Man Booker Prize zná finalisty. Renomovaná jména chybí

Tomáš Rákos
26. 7. 2012 14:46
Porota vsadila na mladou generaci. Vítěze vyhlásí 16. října
Hilary Mantelová
Hilary Mantelová | Foto: The Sunday Times

Londýn - Poučení porotci jednoho z nejvlivnějších literárních ocenění, britské Man Bookerovy ceny, zveřejnili seznam 12 finalistů. Vítěz v říjnu získá 50 tisíc liber.

Na rozdíl od loňského roku, kdy kritika vytýkala porotě, že přespříliš sází na známá jména, je užší výběr plný zástupců "mladé generace". Chybějí renomovaní autoři jako Ian McEwan, Martin Amis, Julian Barnes či Zadie Smithová. Ta přitom letos vydala svůj první román ("NW") po sedmileté přestávce.

Nominace na Man Bookerovu cenu 2012

Nicola Barkerová: The Yips (Fourth Estate)
Ned Beauman: The Teleportation Accident (Sceptre)
André Brink: Philida (Harvill Secker)
Tan Twan Eng: The Garden of Evening Mists (Myrmidon Books)
Michael Frayn: Skios (Faber & Faber)
Rachel Joyceová: The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry (Doubleday)
Deborah Levyová: Swimming Home (And Other Stories)
Hilary Mantelová: Bring up the Bodies (Fourth Estate)
Alison Mooreová: The Lighthouse (Salt)
Will Self: Umbrella (Bloomsbury)
Jeet Thayil: Narcopolis (Faber & Faber)
Sam Thompson: Communion Town (Fourth Estate)

Znalci se shodují, že jde o jeden z nejzajímavějších výběrů za poslední roky.

Čtyři debutanti

Porotci vybírali ze 145 děl. V úvahu přicházejí anglicky píšící autoři, kteří jsou občany zemí Commonwealthu, Irska nebo Zimbabwe.

"Nezáleží na tom, kdo knihu vydává a kdo je autorem. Zabývali jsme se posuzováním románů, nikoliv jejich autorů," řekl listu Guardian šéf poroty Peter Stothard.

Do boje o Man Bookerovu cenu se letos dostávají hned čtyři debutanti. Sam Thompson s knihou Communion Town, jež vypráví příběh města, Rachel Joycová s Piglrimage of Harold Fry, Jeet Thayil s románem "Narcopolis" o závislosti na opiu v Bombaji a posledním je Alison Mooreová a její The Lighthouse.

Podle Stotharda je užší výběr plný knih, na které se nezapomene. "Zabývají se tématy, jakými jsou třeba demence, stav měst a rychlost technologických změn," dodal pro BBC.

Favorit? Harcovnice Mantelová

Asi nejznámějším jménem na seznamu je Hilary Mantelová. Za svůj Wolf Hall získala Bookera v roce 2009. První část trilogie o ministru anglického krále Jindřicha VIII. Thomasu Cromwellovi se letos dočkala pokračování.

Její nový román Bringing up the bodies se okamžitě u sázkařů vyšplhal na pozici nejfavorizovanějšího díla pro letošní Man Bookerovu cenu, což britské spisovatelce bezpochyby zajistí vysoký prodej u knihkupců.

Před samotným vyhlášením vítěze letošní ceny bude porota vybírat ještě jednou: v září zúží výběr finalistů z dvanácti na šest.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy