Barokní opera Siface zazní v novodobé světové premiéře

Kultura Kultura
9. 5. 2013 21:39
Představení je součástí Festivalu barokních umění Český Krumlov
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Barokní opera Siface bude mít novodobou světovou premiéru při jediném představení v Praze. Harmonie Nicoly Porpory zazní 10. května od 18 hodin v Českém muzeu hudby.

Autenticitu barokní hudby umocní použití dobových nástrojů nebo jejich mistrovských kopií. V rukou hudebníků mezinárodního souboru Hof-Musici, který zahraje pod vedením cembalisty Ondřeje Macka, tak bude k vidění například violon - barokní šestistrunný kontrabas vytvořený v roce 1996 mistrem Janem Slípkou podle anonymního italského originálu z doby kolem roku 1700. Nebo cembalo z dílny Jiřího Vykoukala, dokonalá kopie italského nástroje z roku 1726.

Foto: Aktuálně.cz

Hof-Musici patří k nejlepším souborům specializovaným na interpretaci barokní hudby s použitím dobových nástrojů. Sólových partů se v typickém barokním dramatu vášně, zrady a bezohledné ctižádosti v protikladu k lásce, věrnosti a neochvějné ctnosti ujali Veronika Mráčková Fučíková, Jana Dvořáková, Jana Bínová Koucká, Lucie Rozsnyó, Tomáš Kočan a Pavel Valenta. Režie a barokní gestika jsou dílem Zuzany Vrbové.

Nicola Porpora (1686-1768) patří k nejvýznamnějším představitelům pozdně barokní italské opery, tzv. dramma per musica. Opera Siface měla premiéru v roce 1726 v Benátkách a již tři roky poté byla provedena v pražském paláci hraběte Františka Antonína Šporka.

Autorem libreta je císařský dvorní básník Pietro Metastasio. Titulní postavou opery je Syfax (italsky Siface), vládce starověké Numidie, království na území dnešního Alžírska a části Tunisu.

Foto: Aktuálně.cz

Spíše než historické události jsou však námětem opery milostné vztahy despotického krále k jeho manželce a milence. Libreto se ale vymyká rozšířené představě o nepřehledném a spletitém ději barokních oper. City postav dramatu i pohnutky jejich jednání jsou podány srozumitelně a s neobyčejnou životností.

Představení v Českém muzeu hudby je součástí Festivalu barokních umění Český Krumlov, který vznikl v roce 2008 s cílem oživit barokní operu s využitím současných možností autentické interpretace.

Po pražském uvedení Siface v polo-scénickém provedení bude v září následovat plně scénická verze v autentických prostorách unikátního barokního divadla na českokrumlovském zámku. Letošní VI. ročník Festivalu barokních umění se v Českém Krumlově odehraje od 20. do 22. září.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy