Noční můry a neřesti. Zlínská galerie vystavuje Goyovy grafické listy

Noční můry a neřesti. Zlínská galerie vystavuje Goyovy grafické listy
Francisco Goya: Caprichos 4, Starý mazlíček, 1793 až 1798.
Snímek ze zlínské výstavy Goyových grafických listů.
Francisco Goya: Caprichos 10, Láska a smrt, 1793 až 1798.
Snímek ze zlínské výstavy Goyových grafických listů.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
25. 1. 2022 15:03
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně od úterý představuje cyklus grafických listů se satirickým podtónem, který v letech 1793 až 1799 vytvořil španělský malíř Francisco Goya. Zahrnuje širokou škálu námětů, kritizuje dobovou společnost a patří k autorovým vrcholným dílům, tvrdí pořadatelé.

Výstava nazvaná Rozmary (Los Caprichos) je k vidění ve druhém podlaží budovy někdejšího továrního areálu Baťových závodů číslo 14. Potrvá do 1. května.

"Goya tvořil na rozhraní dvou epoch, absolutismu a osvícenství. Jeho umělecká tvorba je nejprve pokračováním tradičního způsobu malby a grafiky, postupně se však osvobozuje a prezentuje novou osvícenskou filozofii," přibližuje kurátorka Ladislava Horňáková.

"Předznamenává umění romantismu, impresionismu i expresionismu. Je jedním z mála umělců historie, kteří se na vysoké úrovni věnovali několika výtvarným oborům současně," dodává.

Podle ní lze jedinečnost Goyovy grafické tvorby spatřit v technické vyspělosti, volbě techniky v souvislosti se zobrazeným a tematické sepjatosti s aktuálním děním, autorovým životem i jeho dalším uměleckým působením. "Goya o sérii Los Caprichos řekl, že se mu podařilo zachytit pozorování, jaká obvykle neumožňují objednaná díla a v nichž rozmar a fantazie nemají mezí," dodává kurátorka. Cyklus zahrnuje motivy jako noční můry, neřesti nebo výstřednost.

Los Caprichos popré vyšly roku 1799 v nákladu 267 výtisků. Jednu sadu zřejmě přímo ve Španělsku získal Felix Maria Vincenc, od roku 1845 IV. kníže Lichnowsky, hrabě z Werdenbergu, svobodný pán z Voštic a majitel panství Hradec nad Moravicí. Státní zámek Hradec nad Moravicí tento soubor představil již třikrát, a to v letech 1965, 1996 a 2019.

Zámek nyní cyklus zapůjčil galerii, kterou zřizuje Zlínský kraj. V budově někdejšího Baťova továrního areálu sídlí od roku 2013.

Jiné Goyovy grafické listy pod názvem Goya fyziognomik předloni vystavil Cervantesův institut v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Při tlačenici u kostela na jihu Nigérie zemřelo nejméně 31 lidí

Při tlačenici u kostela ve státě Rivers na jihu Nigérie dnes zemřelo nejméně 31 lidí, několik dalších je zraněných. Stovky lidí si ke kostelu časně ráno přišly pro jídlo zdarma. S odvoláním na policejní mluvčí o neštěstí informovaly zahraniční agentury.

Církevní organizace ve městě Port Harcourt organizovala charitativní akci Shop for free (Nakupuj zdarma). Lidé bez prostředků si mohli přijít vybrat jídlo a předměty denní potřeby zdarma. Akce měla začínat v 9:00 místního času (10:00 SELČ), ale lidé se na místě tísnili už v 6:30. Okolo 8:00 někdo z areálu otevřel malou branku namísto plánované velké brány, dav se snažil úzkým průchodem projít a ušlapal desítky lidí.

"Lidé tam byli dříve a někteří byli netrpěliví a začali spěchat, což vedlo k tlačenici. Policie na místě monitoruje situaci a zároveň probíhá vyšetřování," uvedla policejní mluvčí Grace Iringeová-Kokoová.

Informace o počtu obětí i jejich věku se v různých zdrojích liší. Podle stanice CNN zemřely zejména děti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy