Nové knihy: Cormac McCarthy a návod pro chytré zloděje

Marcel Kupka
8. 11. 2012 14:22
Knižní novinky a poezie do čteček
Foto: Aktuálně.cz

Nové knihy - Dvacet let života pracoval Cormac McCarthy na nejrozsáhlejším díle své tvorby - částečně autobiografický román Suttree vydává v těchto dnech nakladatelství Argo. Kniha je naším tipem týdne. Druhým titulem, který si představíme, je Krkavčí láska, příběh, který se ptá, kde je hranice mezi touhou po svobodě a zodpovědností za druhé. Třetí tip? Provokativní Kraď jako umělec z nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Téma na závěr? Nové cesty poezie a Zájezdí, nakladatelství jednoho člověka, který se rozhodl poezii šířit výhradně elektronicky.

 

Tip týdne: Cormac McCarthy: Suttree (Argo)

Foto: Aktuálně.cz

Cornelius Suttree, třicátník, McCarthyho románové alter ego, žije v Tennessee, živí se rybolovem a hledá cestu. K sobě samotnému i ke světu kolem sebe. A možná i k Bohu, ale tam je to... složité. Na prahu padesátých let je sám, bydlí v hausbótu na řece, života dobře zajištěného syna bohatých rodičů se zřekl, syna s manželkou opustil. Jeho přáteli jsou vyděděnci a figurky z podsvětí města Knoxville.

Suttree, nejrozsáhlejší a dle kritiků i nejvtipnější McCarthyův román (vy, kdo autora temných románů znáte, víte, že to nebyla meta, které by bylo těžké dosáhnout), je často srovnáván s Odysseem Jamese Joyce či románem Na plechárně Johna Steinbecka. Poprvé jej vydalo nakladatelství Random House v roce 1979 jako čtvrté autorovo dílo. Česky vydává McCarthyho opus magnum nakladatelství Argo.

Suttree možná oplývá na McCarthyho nebývalou mírou vtipu (černého), zároveň je jeho dílem nejrozsáhlejším a nejméně uspořádaným - vyprávění se skládá z mnoha vrstev a časových rovin, Suttree rozhodně není kniha na jedno odpoledne. V knihkupectví se pro ni ale určitě zastavte, protože McCarthy je... McCarthy.

 

Peter Wawerzinek: Krkavčí láska (Jota)

Foto: Aktuálně.cz

Může být touha po svobodě silnější než mateřská láska? Příběh Petera Wawerzinka (vlastním jménem Peter Runkel), německého básníka a spisovatele, svým obsahem sděluje, že někdy možná ano. Narodil se v Rostocku v roce 1954, o necelé tři roky později jej sousedé, společně se sestrou, našli vyhladovělého a špinavého uvnitř prázdného bytu - matka se rozhodla emigrovat na Západ, děti nechala osudu napospas.

Peter Wawerzinek vyrůstal v pěstounských rodinách a dětských domovech, sestru uviděl poprvé opět až po deseti letech. V dospělosti pracoval jako číšník a roznášel poštu, přitom studoval Akademii výtvarných umění a psal. Nejprve básně, po roce 1990 pak romány. Krkavčí láska vyšla poprvé v roce 2010 a vyvolala v Německu nadšení - ve stejném roce získala Cenu Ingeborg Bachmannové, nominována byla taktéž na Německou knižní cenu.

Krkavčí láska knižně zpracovává Wawerzinkovu životní cestu, autor se pokouší z útržků vzpomínek zahalených do milosrdného světa dětské fantazie, i z novinových zpráv, které jeho případ kdysi zdokumentovaly, vytvořit koláž, které by odpověděla na otázku, kterou jsme si položili na samém začátku i my -  Je touha po svobodě silnější než mateřská láska?

Austin Kleon: Kraď jako umělec (Jan Melvil Publishing)

Foto: Aktuálně.cz

Originalita, kreativita, osobitý přístup. Tahle slova najdete třeba v každém inzerátu, který nabízí práci. Nebo v každé recenzi knihy, filmu nebo třeba alba. Často ale z opačného pólu - nepůvodní, neoriginální, ukradené. Umělci už jen opisují. Jenže... je vůbec možné být dnes ještě kreativní? Nebylo už vše originální vymyšleno a vyzkoušeno? V umění byla období, která věrně  (a kreativně)  napodobovala skutečnost i období, kdy ji (stejně kreativně) bořila k nepoznání - je ještě kam posouvat hranice? 

Austin Kleon ve své půvabné a originální (sic!) knize tvrdí, že ano. Cesta je snadná - stačí vykrádat již vytvořené a přetvářet to podle sebe. Ovšem, i krást se musí umět. S citem. Hloupý zloděj se stane epigonem, chytrý zloděj z cizího díla vytvoří vlastní, když k vypůjčenému přidá nový nápad.

Kraď jako umělec je kniha, která baví a otevírá oči těm, kdo už dlouho „jedou stejným směrem". Dobrou službu udělá také začínajícím spisovatelům, malířům či hudebníkům. Na krádeži není přeci vůbec nic špatného. Jak říkal Mark Twain: Je lepší vzít si něco, co vám nepatří, než aby to tam dál jen tak leželo.

Knížku Kraď jako umělec si ale raději kupte. Jestliže nápady se krást mohou, při krádeži v knihkupectví byste se mohli ze zlou potázat.

Poezie do čteček uzavřená

Foto: Aktuálně.cz

Jeden ze dvou českých laureátů Nobelovy ceny byl básník. Stejně tak básníci byli vždy svědomím národa, burcovali společnost k činu v dobách, kdy bylo nejhůř. Jenže... všechno tohle už je dávno pryč. Poezie se nečte, nevydává, neprodává. A když, pak v nákladech čítajících stovky kusů. Trh je neúprosný, co si na sebe nevydělá, to nemá (prý) šanci na život.

Nástup elektronických knih ale ukazuje, že dobrá poezie může přežít i dnes. Příklad? Malé nakladatelství Zájezdí, one man show Viktora Machka. Slaví první narozeniny a na svém kontě má tři vydané básnické sbírky. Obchodní model je jednoduchý - zajímavý autor dostane možnost vydat své básně jako e-knihu, nakladatel po vydání dílo vystaví na internetu a kdo chce, může si je stáhnout. Zadarmo. Kdo nechce stahovat bez zaplacení, může autora podpořit zasláním libovolné částky.

Na uživení to není ani pro nakladatele, ani pro zúčastněné autory. Ale - poezie vždy byla a je o lásce ke slovům a o touze ta slova dostat ke čtenáři. Zájezdí nabízí autorům jednu z cest. A dělá to dobře.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy