Vyhrál nejlepší film, nebo nejlepší PR taktika? Předávání Českých lvů otestovalo pravidla soutěže

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
5. 3. 2017 18:31
Dvouhodinové sobotní předávání cen Český lev patřilo k těm povedenějším. Přesto se nad rekordním úspěchem filmu Masaryk nabízí otázka, zda nad uměním nevyhrála nejlepší PR taktika. Letošní ročník byl mimoděk i testem, zda jsou pravidla českých filmových akademiků vhodně nastavená, píše Tomáš Stejskal.
Snímek Masaryk si odnesl 12 sošek
Snímek Masaryk si odnesl 12 sošek | Foto: ČTK

Bylo to skoro jako na Oscarech. Nejenže takřka všechny České lvy posbíral nejhollywoodštější z nominovaných snímků. Ale k tomu si producenti vítězného životopisného dramatu Masaryk "pojistili" dopředu, že se rozjede podobná vlna kritických reakcí, jako když se v Americe pomíchaly obálky s výsledky a omylem byl vyhlášen jiný vítězný film.

Rekordman čtyřiadvacetileté historie udílení cen České filmové a televizní akademie, snímek Masaryk, si odnesl 12 sošek, neproměnil jen jednu nominaci. Přitom je to titul, který skoro "nikdo neviděl", protože oficiální distribuční premiéru má až ve čtvrtek.

Jak to, že tedy bojoval o lvy už letos? Díky týdennímu prosincovému promítání v pražském kině Lucerna byly naplněny regule filmové a televizní akademie. A jako bonus teď v sobotu film získal mediální kampaň zdarma jen několik dní před uvedením do široké distribuce.

Masaryk je jistě ambiciózní titul, těží z toho, že historická dramata o našich dějinách se dosud skoro netočila, a jeho režisér Julius Ševčík má zjevný talent. Ale scénář pokoušející se spojit atraktivní téma rozervaného Jana Masaryka holdujícího kokainu i večírkům s vyobrazením zrodu státníka a muže, který se snaží zachránit republiku v nejisté době kolem mnichovské dohody, rozhodně nepatří k nejpovedenějším.

Ceny za technické kategorie jsou namístě. Je však smutné, že také v těch hlavních "převálcoval" Masaryk třeba Rodinný film režiséra Olma Omerzua, který na rozdíl od Ševčíkova snímku umí zaujmout také zahraniční publikum a je natočen, odvyprávěn i zahrán s větší suverenitou.

A pokud někde letos Karel Roden předvedl opravdu velký výkon, byla to mnohem jemnější role v Rodinném filmu, za který však ani nebyl nominován. Nikoliv Masaryk, v němž je pouze nejvíc vidět, ale lva si za roli odnesl.

Dvouhodinový sobotní ceremoniál patřil k těm povedenějším. Rozhodnutí, aby České lvy nepředávali vědci či lékaři, ale kolegové filmaři, bylo správným krokem a nedocházelo už k poněkud trapným, prkenným pokusům o vtipy jako loni. I tak ovšem některé "fórky" působily jako ze základní školy, byť byly pronesené s rutinérstvím a načasováním zkušeného herce. Jako když se Aňa Geislerová vyznala, že by ráda "dala" komukoliv z nominovaných herců. Samozřejmě lva.

Moderátorka Adela Banášová během několika vět umlčela všechny pochybovače kroutící hlavou, proč by měla Slovenka uvádět České lvy. Byla pohotová, přirozená. A její vtípek o tom, že diváci sledují předávání "cen filmu Masaryk", byl nejpovedenější z celého večera, na kterém se opět projevilo, že nejspíš neexistují žádná společenská témata, k nimž by se umělci chtěli vyjádřit.

Celkový dojem z předávání tedy lze shrnout slovy: důstojné, uvolněné, bez velkých přešlapů. Ale stačí to?

Letošní ročník byl mimoděk i testem, zda pravidla českých filmových akademiků jsou vhodně nastavená. Vedle Masaryka, který měl podle oficiálních informací únorového berlínského filmového festivalu Berlinale světovou premiéru právě tam - ale přitom se už na sklonku loňského roku v Česku promítal, a tudíž nyní soutěžil o lvy -, bylo druhým nejnominovanějším kandidátem na lví trofeje historické drama Anthropoid vracející se k heydrichiádě za druhé světové války.

Podmínky, že 20 procent investic do výroby filmu musí pocházet z tuzemských zdrojů a že alespoň ve třech oceňovaných kategoriích musí na filmu pracovat Češi, Anthropoid splnil. Ale nakonec stejně odešel s prázdnou.

Zůstala po něm jen pochybnost, zda opravdu minoritní česká koprodukce, v níž se tuzemští filmaři kromě vedlejších hereckých rolí a "technických" profesí jako návrhář kostýmů nevyskytují, má soutěžit o domácí filmové ceny.

V souvislosti s udílením Oscarů se často spekuluje, zda politika nevítězí nad uměním. Nad rekordně jednoznačnými výsledky letošních Českých lvů se spíš nabízí otázka, zda nad uměním nevyhrála nejlepší PR taktika.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy