Velká kyprá Sue se prodala za rekordních 33 milionů

him
14. 5. 2008 9:46
Obraz Luciana Freuda stanovil nový aukční rekord
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Obraz Benefits Supervisor Sleeping britského malíře Luciana Freuda stanovil nový aukční rekord v ceně za dílo žijícího umělce. V newyorské aukční síni Christie's se prodal za 33,6 milionu dolarů, čímž skoro o třetinu překonal předchozí maximum.

Dílo Zobrazuje Sue Tilleyovou - modelku známou jako Big Sue -  v životní velikosti spící na ošumělém divanu. Rekordní částku vydanou za žijícího autora od listopadu 2007 držel Jeff Koons - jeho obrovské Visící srdce se prodalo za 23,6 milionu dolarů.

objekt o výšce 2,7 metru a váze 1600 kg spuštěný od stropu vyhlíží jako obří ozdoba ještě většího vánočního stromečku. Jeho autor bývá titulován slovy komentátor komerční popkultury a jindy obchodník s bezvýznamným kýčem.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také: Jeff Koons prodal srdce. A zlomil tím aukční rekord

Nový rekordman nabízí tradičnější umění. Letos pětaosmdesátiletý Lucian Freud  je vnukem psychoanalytika Sigmunda Freuda, jenž pocházel z moravského Příbora. Mnoha odborníky je považován za největšího britského žijícího umělce.

Na řadě portrétů, které namaloval, lze nalézt nejen jeho rodinu a přátele, ale později i příslušníky britské panovnické rodiny.

Pod jeho štěcem se ocitla i nahá a těhotná modelka Kate Mossová, odmítl ale portrétovat kupříkladu princeznu Dianu či papeže s tím, že "nemaluje lidi, které nemá rád".

"Jednou z nejvíc vzrušujících věcí je dívat se skrz kůži, na krev kolující v žilách a na mateřská znaménka," řekl jednou, proč dává přednost tomu portrétovat modely bez oděvu.

Foto: Aktuálně.cz

Vydražené dílo bylo tak vysoko oceněno i proto, že je první ze série vzniklé po roce 1990, které je dostupné na volném trhu. Práce z roku 1995 patří do cyklu Malba, jenž „je podle mnohých tím nejlepším, co Freud kdy vyprodukoval".

Big Sue pózovala Freudovi na začátku 90. let po čtyři roky a malíř ji považoval za svou múzu. „Vybral si mě, protože za ty peníze dostal fakt kus masa," komentovala to sama XXL modelka..

Freud je berlínským rodákem (1922), s rodinou v roce 1933 utekl před nacismem do Londýna. O šest let později získal britské občanství.

Patří k zastáncům klasického realistického portrétu; možná proto vzbudil velký ohlas jeho obraz královny Alžběty II. - jako "mimořádně neuctivý" či poznámkami typu "za tuto tvář by se nemusel stydět žádný ragbyový útočník"

Jeho velkorozměrná díla, jejichž leitmotivem je - snad jako rodinné dědictví - kromě portrétovaného i jistá nesouhra či nepatřičnost, se vůbec v aukcích objevují celkem vzácně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy