Kampaň Praha-město literatury je drahá, tvrdí literáti

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 10. 2011 16:41
Před sídlem magistrátu chystají pravidelná autorská čtení

Praha - Básníkovi Janu Těsnohlídkovi mladšímu a kontroverznímu literátovi Milanu Kozelkovi se nelíbí nejnovější projekt Městské knihovny v Praze.

Kampaň Praha - město literatury, jejímž cílem je nalákat Pražany k literatuře a získat pro metropoli prestižní titul Kreativní město literatury (UNESCO), je podle nich neefektivní a drahá. Chystají proto pravidelná autorská čtení před sídlem magistrátu. Vedení knihovny kampaň brání jako účelnou.

Částka ve výši 4,5 milionu korun, kterou na kampaň město vyčlenilo, by se podle nich dala využít smysluplněji. Například na podporu zavedených literárních časopisů a organizací, které musí ročně vyjít zhruba s třetinou této sumy. "Jejich přínos je přitom nesrovnatelně větší," řekl Těsnohlídek.

Kampaň Městské knihovny v Praze zpracovala agentura Loosers, která od konce září spustila několik propagačních akcí - v pražském metru se například konalo veřejné čtení cestujícím, ve vybraných parcích jsou nainstalovány reproduktory, odkud zní oblíbené audio-knihy.

Vzpomínky na povinnou školní četbu

Podle Těsnohlídka není na snaze dostat literaturu do ulic nic špatného. Čtením z Haškových či Poláčkových knih ale podle něj organizátoři vyvolají spíš než zájem o literaturu vzpomínky na povinnou školní četbu.

"Akce pravděpodobně může někoho oslovit. Ale mně vadí hlavně volba knih. Je to projekt na klíč, do kterého organizátoři nezapojili literaturu, která tady funguje a žije," řekl uvedl Těsnohlídek.

Samotné vedení Městské knihovny v Praze sice iniciativu básníků respektuje, kampaň ale obhajuje. "Veřejné čtení nikomu zakazovat nemůžeme a ani nechceme. Projekt ale zatím plní své cíle. Tedy zaujmout lidi na ulicích a ukázat jim, že s knihou se mohou potkat i jinde než v knihovně či knihkupectví," sdělila mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

Odpolední středeční čtení by se podle organizátorů měla na Mariánském náměstí konat pravidelně. "Zatím nevíme, jestli jednou týdně či jednou za 14 dní. Nepůjde o žádné dlouhé proslovy, ale o autorská čtení a rozdávání letáků. Aby bylo jasné, že se literatura dá propagovat i bez finanční podpory magistrátu," dodal Těsnohlídek. Akci přislíbil podporu i básník Lubor Kasal či překladatel a literát Ondřej Budeus.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy