Mýdla jako umění. Portugalka do nich zakonzervovala materiál z ústecké továrny

ČTK ČTK
29. 11. 2021 16:37
Archivní materiál spojený s továrnou v ústecké čtvrti Střekov zakonzervovala umělkyně Ana de Almeida do mýdel. V ručně vyrobených kostkách jsou části fotografií, recepty, dokumenty či reklamy spojené s továrnou. Tu proslavilo mýdlo s jelenem, založil ji průmyslník Johann Schicht. Díla lze vidět na výstavě v ústeckém Domě umění do 30. prosince.

Ana de Almeida je umělkyně české a portugalské národnosti, jejíž otec v letech 1978 až 1987 studoval v Praze. Dcera dnes žije a pracuje ve Vídni, předloni se podílela na výstavě Karafiáty a samet, kterou připravila Galerie hlavního města Prahy.

Současnou přehlídku nazvanou Z tuku a města vymyslela na základě výzkumu, který v Ústí nad Labem podnikla v létě. Vytvořila 100 mýdel.

"Nejvýraznějším prvkem jejího uměleckého přístupu je samotná destrukce archivního materiálu. Tím, že ho umělkyně stříhá, deformuje a vytváří fragmenty. Zároveň jsou však archiválie zakonzervovány do trvanlivého materiálu," říká kurátorka Barbora Hájková.

Továrna na Střekově přes 100 let ovlivňuje strukturu města i kvalitu života jeho obyvatel. Johann Schicht a jeho potomci v Ústí nad Labem vybudovali občanskou vybavenost, polikliniku, lázně, jesle, knihovnu a postavili domy pro své zaměstnance.

Po zestátnění podniku pokračovala výroba i organizovaný společenský život pracovníků. Po privatizaci v 90. letech minulého století však provoz postupně zanikal. Přesto do města donedávna vnášel ekologickou zátěž, projevující se především zhoršenou kvalitou ovzduší z průmyslové výroby ovocných šťáv, mýdel, zubních past a jedlých tuků.

"Ana de Almeida prezentuje v artefaktech továrnu se všemi jejími sociálními, architektonickými i historickými aspekty uvnitř mýdel," doplňuje kurátorka.

Mýdla obsahují fotografie z výročních zpráv, filmové pásy, originální reklamy a další tiskové materiály spojené s marketingem výrobků, kopie Schichtovy kuchařské knihy, originály upomínkových předmětů či suť ze zbourané budovy.

Výstava na pozadí politických a technologických změn i zanikající výroby vede diváky k úvahám o ekologické udržitelnosti, domácí ekonomice i celkovému dopadu průmyslové výroby na společnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy