Nejdražší současné umění stojí 1,4 miliardy korun

tur
15. 5. 2008 16:57
Triptych Francise Bacona vydražen za nový rekord
Foto: Reuters

New York - Aukce v síni Sotheby's přeměnila tento týden na období rekordů. Triptych z roku 1976 od původem irského malíře Francise Bacona byl vydražen za víc než 86 milionů dolarů, tedy asi 1,4 miliardy korun.

Tím byl stanoven nejen nový rekord v ceně zaplacené za současné poválečné umění, ale byl to i nejlepší finanční výsledek v celé téměř třísetleté historii aukčního domu.

Stalo se tak jen den poté, co obraz Benefits Supervisor Sleeping britského malíře Luciana Freuda stanovil pro změnu rekord v ceně za dílo žijícího umělce. V aukční síni Christie's se prodal za 33,6 milionu dolarů, čímž skoro o třetinu překonal předchozí maximum.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Velká kyprá Sue se prodala za rekordních 33 milionů 

Sotheby's odhadovala, že se cena za Bacona vyšplhá na 70 milionů, ovšem do konečného klání se pustili tři dražitelé na telefonu.
"Byla to opravdu po všech stránkách globální dražba," lakonicky uzavřel Tobias Meyer, šéf sekce současného umění Sotheby's, původ kupce, který si přál zůstat v anonymitě.

Přes velká očekávaní se naopak neprodal obraz od Marka Rothka Orange, Red, Yellow. Paradoxem a ironií zůstává, že to byl právě autorův obraz White Center (Yellow, Pink and Lavender on Rose), který dosud držel rekord v poválečném umění. Byl v Sotheby's vydražen loni za takřka 73 milionů dolarů.

Foto: Reuters

Rekord má nicméně jeden háček: některé zdroje triptych rozpočítávají, a pak by byla cena jen "směšných" necelých 29 milionů za kus. Raději tedy potenciální rekord.

Francis Bacon (1909 - 1992) byl přímým potomkem empiristického filozofa alžbětínské doby. Opustil rodné Irsko už v šestnácti a získával zkušenosti coby návrhář bytových interiérů. Žil v Paříži, Berlíně a Londýně.

Malířství se začal naplno věnovat až po roce 1944, kdy do svých dynamických pláten promítnul inspirační zdroje jak z Ejzenštejnova filmu Křižník Potěmkim, tak z fotografických studií rozložení pohybu od Edwarda Muybridge.

Inspiroval se i obrazy starých mistrů, v průběhu celé tvorby se také až obsedantně věnoval tématu ukřižování. Také ho vždy fascinovaly snímky z jatek a syrového masa. Cítil z nich smrt, kterou asocioval právě s ukřižováním. "Je to jeden z mála obrazů, které jsem schopen dělat v opilosti. Věřím, že pití mi pomáhá být trochu svobodnější," řekl malíř jednoduché techniky, jehož obrazy podle encyklopedií "křičí o osamění, odporu a brutalitě". 

Foto: ČTK

Od sedmdesátých letech pravidelně vytvářel mini-série, uzavřené triptychy. Ten z roku 1976 vydražený na středeční aukci čerpá symboliku z řeckých bájí. 

Aby byl výčet úplný: od listopadu 2006 je nejdráže prodaným dílem obraz No. 5 Jacksona Pollocka, za který dal kupec 140 milionů dolarů.

O pět milionů méně vynesl Klimtův portrét Adély Blochové-Bauerové, za kterou dal téhož roku v červnu americký miliardář Ronald Lauder 135 milionů dolarů.

Picasso a vůbec modernisté patří k nejlepšímu artiklu na aukcích moderního umění, ale vrchol žebříčku mu nepatří. Nyní je na třetím a čtvrtém místě: Chlapec s dýmkou se prodal za 104 miliony dolarů, obraz Dora Maarová s kočkou za 95 milionů. Baconovi by v absolutní tabulce patřilo páté místo, když předběhl  Van Goghův Portrét doktora Gacheta (82,5 milionu dolarů).

 

Právě se děje

před 47 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 54 minutami

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy