Mýdla jako umění. Portugalka do nich zakonzervovala materiál z ústecké továrny

ČTK ČTK
29. 11. 2021 16:37
Archivní materiál spojený s továrnou v ústecké čtvrti Střekov zakonzervovala umělkyně Ana de Almeida do mýdel. V ručně vyrobených kostkách jsou části fotografií, recepty, dokumenty či reklamy spojené s továrnou. Tu proslavilo mýdlo s jelenem, založil ji průmyslník Johann Schicht. Díla lze vidět na výstavě v ústeckém Domě umění do 30. prosince.

Ana de Almeida je umělkyně české a portugalské národnosti, jejíž otec v letech 1978 až 1987 studoval v Praze. Dcera dnes žije a pracuje ve Vídni, předloni se podílela na výstavě Karafiáty a samet, kterou připravila Galerie hlavního města Prahy.

Současnou přehlídku nazvanou Z tuku a města vymyslela na základě výzkumu, který v Ústí nad Labem podnikla v létě. Vytvořila 100 mýdel.

"Nejvýraznějším prvkem jejího uměleckého přístupu je samotná destrukce archivního materiálu. Tím, že ho umělkyně stříhá, deformuje a vytváří fragmenty. Zároveň jsou však archiválie zakonzervovány do trvanlivého materiálu," říká kurátorka Barbora Hájková.

Továrna na Střekově přes 100 let ovlivňuje strukturu města i kvalitu života jeho obyvatel. Johann Schicht a jeho potomci v Ústí nad Labem vybudovali občanskou vybavenost, polikliniku, lázně, jesle, knihovnu a postavili domy pro své zaměstnance.

Po zestátnění podniku pokračovala výroba i organizovaný společenský život pracovníků. Po privatizaci v 90. letech minulého století však provoz postupně zanikal. Přesto do města donedávna vnášel ekologickou zátěž, projevující se především zhoršenou kvalitou ovzduší z průmyslové výroby ovocných šťáv, mýdel, zubních past a jedlých tuků.

"Ana de Almeida prezentuje v artefaktech továrnu se všemi jejími sociálními, architektonickými i historickými aspekty uvnitř mýdel," doplňuje kurátorka.

Mýdla obsahují fotografie z výročních zpráv, filmové pásy, originální reklamy a další tiskové materiály spojené s marketingem výrobků, kopie Schichtovy kuchařské knihy, originály upomínkových předmětů či suť ze zbourané budovy.

Výstava na pozadí politických a technologických změn i zanikající výroby vede diváky k úvahám o ekologické udržitelnosti, domácí ekonomice i celkovému dopadu průmyslové výroby na společnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

KLDR provedla další raketový test, letos už počtvrté

Severní Korea odpálila z letiště v hlavním městě Pchjongjangu směrem k Japonskému moři dvě střely, které by mohly být balistické, oznámila jihokorejská armáda. Také podle japonské pobřežní stráže mohlo jít o balistické rakety. KLDR provedla od začátku letošního roku již několik raketových testů, čímž si vysloužila kritiku mezinárodního společenství, uvedla agentura Reuters.

Dnešní zkouška zřejmě zahrnovala dvě balistické střely krátkého doletu, odpálené východně od letiště v Pchjongjangu, uvedl v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši sdělil, že střely urazily vzdálenost asi 300 kilometrů a dopadly do moře poblíž severokorejského východního pobřeží. Kiši připomněl, že vývoj balistických střel KLDR zakazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že severokorejské zkoušky představují vážný problém pro celé mezinárodní společenství i samotné Japonsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy