Klaus: Je směšné, co se kolem šéfa NG odehrává

Kultura ČTK Kultura, ČTK, Red Kul
16. 1. 2010 12:10
O budoucnosti NG budou příští týden jednat experti

Praha - Ministr kultury Václav Riedlbauch se příští týden v souvislosti s plánovaným odchodem Milana Knížáka z funkce ředitele Národní galerie sejde s experty na výtvarné umění, kurátory a galeristy.
Ministr Knížákovi už dříve avizoval, že během letošního roku se začne jednat o ukončení jeho působení v čele NG.

"Chci se blíže seznámit s názory odborníků na další směřování galerie. Rád bych od nich slyšel, jaký směr a koncepce je z pohledu budoucího rozvoje této kulturní instituce optimální a jak galerii posunout na pomyslném žebříčku obdobných zařízení v evropském měřítku," vysvětlil důvod schůzky Riedlbauch podle mluvčího úřadu Jana Cieslara.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Knížák sám odejde v roce 2011 z čela NG
Knížák skončí v čele NG. Bude nový konkurz

Ministerstvo: Knížák při nákupu díla nechyboval
Jsem Milan Knížák a kupuji předražená díla
Celebritózní umělec Knížák si hraje na rebela

Výběrové řízení na Knížákova nástupce chce ministr ukončit nejpozději do poloviny příštího roku. O termínu jeho odchodu zatím není rozhodnuto, odvolán z funkce nebyl. Objevily se ale i zprávy, že by chtěl znát jméno nástupce ještě před koncem mandáty úřednické vlády, která skončí v květnu.  To znamená, že  Riedlbauchův nástupce se může rozhodnout i jinak.

Informace o Knížákovově odchodu se objevily v půli týdne a ze začátku je média interpretovala tak, že šéf NG byl odvolán z funkce. Mluvčí úřadu i NG to ale záhy dementovali. Sám Knížák pak řekl, že s ministrem hovořil o přípravě výběrových řízení a rozhodně ve své funkci neskončí v letošním roce.

Milan Knížák loni završil desetileté působení v čele galerie; není ale nejdéle sloužícím ředitelem tuzemské státní kulturní instituce, někteří je vedou i dvě desítky let.

"Během několika málo týdnů si spolu najdeme termín na další schůzku. Chci také znát jeho představu, jaký by měl být jeho nástupce," uvedl ministr kultury. Rozhodování o dalším působení Knížáka v čele jedné z nejvýznamnějších kulturních institucí souvisí se systémem obhajob ředitelů příspěvkových organizací, které ministr Riedlbauch zavedl.

Knížák v čele NG léta sklízel kritiku podstatné části odborné obce, v posledních letech zaznívaly čím dál častěji hlasy volající po jeho odvolání. Kritice byl vystaven už způsob jeho jmenování - v konkurzu nebyl jednoznačně první, přesto ho tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) jmenoval.

Knížák má ale blízko i k druhé nejsilnější tuzemské straně, za ODS kandidoval v roce 1998 neúspěšně do Senátu.  Proto se mluvilo o tom, že jeho jmenování je jedním z důsledků opoziční smlouvy.

Blízký vztah má Knížák také k Václavu Klausovi. Právě prezident se způsobem zamýšlené změny ve vedení NG nesouhlasí. "Je směšné, co se kolem Národní galerie odehrává," komentoval Klaus informace z NG.

Kritikům na Knížákovi jako řediteli NG vadí zejména přílišné rozšiřování stálých expozic a nabývání dalších objektů na úkor pořádání významných výstav a kooperace se zahraničními institucemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Bývalý protikorupční policista dostal pokutu za podvod, zaplatí 1,5 milionu

Bývalému protikorupčnímu policistovi Jindřichu Látovi obžalovanému z podvodu uložil Okresní soud pro Prahu - západ peněžitý trest 1,5 milionu korun. Peněžité tresty uložil i dalším dvěma obžalovaným, posledního stíhaného Ladislava Tesaříka potrestal dvouletou podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Informaci o trestech poskytl mluvčí soudu Dominik Duchoň. Obžalovaní vinu odmítají. Verdikt není pravomocný.

Okresní soud původně Láta obžaloby zprostil, zbylé obžalované potrestal peněžitými tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Krajský soud v Praze. Nové rozhodnutí vynesl prvostupňový soud na počátku března.

Obžaloba tvrdí, že Lát svému známému Tesaříkovi sliboval, že mu za peníze poskytne ochranu v případě, kdy by byl trestně stíhán, nebo že do kauz přímo zasáhne. Celkem za to od Tesaříka podle spisu převzal 520 tisíc korun. Podle obžaloby ale Lát muže uvedl v omyl a žádnou činnost pro něj nevykonával, proto je obžalován z podvodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy