Snímek Masaryk vstoupil do českých kin. Jak vznikalo 171 trikových záběrů?

Čechův most jako Westminster Bridge a Hotel InterContinental jako Westminsterský palác. Podívejte se, jak vznikaly záběry životopisného snímku Masaryk režiséra Julia Ševčíka.
Čechův most v Londýně. Podívejte se na neuvěřitelné triky z filmu Masaryk | Video: MagicLab

Ač se to zdá neuvěřitelné, většina záběrů životopisného filmu Masaryk, který česká kina začala promítat ve čtvrtek, se natáčela v České republice.

Součástí výroby snímku sice byla cesta do Londýna, během které experti na filmové triky nafotili významná britská místa, ale akce herců byly natáčeny v Praze.

"Například jedna důležitá scéna, odehrávající se před sídlem britského premiéra v Downing Street 10, vznikala částečně v Praze i v Londýně. Herecké akce včetně objektů v bezprostřední vzdálenosti byly nasnímány v Praze před zeleným pozadím, detaily Downing Street už jsme nafotili v Londýně a v postprodukci jsme vše propojili. Museli jsme se soustředit na každý detail, aby si diváci ničeho nevšimli," vysvětlil Michal Křeček z pražského postprodukčního studia MagicLab.

Podobných trikových záběrů se ve filmu objevuje celkem 171. V postprodukci na nich pracovalo pětatřicet lidí.

Porodnice U Apolináře i Čechův most

Záběr na psychiatrickou léčebnu v americkém Wielandu například vznikal před pražskou porodnicí U Apolináře, digitální úpravou do něj byly vloženy fotografie přímořských trav z nizozemského pobřeží.

Do domnělého Londýna se dostal také pražský Čechův most spojující nábřeží Edvarda Beneše s Dvořákovým nábřežím. Ten ve filmu figuruje jako Westminster Bridge. Hotel InterContinental v Pařížské ulici se pak stal náhradou Westminsterského paláce.

Životopisné drama Julia Ševčíka získalo 12 Českých lvů, mimo jiné za nejlepší film, kameru a střih. Předávání cen však vzbudilo diskuse ohledně pravidel. Snímek byl totiž před březnovou distribucí do českých kin promítán pouze jednou v jednom kině, a sice sedm dní před koncem loňského roku v pražském kině Lucerna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy