Čápi na skládce. Výstava ve Špálově galerii odkazuje k senu, které přivezla Ságlová

Čápi na skládce. Výstava ve Špálově galerii odkazuje k senu, které přivezla Ságlová
Výstava nazvaná Seno, sláma, skládka začala tuto středu, potrvá do 3. května.
Připravila ji Společnost Jindřicha Chalupeckého a mimo jiné ukazuje, nakolik je příroda znečištěná působením člověka.
Přehlídka odkazuje k projektu umělkyně Zorky Ságlové, která právě do Špálovy galerie v srpnu 1969 navezla balíky schnoucího sena, slámy a sušené vojtěšky.
S přáteli je pravidelně chodila obracet, k čemuž zároveň vybízela publikum.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
30. 3. 2023 15:20
Na zlepšení vztahu k přírodě i mezi lidmi navzájem nově apelují díla dvou desítek umělců ve Špálově galerii na pražské Národní třídě. Výstava nazvaná Seno, sláma, skládka začala tuto středu, potrvá do 3. května. Připravila ji Společnost Jindřicha Chalupeckého a mimo jiné ukazuje, nakolik je příroda znečištěná působením člověka.

Přehlídka odkazuje k projektu umělkyně Zorky Ságlové, která právě do Špálovy galerie v srpnu 1969 navezla balíky schnoucího sena, slámy a sušené vojtěšky. S přáteli je pravidelně chodila obracet, k čemuž zároveň vybízela publikum. "V jedné místnosti kupky sena, které jsme chodili rozhazovat, před bouřkou nebo večer jsme je kopili. Ve druhé místnosti byly balíky slámy, které jsme dovezli ze Státního statku Ďáblice," popsal básník Ivan Martin Jirous, starší bratr Ságlové, v knize nazvané Magorův zápisník.

"Návštěvníci denně ze sena a slámy vytvářeli spontánně nové sestavy. K tomu na stěnách cvrkalo množství kobylek a hrála reprodukovaná rocková hudba," vzpomínala Ságlová.

Zorka Ságlová při projektu Seno-sláma ve Špálově galerii, 1969.
Zorka Ságlová při projektu Seno-sláma ve Špálově galerii, 1969. | Foto: archiv Galerie hlavního města Prahy

Při ukončení výstavy zahrála tehdy nová bigbítová kapela The Plastic People of the Universe "v neuvěřitelném vedru v nedýchatelném ovzduší", jak napsal Jirous. V návaznosti na to vznikla série fotografií, kdy manžel umělkyně Jan Ságl zachytil členy sestavy právě na balících slámy. Galerii založenou roku 1957 toho času stále vedl známý teoretik Jindřich Chalupecký, i když jeho éra pomalu končila. Následující rok, za počínající normalizace, byla instituce pod záminkou rekonstrukce uzavřena a Chalupecký formálně odešel do důchodu.

Projekt tehdy sedmadvacetileté Ságlové byl avantgardní, galerie tou dobou běžně stále vystavovaly spíš malby či sochy. Výtvarnice do nich vnesla prvek přírody, běžného života a práce. Zároveň se tímto konceptuálním gestem přihlásila k mezinárodním směrům jako land art, environment art či akční umění. Umělkyně si však za projekt se senem vysloužila příkré odsouzení ze strany veřejnosti i oficiálních struktur uměleckého provozu komunistického Československa. I "méně prorežimní kritici označili tehdejší výstavu za 'zvrhlou', za výsměch umění, ba jeho ponížení," napsal novinář Petr Fischer.

Kurátorky nynější výstavy, jimiž jsou Barbora Ciprová, Veronika Čechová, Tereza Jindrová a Karina Kottová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého, na projekt navazují. Volně jej však rozvíjejí v současném kontextu. Ke spolupráci přizvaly polskou umělkyni Dianu Lelonek, jež kritizuje nadprodukci či snahu západní společnosti o neustálý růst. Pro pražskou výstavu vytvořila instalaci inspirovanou kompostováním, do níž začlenila díla dalších tvůrců.

Dílo vystavené v galerii sestává ze šrotu, odpadků a úrodné zeminy vzniklé kompostováním organického odpadu. "Ukazuje tak jak nevzhlednou povahu smetišť, tak pozitivní možnosti recyklace," tvrdí pořadatelé. Téma zdůrazňují z přesvědčení, že odpad vzniklý lidskou činností patří k nejvýznamnějším faktorům přetvářejícím životní prostředí.

Součástí instalace jsou také přírodniny, které Diana Lelonek nalezla při trasování migračních cest čápů z mokřadů na smetiště nebo při zkoumání zaniklých vesnic v oblastech důlní těžby. Autory jednotlivých děl jsou pak rakouská rodačka Ines Doujak, v Berlíně usazená Palestinka Jumana Manna, Češi Jakub Tajovský, Marie Tučková a Nikola Brabcová nebo Polky Justyna Górowska a Ewelina Jarosz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy