.
Instalace Dominika Langa v expozici finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013.
Instalace Dominika Langa v expozici finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013. | Foto: CJCH

Praha - Společnost Jindřicha Chalupeckého vyhlásila jubilejní 25. ročník soutěže o cenu nesoucí jméno významného výtvarného a literárního kritika a teoretika. Do prestižní soutěže pro výtvarné umělce do 35 let se mohou autoři hlásit sami, nebo mohou být nominováni. Přihlášku je nutno vyplnit online přímo na webových stránkách ceny, přikládá se k ní též umělecké portfolio.

Obměňuje se také složení poroty ceny, odcházející členové Christian Rattemeyer, Rainer Fuchs, Georg Schöllhammer, Edith Jeřábková a Tomáš Lahoda, jímž vypršel tříletý mandát, proto jmenovali ve spolupráci se správní radou společnosti své nástupce.

Novými členy poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku Holly Blocková, umělec a pedagog Jiří Kovanda, teoretička umění Andrea Kusá působící v Bratislavě, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu Gunnar B. Kvaran a kurátorka Bottega Gallery a Scherbenko Art Centrum Marina Scherbenková z Kyjeva.

Z původní sestavy v porotě zůstal umělec a pedagog Daniel Balabán a historička umění Milena Bartlová. Mezinárodní porota vybere v březnu 2014 finalisty ceny, laureát jubilejního 25. ročníku bude vyhlášen v listopadu. Vítěz 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého získá sto tisíc korun na realizaci projektu v Národní galerii v Praze, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt v některém z Českých center dle výběru.

Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka.

Laureátem letošního ročníku se stal třiatřicetiletý Dominik Lang, absolvent ateliéru Jiřího Příhody na pražské AVU a od roku 2012 jeden ze dvou vedoucích ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy