Kupkovo Zbožštění Heleny bylo vydraženo za 15 milionů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
18. 3. 2012 14:54
Potápěč od Toyen se prodal za 13 milionů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obraz Františka Kupky L'Apothéose d'Héléne (Zbožštění Heleny) byl v neděli vydražen za 15 milionů korun, když vyvolávací částka činila 12 milionů.

Dílo Potápěč od malířky Toyen si paqk nový majitel odnesl za 13 milionů, dražba začínala na částce 9,5 milionu; Aukční přirážka v obou případech činila pět procent z dosažené ceny. Aukci uspořádala v Topičově salonu v Praze společnost 1. Art Consulting.

Kupkovo dílo pochází ještě z doby před začátkem jeho slavného abstraktního období a zpodobňuje malířsky oblíbené téma Paridova soudu. Jde o jediné jeho dokončené dílo na antické téma. Byl k němu přiložen certifikát o pravosti a původu vydaný francouzským ministerstvem kultury.

Foto: Aktuálně.cz

Obraz Potápěč pochází z roku 1926; tedy z doby, kdy Toyen se Štýrským programově uvedli artificialismus coby jakousi paralelu básnického poetismu. Dílo propojuje dva náměty Toyen: zájem o podmořský, proměnlivý svět a geometrizaci plochy.

Byl několikrát vystaven a je publikován v mnoha monografiích. Po aukci v 80. letech se na trh dostal až v roce 2010, kdy byl v Sotheby's v Paříži vydražen za 600 750 eur (tehdy asi 15 milionů korun) včetně aukční přirážky. V Česku byl na aukci nabízen poprvé.

Na tuzemských aukcích se zatím od Toyen nejdráže prodal obraz Spící, který změnil majitele za 20 milionů korun; s aukční přirážkou kupec zaplatil 23,2 milionu korun.

Domácí žebříček nejdražších děl před Toyen vedou dva Kupkovy obrazy, jejichž cena bez aukční přirážky dosáhla před třemi lety 22 milionů (Zhroucení vertikál), respektive v roce 2007 22,1 milionu korun (Élévation (Výšky) IV).

V obou případech šlo o abstraktní malby tohoto umělce (1871 až 1957).

Už 18. dubna bude aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery nabízet na pražském Žofíně významné abstraktní dílo Františka Kupky Tvar modré - jeho vyvolávací cena byla stanovena dokonce na 45 milionů korun. Pokud se prodá, půjde o jeho vůbec nejdražší dílo na světě.  Obraz z roku 1913 patřil před válkou továrníku Jindřichu Waldesovi, velkému Kupkovu obdivovateli, následně se pak ocitl ve sbírkách Národní galerie.

Zatím v čele tohoto žebříčku je Kupkův Pohyb z americké sbírky manželů Hascoeových vydražený loni v červnu v Londýně za 1,3 milionu liber; spolu s aukční přirážkou a daní cena činila v přepočtu kolem 43 milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy