Na Václavském náměstí svítí velryba z Národního muzea, objekt vytvořil umělec David

ČTK ČTK
9. 10. 2018 9:25
Poslední dny zbývající do znovuotevření Národního muzea na Václavském náměstí připomíná nový objekt výtvarníka Jiřího Davida. Kostra velryby po soumraku pluje "v informačním 3D planktonu".
Po setmění se aktivuje diodová stěna.
Po setmění se aktivuje diodová stěna. | Foto: ČTK

Umělec Jiří David představil nové dílo na Václavském náměstí v Praze. Interpretuje známý symbol Národního muzea, kostru velryby, kterou pomocí moderních technologií přenáší do veřejného prostoru.

Jiří David představuje své nové dílo pro Václavské náměstí v Praze.
Jiří David představuje své nové dílo pro Václavské náměstí v Praze. | Foto: ČTK

Dílo vzešlo ze soutěže. S Národním muzeem ji uspořádala firma, jejíž kabely se používaly při rekonstrukci historické budovy muzea. Ta se po několikaleté opravě částečně otevře pro veřejnost 28. října. Zhruba do této doby bude na náměstí umístěn také Davidův objekt.

"Jsou to tři panely, kterými prochází hlavní motiv, tedy kostra velryby, a já jsem to dával do jakéhosi abstraktního planktonu. Velryba v něm pluje. Považuji ji sice za trochu zprofanovaný symbol Národního muzea, ale pak mě to začalo zase bavit, jak ji pochopit ještě jiným možným způsobem," říká David.

Projekt nazvaný Chybí vám velryba? se skládá z digitálních panelů, které jsou propojeny soustavou kabelů. Podle firmy, jež je vyvinula, jsou díky nové plášťové směsi chráněny před vlhkostí i UV zářením.

Součástí objektu je diodová stěna, která se aktivuje při soumraku, a také zrcadlo. Společně po setmění vytváří dojem, že velryba pluje "v takovém informačním 3D planktonu, v prostoru", vysvětlil David pro server idnes.cz.

"Jednotlivá pole, skrze něž kostra proplouvá, jsou vizualizována, tvořena abstraktní konstrukcí. Do této vizuální konstrukce jsou zároveň vetknuty konkrétní matematické šifry ve svých lineárních kombinacích, geometrických interpretacích, transparentní symboly, znaky, obrazce, ve viditelnosti elementárních částic a v jednom případě například i samotný půdorys Národního muzea," vypočítává výtvarník.

Dílo bude na náměstí k vidění do 28. října.
Dílo bude na náměstí k vidění do 28. října. | Foto: ČTK

Kostra samice plejtváka myšoka patří k nejznámějším exponátům Národního muzea. Roku 1885 ji vyvrhlo moře na pobřeží Norska. Mršinu zpracovala velrybářská firma, která pak kostru nabídla k prodeji.

O nabídce se dozvěděl Antonín Frič, tehdejší ředitel zoologických a paleontologických sbírek Musea Království českého, dnešního Národního muzea. Kostru nakonec roku 1887 pořídil jako exponát pro nově vznikající budovu na Václavském náměstí, přičemž na koupi musel Frič uspořádat sbírku ve vlastenecké stolní společnosti.

Pražané měli příležitost poprvé kostru spatřit v listopadu 1888 v domě U Halánků, dnešním Náprstkově muzeu. Do současné historické budovy Národního muzea byla převezena roku 1892 a postavena na ocelové nosníky.

V padesátých letech doznala instalace kostry výrazné změny a od té doby je zavěšena tak, jak ji známe dnes.

Kostra plejtváka myšoka, umístěná v Národním muzeu, pochází z Norska. | Video: Národní muzeum

Velryba je dnes ale spojena s ještě dalšími významy. Je to zvíře, které přispívá k rovnováze ekosystému, je muzikální a slouží jako symbol toho, že inteligentní bytosti mohou přežít, aniž by se navzájem vyhlazovaly a aniž by ničily své prostředí pro své vlastní cíle, dodává výtvarník Jiří David.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy