Literaturu je možné tento týden v Praze slyšet

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 10. 2011 6:00
Ulicemi znějí audioknihy českých spisovatelů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Díky projektu Praha město literatury, který pořádá Městská knihovna, se můžou Pražané v ulicích metropole zaposlouchat do audioknih od pěti českých autorů.

Brumlovkou se z reproduktorů ve tvaru ptačích budek linou slova Petra Síse. Spisovatel, grafik, ilustrátor a autor animovaných filmů vypráví kouzelné příběhy z Tibetu, jak je zažil jeho tatínek. Ve Stromovce v podání Báry Hrzánové zní Šrutovi Lichožrouti.

Ve Františkánské zahradě v centru Prahy znÍ Kavárna nad Prahou -  vzpomínky pražské německy píšící autorky Lenky Reinerové na významné osobnosti pražského kulturního života. Puntíkářům Miloše Kratochvíla hlas propůjčil herec David Prachař. Line se na náměstí Míru.

Foto: Nakladatelství XYZ

Chodci se se současnou literaturou potkají i u Národní technické knihovny v Dejvicích, kde znějí Povídky z prvního a druhého poločasu v podání Ivana Trojana. V krátkých příbězích Ota Pavel a Petr Feldstein vzpomínají na fotbalistu Josefa Masopusta.

Posluchači se s "audioknihami" v pražských čtvrtích setkají až do neděle. Hlavním cílem projektu je "podpořit vnímání Prahy jako místa, které inspiruje k vlastní tvorbě a podněcuje k četbě a zájmu o literaturu a knihy obecně".

Každé místo je označeno QR kódem, který posluchače navede na webovou stránku, kde jsou uvedeny všechny důležité informace; název, autor a krátká anotace.

"Místa i knihy byly vybrány tak, aby spolu souzněly a čtení nebylo rušivým elementem, ale naopak důvodem, aby se chodec-čtenář na chvilku zastavil a zaposlouchal," uvedla mluvčí Městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 4 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy