Klaus: Je směšné, co se kolem šéfa NG odehrává

Kultura ČTK Kultura, ČTK, Red Kul
16. 1. 2010 12:10
O budoucnosti NG budou příští týden jednat experti

Praha - Ministr kultury Václav Riedlbauch se příští týden v souvislosti s plánovaným odchodem Milana Knížáka z funkce ředitele Národní galerie sejde s experty na výtvarné umění, kurátory a galeristy.
Ministr Knížákovi už dříve avizoval, že během letošního roku se začne jednat o ukončení jeho působení v čele NG.

"Chci se blíže seznámit s názory odborníků na další směřování galerie. Rád bych od nich slyšel, jaký směr a koncepce je z pohledu budoucího rozvoje této kulturní instituce optimální a jak galerii posunout na pomyslném žebříčku obdobných zařízení v evropském měřítku," vysvětlil důvod schůzky Riedlbauch podle mluvčího úřadu Jana Cieslara.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Knížák sám odejde v roce 2011 z čela NG
Knížák skončí v čele NG. Bude nový konkurz

Ministerstvo: Knížák při nákupu díla nechyboval
Jsem Milan Knížák a kupuji předražená díla
Celebritózní umělec Knížák si hraje na rebela

Výběrové řízení na Knížákova nástupce chce ministr ukončit nejpozději do poloviny příštího roku. O termínu jeho odchodu zatím není rozhodnuto, odvolán z funkce nebyl. Objevily se ale i zprávy, že by chtěl znát jméno nástupce ještě před koncem mandáty úřednické vlády, která skončí v květnu.  To znamená, že  Riedlbauchův nástupce se může rozhodnout i jinak.

Informace o Knížákovově odchodu se objevily v půli týdne a ze začátku je média interpretovala tak, že šéf NG byl odvolán z funkce. Mluvčí úřadu i NG to ale záhy dementovali. Sám Knížák pak řekl, že s ministrem hovořil o přípravě výběrových řízení a rozhodně ve své funkci neskončí v letošním roce.

Milan Knížák loni završil desetileté působení v čele galerie; není ale nejdéle sloužícím ředitelem tuzemské státní kulturní instituce, někteří je vedou i dvě desítky let.

"Během několika málo týdnů si spolu najdeme termín na další schůzku. Chci také znát jeho představu, jaký by měl být jeho nástupce," uvedl ministr kultury. Rozhodování o dalším působení Knížáka v čele jedné z nejvýznamnějších kulturních institucí souvisí se systémem obhajob ředitelů příspěvkových organizací, které ministr Riedlbauch zavedl.

Knížák v čele NG léta sklízel kritiku podstatné části odborné obce, v posledních letech zaznívaly čím dál častěji hlasy volající po jeho odvolání. Kritice byl vystaven už způsob jeho jmenování - v konkurzu nebyl jednoznačně první, přesto ho tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) jmenoval.

Knížák má ale blízko i k druhé nejsilnější tuzemské straně, za ODS kandidoval v roce 1998 neúspěšně do Senátu.  Proto se mluvilo o tom, že jeho jmenování je jedním z důsledků opoziční smlouvy.

Blízký vztah má Knížák také k Václavu Klausovi. Právě prezident se způsobem zamýšlené změny ve vedení NG nesouhlasí. "Je směšné, co se kolem Národní galerie odehrává," komentoval Klaus informace z NG.

Kritikům na Knížákovi jako řediteli NG vadí zejména přílišné rozšiřování stálých expozic a nabývání dalších objektů na úkor pořádání významných výstav a kooperace se zahraničními institucemi.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy