Velká kyprá Sue se prodala za rekordních 33 milionů

him
14. 5. 2008 9:46
Obraz Luciana Freuda stanovil nový aukční rekord
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Obraz Benefits Supervisor Sleeping britského malíře Luciana Freuda stanovil nový aukční rekord v ceně za dílo žijícího umělce. V newyorské aukční síni Christie's se prodal za 33,6 milionu dolarů, čímž skoro o třetinu překonal předchozí maximum.

Dílo Zobrazuje Sue Tilleyovou - modelku známou jako Big Sue -  v životní velikosti spící na ošumělém divanu. Rekordní částku vydanou za žijícího autora od listopadu 2007 držel Jeff Koons - jeho obrovské Visící srdce se prodalo za 23,6 milionu dolarů.

objekt o výšce 2,7 metru a váze 1600 kg spuštěný od stropu vyhlíží jako obří ozdoba ještě většího vánočního stromečku. Jeho autor bývá titulován slovy komentátor komerční popkultury a jindy obchodník s bezvýznamným kýčem.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také: Jeff Koons prodal srdce. A zlomil tím aukční rekord

Nový rekordman nabízí tradičnější umění. Letos pětaosmdesátiletý Lucian Freud  je vnukem psychoanalytika Sigmunda Freuda, jenž pocházel z moravského Příbora. Mnoha odborníky je považován za největšího britského žijícího umělce.

Na řadě portrétů, které namaloval, lze nalézt nejen jeho rodinu a přátele, ale později i příslušníky britské panovnické rodiny.

Pod jeho štěcem se ocitla i nahá a těhotná modelka Kate Mossová, odmítl ale portrétovat kupříkladu princeznu Dianu či papeže s tím, že "nemaluje lidi, které nemá rád".

"Jednou z nejvíc vzrušujících věcí je dívat se skrz kůži, na krev kolující v žilách a na mateřská znaménka," řekl jednou, proč dává přednost tomu portrétovat modely bez oděvu.

Foto: Aktuálně.cz

Vydražené dílo bylo tak vysoko oceněno i proto, že je první ze série vzniklé po roce 1990, které je dostupné na volném trhu. Práce z roku 1995 patří do cyklu Malba, jenž „je podle mnohých tím nejlepším, co Freud kdy vyprodukoval".

Big Sue pózovala Freudovi na začátku 90. let po čtyři roky a malíř ji považoval za svou múzu. „Vybral si mě, protože za ty peníze dostal fakt kus masa," komentovala to sama XXL modelka..

Freud je berlínským rodákem (1922), s rodinou v roce 1933 utekl před nacismem do Londýna. O šest let později získal britské občanství.

Patří k zastáncům klasického realistického portrétu; možná proto vzbudil velký ohlas jeho obraz královny Alžběty II. - jako "mimořádně neuctivý" či poznámkami typu "za tuto tvář by se nemusel stydět žádný ragbyový útočník"

Jeho velkorozměrná díla, jejichž leitmotivem je - snad jako rodinné dědictví - kromě portrétovaného i jistá nesouhra či nepatřičnost, se vůbec v aukcích objevují celkem vzácně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy