Galerie Kodl draží díla Toyen či Kubišty za 25 milionů, k vidění jsou na výstavě

Galerie Kodl draží díla Toyen či Kubišty za 25 milionů, k vidění jsou na výstavě
Bohumil Kubišta: Staropražský motiv, olej na plátně, 1911, sign. na rubu, 98 × 84 cm, rám, vyvolávací cena 25 milionů korun.
Josef Šíma: Na náspu, zármutek světla II, olej na plátně, 1969, 100 x 81 cm, vyvolávací cena 6 milionů korun.
Emil Filla: Pohled na Gruž, olej na kartonu, 1908, 66 x 50 cm, vyvolávací cena 3,5 milionu korun.
Cyprián Majerník: Hlídka, olej na plátně, 1940, 81 x 65 cm, vyvolávací cena 5 milionů korun.
Foto: Galerie Kodl
ČTK ČTK
17. 5. 2022 15:11
Za vyvolávací cenu 25 milionů korun bude Galerie Kodl koncem května dražit obrazy výtvarníků Toyen a Bohumila Kubišty. Nejspíš několik milionů korun sběratelé zaplatí za díla Josefa Šímy, Jakuba Schikanedera, Josefa Čapka či Emila Filly. Všechna jsou k vidění na předaukční výstavě na pražské Národní třídě.

Aukce se uskuteční 29. května na Žofíně. Zájemci budou mít příležitost dražit i online na portálu Artslimit.com, oznámila za aukční síň Terezie Kaslová. Výstavu je možné spatřit rovněž ve virtuální podobě.

Nabízený obraz Toyen se jmenuje Samotáři a vznikl roku 1934. Volně stojící ženské torzo kopíruje autorčinu tehdejší oblast zájmu. V díle navíc propojila dosavadní poznatky a východiska, jež se stala klíčovými i pro zbytek její tvorby.

Za stejnou cenu, tedy 25 milionů korun, Galerie Kodl nabídne malbu Staropražský motiv od modernisty Bohumila Kubišty. Kubistický pohled na Prahu s Karlovým mostem z roku 1911 dle pořadatelů patří mezi výtvarníkova formálně i myšlenkově nejpropracovanější díla. Černobílý obraz se zvláštní světelností pochází z doby, kdy autor po návratu z Paříže a vstřebání tamních vlivů hledal svoji cestu a kdy duchovní či ideové podloží tvorby vnímal coby neodlučitelné od procesu malby. Dílo úzce navázané na francouzský kubismus představuje sběratelskou raritu.

Sekce starého umění v aukci zahrnuje více než 70 obrazů předních českých umělců převážně z 19. století, tradičně doplněných malíři zahraničními, tentokrát převážně francouzskými. Nejstarší v nabídce je práce neznámého autora s námětem Adama a Evy, dojde ale také na vesměs holandské malíře 17. století jako Claese Pietersze nebo Dircka Verhaerta.

K mání budou práce takzvané generace Národního divadla, k níž patří třeba Vojtěch Hynais a Mikoláš Aleš. Jiná generace spojená s 90. lety 19. století je zastoupena žáky Julia Mařáka a díly Antonína Slavíčka, Oty Bubeníčka, Františka Kavána či Josefa Ullmanna. Symbolistní tendence konce 19. století mají práce Františka Kupky, Jaroslava Panušky či Maxmiliána Pirnera. Další položky v aukci vytvořili čeští Pařížané z přelomu 19. a 20. století jako Luděk Marold a Jan Šafařík.

Jakub Schikaneder: Podskalí, olej na plátně, 1900 až 1910, 90 x 101 cm, vyvolávací cena 5 milionů korun.
Jakub Schikaneder: Podskalí, olej na plátně, 1900 až 1910, 90 x 101 cm, vyvolávací cena 5 milionů korun. | Foto: Galerie Kodl

Dlouhé 19. století reprezentují práce solitérních českých výtvarníků s přesahem do 20. století. Patří sem Jakub Schikaneder, Alfons Mucha, Vojtěch Preissig, Oldřich Blažíček, Jaroslav Horejc, Hugo Boettinger, Ludvík Kuba nebo Karel Špillar.

Několika díly je v nabídce zastoupen Emil Filla. Nejranější z nabízených prací se jmenuje Pohled na Gruž a pochází z roku 1908. Následuje několik zátiší, například s ovocem a lahví, jež Filla vytvořil v návaznosti na lyrický kubismus. Nového majitele ale mohou najít také dvě práce tuší z roku 1938 - Théseus nesoucí krétského býka či Žena se psem.

Od Josefa Čapka galerie nabídne tři práce. Sociální aspekt v jeho tvorbě zastupuje plátno Chlapec z ulice, Myslivci v polích pak zájem o loveckou tematiku a obraz Touha z roku 1939 je již jen tichým zastavením nad dalším osudem lidstva, popisují pořadatelé.

Současné umění na aukci otevře sítotisk mezinárodně známého a sběrateli oblíbeného britského umělce Banksyho. Jedno z jeho nejznámějších děl Napalm komentuje hrůzu války ve Vietnamu a varuje před jejím dopadem na společnost, zejména na děti. Barevný sítotisk z roku 2007 se bude vyvolávat za 800 tisíc korun. Dražitelé budou moci získat také práce Jiřího George Dokoupila, Stefana Milkova a Jaroslava Róny ze skupiny Tvrdohlaví nebo Jana Kalába, Šárky Koudelové či Pasty Onera.

Část výtěžku z prodeje děl Ivana Pinkavy, Viktora Pivovarova či Jakuba Špaňhela galerie věnuje neziskové organizaci Centrum Paraple.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy