Hrátky s vlnou a skládací boty. Na cenách Czech Grand Design uspěly ženy

Tereza Rosalie Kladošová se stala grand designérem roku.
Tereza Rosalie Kladošová uspěla s kolekcí Merino Recycle.
Z recyklované vlny vytvořila vlastní textilie a z nich pak oděvy.
V jejím barevném stylu se mísí "inspirace domáckým tvořením, kýčem a naivitou se smyslem pro sofistikovanost a estetickou hodnotu umění", uvedla porota.
Kladošová s Merino Recycle zvítězila také v kategorii Módní designér roku.
Foto: ČTK
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
21. 3. 2019 7:30
České designérské špičce leží na srdci ekologie, vizuální smog ve městech i kvalita tištěných knih. Včera večer byly v pražském Stavovském divadle uděleny Ceny Czech Grand Design a s velkou převahou je posbíraly ženy.

Grand designérkou roku se stala módní návrhářka Tereza Rosalie Kladošová za soubor vlněného oblečení z kousků, které zbyly při tovární výrobě. Grafickou designérkou roku byla vyhlášena Veronika Rút Nováková za komplexní a především pozitivně laděný návod na podobu venkovní reklamy pro obchodníky v centru Brna. Do síně slávy vstoupil ilustrátor a tvůrce Maxipsa Fíka nebo Tracyho tygra Jiří Šalamoun.

Mezi kýčem a hodnotou umění

Tereza Rosalie Kladošová, původem z Velkého Meziříčí, není ve finále prestižních cen poprvé. Nominaci už v minulých ročnících získala třikrát, letos poprvé je však oceněna - a hned v hlavní kategorii.

Absolventka pražské UMPRUM a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně je sice především módní návrhářkou, zabývá se ale také scénografií a produktovým designem. Akademici českého designu se nechali okouzlit jejím barevným stylem, ve kterém se mísí "inspirace domáckým tvořením, kýčem a naivitou se smyslem pro sofistikovanost a estetickou hodnotu umění". Kladošová cenu získala především za kolekci Merino Recycle.

Ze zbytkových kousků merina - speciální vlny, která je hedvábně jemná, nekouše, odvádí pot a skvěle hřeje i větrá - navrhla překvapivě křehké kreace. Pestrobarevné kabátky a sukně, ale také tenké svetříky a šaty. "Různobarevné kusy merina skládá do výrazných grafických koláží, fixovaných pomocí vpichového stroje v děčínské textilce," popisuje Veronika Ruppert, členka poroty.

Kladošová často spolupracuje s Annou Štěpánkovou, loni například navrhly kolekci tuftovaných koberců.

Tereza Rosalie Kladošová uspěla s kolekcí Merino Recycle.
Tereza Rosalie Kladošová uspěla s kolekcí Merino Recycle. | Foto: Czech Grand Design

Posezení v bramborovém lupínku

Jednou z nejsilněji obesílaných, a tedy i nejnabitějších kategorií je Designér roku. Letos cenu získala Lucie Koldová. Porota na prvním místě jmenovala její loňský návrh pro českou nábytkovou firmu Ton, jež se zároveň stala výrobcem roku.

Lucie Koldová uspěla s křeslem Chips Chair pro značku Ton.
Lucie Koldová uspěla s křeslem Chips Chair pro značku Ton. | Foto: Czech Grand Design

Křesílko Chips Chair připomíná bramborový lupínek, je lehce extravagantní, přitom dobře zapadá do nabídky jinak spíše konzervativní společnosti Ton. Koldová za Chips Chair získala ocenění také na prestižním mezinárodním veletrhu nábytku IMM v Kolíně nad Rýnem.

Grafická designérka roku Veronika Rút Nováková přichystala pro město Brno podrobný návod pro obchodníky, jak dodržovat stávající pravidla pouliční reklamy v centru města.

Její Manuál dobré praxe reklamy a označování provozoven je zároveň empatickým rádcem, který nedává na odiv estetickou převahu nebo znechucení ze současných reklamních praktik na ulici.

Obchodníkům například radí, jak poznat dobrého grafika ("volte profesionála, který problémy dokáže řešit, a ne zveličovat"), a dává mnoho tipů i konkrétních dobrých příkladů, jak s co nejmenšími náklady zkrášlit podobu provozovny.

Odvážně například povzbuzuje hostinské, aby nevyvěšovali ven cizí značku podle druhu čepovaného piva, ale vsadili jen na vlastní logo a "kvalitu, kterou si zákazníci doporučí".

Nováková, jejíž první velkou zakázkou byl vizuál pro Ugovy šťávy, uvádí mnoho konkrétních obchodů, restaurací a jiných zařízení, které jsou dobrým příkladem. Její manuál, jenž vznikl ve spolupráci s brněnským odborem památkové péče, tak může sloužit jako alternativní průvodce.

Veronika Rút Nováková získala titul Grafický designér roku.
Veronika Rút Nováková získala titul Grafický designér roku. | Foto: ČTK

Móda pro charitu

Cena pro fotografku roku Hanu Knížovou potěší čtenáře Hospodářských novin, neboť porota ocenila mimo jiné její loňskou fotosérii pro magazín Proč ne?!.

Fotografovala výtvarníka Musu a módní návrhářku Liběnu Rochovou, kteří společně navrhli kolekci bělostných oděvů pokreslených Musovými liniemi nazvanou Nadotek. Šlo o charitativní kolekci na podporu lidí se vzácnou nemocí motýlích křídel. Spolu s výtvarnicí a umělcem na fotografiích vystupuje také modelka oblečená do svršků kolekce Nadotek, na jejímž těle Musovy kresby pokračují.

Hana Knížová žije v Londýně, kde se prosadila jako nonkonformní módní fotografka. Její fotografie jsou přitažlivé možná také proto, že se autorka snaží o porozumění se svými modely.

Vedle komerčních zakázek vytváří také dlouhodobé dokumentární cykly. Jedním z nich je Hamr na Jezeře, obrazem vyprávějící příběh dětí z pasťáku.

Hana Knížová uspěla za kampaň Kids pro Stella McCartney. Kampaň byla focena pro vůni Ad Libitum parfumérského domu Pigmentarium.
Hana Knížová uspěla za kampaň Kids pro Stella McCartney. Kampaň byla focena pro vůni Ad Libitum parfumérského domu Pigmentarium. | Foto: Czech Grand Design, Pigmentarium

Hospodářské noviny mají při letošních cenách českého designu ještě druhý "zářez". Ilustrace pro tento titul, ale také pro komiks 75 stupňů Fahrenheita a Ilustrovanou Ústavu České republiky vynesly titul Ilustrátor roku Jindřichu Janíčkovi.

Na cenách Czech Grand Design je sympatické, že vedle zavedených jmen a již úspěšných, komerčně saturovaných návrhů také pokaždé představí skromné, ale smysluplné projekty, které na objevení teprve čekají.

Díky ceně za ilustraci se dostává více pozornosti i Janíčkovu vydavatelství Take Take Take, které založil spolu s grafičkou Nikolou Klímovou. Právě v Take Take Take vyšla Ilustrovaná Ústava České republiky.

Podrážky na výměnu

Málokdo dosud také slyšel o Marii Nině Václavkové a její kolekci bot Offcuts, za niž získala cenu Objev roku. Její boty kombinují udržitelný přístup a dobrý design. "Fungují jako taková mechanická skládačka, jednotlivé části boty se díky tomu dají opravit nebo vyměnit, a tím prodloužit její životnost," popsala Václavková na podzim svůj návrh v rozhovoru pro Czechdesign.cz.

Maria Nina Václavková uspěla s kolekcí bot Offcuts.
Maria Nina Václavková uspěla s kolekcí bot Offcuts. | Foto: Czech Grand Design

Vršek boty je tvořen veganskou alternativou kůže, která působí jako semiš, je prodyšná a odolná. Podrážka je z přírodní gumy, čistého kaučuku. "Oba tyto materiály pochází z Itálie. A část boty tvoří EVA pěna," dodává autorka.

Posledním titulem v rámci cen Czech Grand Design je Šperkařka roku. Stala se jí designérka srbského původu Janja Prokić, která představila kolekci Homa a fantaskní koruny pro královny. Cenu získala už podruhé.

Všichni ocenění jako trofej obdrželi brýle proti oslnění slávou od loňské grand designérky Nastassii Aleinikavy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 6 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 6 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy