Čechov zakončí setkání s Ruským uměním

RiK, ČTK
19. 11. 2005 19:00
Brno - Dramatizace díla Antona Pavloviče Čechova Rotschildovy housle v režii Kamy Ginkase ukončí v Brně a později i v Praze čtvrtý ročník projektu Ruská kultura v ČR.

Hru nastudovalo Moskevské divadlo mladé generace a v hlavních rolích se představí Valerij Barinov a Igor Jasulovič. Kus měl světovou premiéru loni v USA, řekl ředitel producentské agentury celé
akce Jiří Morávek.

Ruské herce uvidí zájemci v neděli v Mahenově divadle a v úterý a ve středu v pražském Divadle Bez zábradlí. Ruské baletní umění předvedlo již koncem října v obou městech hostující Divadlo opery a baletu Rimského-Korsakova, které nabídlo českou premiéru představení Don Quijote. "Každoroční uvádění ruského umění pomáhá přátelské komunikaci a podporuje také vztahy mezi národy," popsal Morávek základní filosofii kulturní akce.

Rotschildovy housle jsou závěrečnou částí trilogie Život je krásný podle Čechova, která zahrnuje ještě představení Dáma s psíčkem a Černý mnich. Na jaře zahajovali kulturní seriál akcí v Brně například světový jazzman Alexej Kozlov z Moskvy či sólisté baletu ze St. Petěrburgu a Moskvy v koncertním Baletu Gala. Loni nabídli pořadatelé mimo jiné monodrama moskevského režiséra a herce Jevgenije Griškovce Jak jsem snědl psa.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy