Kufr levituje, pytláci pohřbívají hajného. V Praze vystavuje František Skála

Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
7. 6. 2021 17:30
Jak baba Jaga ovládala děvčata, než je snědla? Lze osedlat pštrosa? Co měl na práci felčar? Výstava Františka Skály v pražském Domě U Kamenného zvonu vzbuzuje chuť se začíst. Po velké přehlídce, kterou měl před čtyřmi lety ve Valdštejnské jízdárně, známý umělec tentokrát představuje svou ilustrátorskou tvorbu.

Výstava má retrospektivní charakter a vzbudí úžas v každém, kdo si myslel, že autorův rukopis dobře zná, protože zažil nejen Skálu ve Valdštejnské jízdárně, ale pamatuje jeho opanování Rudolfina v roce 2004, velkou olomouckou přehlídku zkraje minulé dekády nebo loňskou výstavu v brněnské Fait Gallery.

František Skála ve volné tvorbě líčí vlastní, nespoutané příběhy z jiných světů, při ilustrování se ale podřizuje jiným vypravěčům. Pro každého nachází nový výtvarný jazyk. "Vystudoval jsem animovaný film, ale nechtěl jsem ho dělat, protože to byla týmová práce. Tatínek byl ilustrátor," popisuje umělec své začátky v krátkém videu na stránkách Galerie hlavního města Prahy.

Výstavu uvozuje několik raných obrazů, na které dohlížel právě Skálův otec. Je tu Džbán H. B., pocta Nizozemci Hieronymu Boschovi, ve které dvaadvacetiletý Skála s pozoruhodným nadhledem znázornil dospívání. Obrazu Adolescence z roku 1978 dominuje polonahý chlapec-eskamotér, zkroucený v kufru. Skála jej obkreslil podle fotky, kufr s mladíkem ale surrealisticky nechal levitovat v povětří jinak opuštěné krajiny.

Skálův rukopis a vtip předznamenává obraz složený z omšelých dřevíček nazvaný Plážová šatna, naopak nečekanou polohu ukazuje křehká grafika Zahrada olivetská z roku 1982.

Vtip v encyklopedii

Zřejmě první zakázku, která je tu k vidění, představují listy vědeckopopulárních ilustrací. Realistické kresby vypadají jako staré litografie, v detailech se ale liší od suše věcných ilustrací.

František Skála: Zapomenutá řemesla, Miroslav Janotka, Karel Linhart, 1984.
František Skála: Zapomenutá řemesla, Miroslav Janotka, Karel Linhart, 1984. | Foto: Galerie hlavního města Prahy

"Dopracoval jsem se k nadstavbě, kterou jsem začal nazývat humor ve vědecké ilustraci. Kromě důležitých momentů jsou v pozadí překvapivé situace. Jako že pytláci pohřbívají hajného, nebo že někdo padá z útesu," upozorňuje Skála na mikroscény v zadním plánu, které ozvláštňují naučné výjevy.

Na jiném listě, znázorňujícím vyhynulá zvířata, připojil dovětek známý ze smutečních oznámení. Pod parte blbouna nejapného jsou za "truchlící pozůstalé" podepsáni bažant, tetřev hlušec a křepelka polní. "Největší zakázka byly dvě knihy Zapomenutých řemesel. V nich jsem mohl předvést, co umím, a potom už jsem dostával zakázky z Albatrosu," vzpomíná výtvarník na titul, kterým se začátkem 80. let definitivně osvědčil. Zapomenutá řemesla vyšla roku 1984 v dnes nedostižném nákladu 135 tisíc kusů.

Vtipná, naivizující kresba z této knihy se proměnila v trnkovsky křehkou a záhadnou, do přírody zasazenou ilustraci k Začarovanému mlýnu, pohádky od Aliny a Jerzyho Afanasjewových. Nejtemnější jsou ale ilustrace k dílům Karla Šiktance. V nich se Skálovy niterné, lavírované kresby uhlem blíží stylu malíře Aléna Diviše a grafika Bohuslava Reynka - například v Královských pohádkách, určených pro starší děti.

František Skála představuje svou výstavu v pražském Domě U Kamenného zvonu. | Video: Galerie hlavního města Prahy

Datel s motýlem

Na konci 80. a začátku 90. letech minulého století se Skálova ilustrátorská práce začala propojovat s jeho volnou tvorbou. Nejviditelnější to bylo, když vytvořil autorskou knihu Velké putování Vlase a Brady.

"Tento legendární autorský seriál vzniká v období nástupu postmoderny a založení umělecké skupiny Tvrdohlaví," připomíná kurátor výstavy Zdeněk Freisleben a vyjmenovává některé příklady. "Díla jako Velký datel nebo Motýl na květině vznikla coby samostatné objekty prezentované na výstavách a zároveň se stala inspirací pro bytosti, které se objevily v příběhu. Duch Lesojan byl naopak poprvé spatřen Vlasem a Bradou v Modrém lese a následně se zhmotnil ve formě sochy Lesojan."

Kniha o Vlasovi a Bradovi se stala populární, v polovině 90. let podle ní začal vznikat celovečerní animovaný film. Přípravy trvaly dva roky, kvůli nedostatku peněz ale snímek nikdy nebyl dokončen. Příběh se však roku 2007 objevil na jevišti pražského Divadla Minor.

František Skála: Velké putování Vlase a Brady, 1987.
František Skála: Velké putování Vlase a Brady, 1987. | Foto: Galerie hlavního města Prahy

Velký úspěch měla i další Skálova autorská kniha Skutečný příběh Cílka a Lídy. Fotografický lesní komiks vznikal několik let. "Fyzicky i časově náročná práce podobná animovanému či hranému filmu, obnášející přípravu loutek, prostředí a fotografování v reálném čase ročních období, se protáhla ze dvou měsíců na dva roky a rozdělila seriál na dvě knihy," přibližuje kurátor.

První, kratší díl Jak Cílek Lídu našel zveřejnilo nakladatelství Meander v roce 2006. O rok později vyšel v Arbor vitae Skutečný příběh Cílka a Lídy. Posloužil jako inspirace filmu Jana Svěráka Kuky se vrací.

Výstava v pražském Domě U Kamenného zvonu představuje zhruba dvacítku většinou dětských knih ilustrovaných Františkem Skálou. Jako přídavek obsahuje nejen ukázky raných prací, ale také autorovy cestovatelské deníky, svébytné etnické i prehistorické obrazy nebo další objekty.

Výstava

František Skála a jiné práce
(Pořádá Galerie hlavního města Prahy)
Dům U Kamenného zvonu, Praha, výstava potrvá do 29. srpna.

Zemana rád nemám, má ho rád jen určitý typ lidí, hraje na nejnižší lidské pudy, tím, jak je lidový, mluví sprostě, říká lži, říká Skála. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy