Ďáblova bible zůstane v Česku. Ale jen do března

Jitka Gráfová
20. 12. 2007 15:00
Vystavena bude i maketa z Olomouce

Praha - Švédská národní knihovna povolila, že Codex gigas může být v Česku do 9. března příštího roku. Spolu s nečekanou mediální hvězdou roku 2007 bude v Klementinu nově vystavena i maketa vzácné knihy.

Výstava bude prodloužena o více než dva měsíce - díky pochopení Švédské královské knihovny, která respektovala stálý zájem návštěvníků o výstavu.

"Velký dík patří ministerstvu kultury za ochotnou spolupráci při vyřizování formální stránky a ministerstvu financí, které prodloužilo platnost státní záruky, jež nahrazuje soukromé pojištění exponátu," říká Ivo Mirošovský z Národní knihovny

Výstavu zhlédlo už více než 35 tisíc lidí, do konce roku je vyprodaná.  Do Galerie Klementinum se přesto mohou zájemci o výstavu vydat ještě letos - v úterý nebo v sobotu, což jsou dny, na které se vstupenky prodávají přímo u pokladny Galerie Klementinum bez předchozích on-line rezervací.

Na leden byl zahájen předprodej už v úterý, od 21. ledna pak na únor a kousek března.

Vystavená maketa  původně vznikla pro olomoucký knižní veletrh Libri, kde byla také poprvé zpřístupněna veřejnosti. Má stejné rozměry, vazbu a podobný počet stran jako originál.

Lépe si středověkou práci prohlédnete v kopii na denním světle.
Lépe si středověkou práci prohlédnete v kopii na denním světle. | Foto: Ludvík Hradilek

"Se 78 kilogramy je dokonce o tři kilogramy těžší a na rozdíl od něj v ní lze i listovat," dodává Kateřina Nováková z úseku komunikace Národní knihovny.

Maketu vytvořil  Jiří Rudolf, který na projektu začal pracovat z vlastní iniciativy - kvůli obdivu k jedinečnému dílu středověku;  při výrobě makety spolupracoval s odborníky z Národní galerie. Kopii schválila i Královská knihovna ve Stockholmu, která Codex vlastní.

"Olšanské papírny vyšly autorovi nápadu vstříc stejně jako umělecký knihař Jiří Fogl ze Žamberku, který vyrobil kožené desky a provedl vazbu více než tří stovek listů. O tisk se postarala olomoucká tiskárna Grapo, která přenesla na papír dvě stě digitálních skenů z originálu bible," vypočítává Nováková.

Výroba knihy trvala přes měsíc a náklady předčila cenu osobního automobilu.

Pro registraci vstupenek je na webových stránkách Národní knihovny  zřízen speciální rezervační on-line systém. Před objednávkou mají zájemci navíc k dispozici aktuální přehled o datech a hodinách v daném měsíci, na které si ještě mohou lístky objednat.

Základní cena vstupného je 100 korun, zlevněné vstupenky stojí o polovinu méně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy