Inspirovalo ho Turínské plátno. Skála vystavuje v Českých Budějovicích

ČTK ČTK
26. 11. 2021 18:19
Malby inspirované Turínským plátnem, do nějž bylo dle katolické tradice zahalené tělo Ježíše Krista, vystavuje v českobudějovickém Domě umění výtvarník František Skála. Nová díla doplňuje variacemi na obálky a cyklem malých tabulek.

Pětašedesátiletý zakládající člen skupiny Tvrdohlaví poslední dobou maluje častěji. Výstava potrvá do 31. prosince.

Nový cyklus navazuje na Skálovo pět let staré Štiavnické plátno s rozměry osm krát devět metrů. V případě Turínského plátna ho inspirovala nikoliv údajně obtištěná postava Krista, nýbrž bytosti, které poskládaná látka evokuje na několika místech.

"Ty mě vždycky zajímaly daleko víc. Pokoušel jsem se dosáhnout něčeho podobného. Vzniká tím geometrická abstrakce, kterou by ode mě nikdo moc nečekal," říká. "Není to ale až tak vzdálené od jiné mojí práce, protože zase je tam obsažený čas, který je potřeba, aby působily přírodní procesy vzlínání barvy. Dosáhne se efektů, jako když jsou několikrát přes sebe natřená železná vrata, která pak oprýskají, barva různě prolézá a vznikají nádherné patiny," popisuje.

Při první koronakrizi namaloval hodně obrazů přírodními hlinkami. K malbě se víc dostal díky opravě bytu, když potřeboval vystěhovat nábytek. "Náhodou jsem pronajal úžasný ateliér a už jsem v něm zůstal," objasňuje.

Začal cyklem krajin, které mají často apokalyptickou atmosféru. Maloval je rezavým bahýnkem, což jsou ve skutečnosti železité schránky mikroorganismů z lesního pramene. Z Austrálie, kam jel obdivovat díla původních obyvatel Aboriginců, si přivezl hlinky, další sbíral po Česku a Slovensku.

Přestože od roku 1974 je členem organizace B. K. S. neboli Bude konec světa, do jeho pandemických děl se smrt nepromítla. Má ale rád estetiku katastrof. "I atomový hřib je překrásná věc, kdyby to nebylo tak děsivé," poznamenává.

V českobudějovickém Domě umění vystavuje i cyklus obálek. Jejich tvar označuje za nádherný a mnohovýznamový. "Fenomén dopisu je krásný, že se něco uzavře, připomíná roucho, dům. Některé otevřené mají tvar motýlího křídla, propojuje se s jinými přírodními tvary, které mám v oblibě," konstatuje.

Jednu zeď zaplňují plastové tabulky, jež autor oživil různými drobnostmi. Část jich nasbíral, když se zametalo po bleším trhu v belgickém Bruselu. Proti nim jsou na stěně prkénka, některá připomínají kytary. Skála je přivezl z řeckého ostrova Naxos, kde je vyplavilo moře. V ateliéru je pak upravil.

Známý je dále Skálův cyklus kytar, teď má rozdělané tři. "Vznikal téměř od dětství. Touha po elektrické kytaře vznikne, už když si vezme hoch do ruky koště a hraje na něj sóla," podotýká člen pražského Divadla Sklep.

František Skála zpívá v několika skupinách, nově hraje i na kytarové banjo. Letos natočil své písně s dechovou kapelou Provdovjané a skládá další, vtipné i zamilované.

V jedné místnosti českobudějovického domu představuje také předměty ovlivněné tím, co vyzařuje z materiálu. "Krejčovské prkno, na kterém krejčí patrně celý život píchal střihy, je rozpíchané tisíci špendlíčky. Takové věci už ze světa vymizely. V tom je zapsaný celý život," dodává František Skála.

Zdánlivě africké masky a hada pak vytvořil ze svého oblíbeného materiálu: ocelové vaty na broušení dřeva.

Snažím se lidi vychovávat. Aby změnili zavedená klišé a byli svobodnější. Člověk by neměl mít zábrany a dělat to, co ho napadne, říká výtvarník. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy