Mozartovo výročí oslaví také Bratislava

ČTK, RiK
10. 1. 2006 11:00
Bratislava - Slovenské hlavní město se také připojí k oslavám 250. výročí narození  hudebního génia W. A. Mozarta.

Rakouské kulturní fórum připravilo dvě výstavy, které představí osobnost a život Mozarta. Vernisáže a koncert Mozartových operních árií se uskuteční ve čtvrtek v Mozartově síni rakouského velvyslanectví v centru Bratislavy.

"Výstava prezentuje na 60 panelech portréty Mozarta, jeho rodiny, přátel a spolupracovníků, fotografie míst, ulic a budov souvisejících s jeho životem a tvorbou. Jsou tam také ukázky z Mozartových listů, partitur, divadelních plakátů a podobně," sdělilo Rakouské kulturní fórum.

Výstavu s názvem Wolfgang Amadeus Mozart 1756-1791 připravila Mezinárodní nadace Mozarteum Salzburg ve spolupráci s rakouským ministerstvem zahraničí.

Mozart v Bratislavě vystupoval jako zázračné dítě ve svých šesti letech.

Ve stejný den bude zahájena i druhá výstava na téma Mozartovy stopy ve Vídni. Právě v rakouské metropoli strávil snad nejznámější hudební skladatel všech dob posledních deset let svého života a tam také vznikla většina jeho nejvýznamnějších děl.

Fórum připravilo i koncert sestavený z Mozartových operních árií. Klavírní trio Istropolis bude doprovázet sólisty Katarínu Krčmárovou a Rastislava Uhlára. Zaznějí árie a duety z oper Don Giovanni, Figarova svatba a Kouzelná flétna.

Od narození Mozarta uplyne letos 27. ledna 250 let. Letošek je proto v Rakousku vyhlášen Mozartovým rokem a slavit se bude v Salcburku, ve Vídni, ale také v Praze a v Brně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy