Literaturu je možné tento týden v Praze slyšet

ČTK Kultura, ČTK
20. 10. 2011 6:00
Ulicemi znějí audioknihy českých spisovatelů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Díky projektu Praha město literatury, který pořádá Městská knihovna, se můžou Pražané v ulicích metropole zaposlouchat do audioknih od pěti českých autorů.

Brumlovkou se z reproduktorů ve tvaru ptačích budek linou slova Petra Síse. Spisovatel, grafik, ilustrátor a autor animovaných filmů vypráví kouzelné příběhy z Tibetu, jak je zažil jeho tatínek. Ve Stromovce v podání Báry Hrzánové zní Šrutovi Lichožrouti.

Ve Františkánské zahradě v centru Prahy znÍ Kavárna nad Prahou -  vzpomínky pražské německy píšící autorky Lenky Reinerové na významné osobnosti pražského kulturního života. Puntíkářům Miloše Kratochvíla hlas propůjčil herec David Prachař. Line se na náměstí Míru.

Foto: Nakladatelství XYZ

Chodci se se současnou literaturou potkají i u Národní technické knihovny v Dejvicích, kde znějí Povídky z prvního a druhého poločasu v podání Ivana Trojana. V krátkých příbězích Ota Pavel a Petr Feldstein vzpomínají na fotbalistu Josefa Masopusta.

Posluchači se s "audioknihami" v pražských čtvrtích setkají až do neděle. Hlavním cílem projektu je "podpořit vnímání Prahy jako místa, které inspiruje k vlastní tvorbě a podněcuje k četbě a zájmu o literaturu a knihy obecně".

Každé místo je označeno QR kódem, který posluchače navede na webovou stránku, kde jsou uvedeny všechny důležité informace; název, autor a krátká anotace.

"Místa i knihy byly vybrány tak, aby spolu souzněly a čtení nebylo rušivým elementem, ale naopak důvodem, aby se chodec-čtenář na chvilku zastavil a zaposlouchal," uvedla mluvčí Městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tři kilometry od Bílého domu se v noci střílelo. Jeden člověk zemřel, pět dalších bylo zraněno

Jeden člověk zemřel a pět dalších bylo zraněno při noční střelbě ve Washingtonu, jen asi tři kilometry od Bílého domu, sídla amerického prezidenta. Oznámila to místní policie.

Ve washingtonské čtvrti Columbia Heights, kde ke střelbě došlo, odvážely zraněné vozy záchranné služby. Podle agentury Reuters není nikdo z nich ohrožen na životě. Nasazení policie bylo v místě incidentu podle očitých svědků masivní.

Zda byl pachatel dopaden, není známo, podle policistů je ale už situace pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy