Kdo povede Národní galerii? Boj o pozice začal

Kultura ČTK Kultura, ČTK
5. 6. 2013 10:33
Ministerstvo odmítá otevřené výběroví řízení
Foto: Chmee2/ licence CC-BY-SA

Praha - Členové skupiny odborníků, která má navrhnout ministerstvu kultury kandidáta na ředitele Národní galerie v Praze, nechce vybírat jen ze dvou uchazečů z minulých výběrových řízení.

"Sejdeme se proto za týden a navrhneme ještě jména dalších odborníků," řekla členka grémia, ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová.

Neúspěšnými kandidáty z výběrových řízení z let 2010 a 2011 jsou historik umění Jiří Fajt a bývalý ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný. Ministerstvo mělo představu, že členové grémia vyberou na místo po odvolaném Vladimíru Röselovi jednoho z nich, odborníci ale řekli, že chtějí navrhnout ještě další kandidáty. Rádi by také formulovali otázky týkající se funkce ředitele Národní galerie, na něž by případní kandidáti měli grémiu odpovědět.

Ministerstvo podle Lindaurové také potvrdilo, že nechce nového ředitele Národní galerie vybírat prostřednictvím otevřeného výběrového řízení, přestože po něm volají zástupci řady oborových uskupení. Fajta a Pokorného vrací do hry údajně proto, že již konkurzem prošli, ministerstvo tedy zná jejich koncepce.

Pravděpodobně se také bude zvažovat jméno ředitele Sbírky starého umění NG Víta Vlnase, který je po odvolání Rösela pověřen řízením celé galerie; za něj se staví její zaměstnanci. Vlnas se na výzvu ministerstva hlásil do konkurzu v roce 2010, kdy se hledal nástupce dlouholetého ředitele Milana Knížáka.

K účasti na výběrovém řízení v roce 2010 vyzvalo ministerstvo kultury i Fajta a Pokorného. V témže roce výběrová komise doporučila tehdejšímu ministrovi Václavu Riedlbauchovi jmenovat právě Fajta. Riedlbauch se ale rozhodl před blížícími se parlamentními volbami nejmenovat nikoho a přenechat rozhodnutí svému nástupci. Tím byl Jiří Besser, který vypsal nový konkurz a vedle Fajta a Pokorného se do něj přihlásil i ekonom Rösel, jehož k 1. červnu 2011 Besser šéfem NG jmenoval.

"Domnívali se, že koncepce Rösela jako ekonoma je nejlepší, což si dnes už pravděpodobně nemyslí," uvedla dnes Lindaurová.

Ministerstvo tedy nyní zvažuje renomovaného historika umění a Pokorného, který má dlouholeté zkušenosti s vedením galerie, jež je příspěvkovou organizací ministerstva stejně jako Národní galerie. S Jiřím Fajtem již neoficiálně jednali někteří poslanci za TOP 09, veřejně se pro něj opakovaně vyslovuje členka grémia Meda Mládková. Zda by ale pro něj hlasovala většina odborníků, není zřejmé.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy