Sithové porazili Pottera, Kong se díval

BBC, krk
5. 1. 2006 8:00
Londýn - O cenách pro nejlepší filmy loňského roku se teprve rozhodne, boj o komerčně nejúspěšnější už je u konce.
Ewan McGregor ve filmu Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů.
Ewan McGregor ve filmu Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů. | Foto: Lucasfilm

Nejvíce peněz loni vydělala poslední natočená epizoda Hvězdných válek, Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů, která celosvětově nasbírala 849 miliónů dolarů (asi 20 miliard korun).

Chronologicky třetí část šestidílné ságy George Lucase se tak stala 11. nejúspěšnějším filmem všech dob, úspěšnějším "hvězdným" dílem je jen Epizoda I - Skrytá hrozba (s 924 milióny je na 5. místě žebříčku). Na čele nejnavštěvovanějších filmům je Titanic (zatím 1,845 miliardy dolarů).

Druhým kasovně nejúspěšnějším snímkem loňského roku se stal s 812 miliony Harry Potter a Ohnivý pohár, který dokonce porazil Hvězdné války na mimoamerických trzích. Bitvu mezi Sithy a Potterem tak rozhodly Spojené státy.

Oba tituly byly každopádně jediné, které překročily hranici 800 milionů dolarů,žádný jiný snímek už loni nedosáhl ani na 600 milionů.

Na třetím místě je Spielbergova Válka světů s 589 milióny. První tři místa jsou stejná v celosvětovém i v americkém žebříčku návštěvnosti. Ve světě je ovšem čtvrtá animovaná komedie Madagaskar a pátý Karlík a továrna na čokoládu. V Americe si díky závěru roku vybojovaly čtvrtou pozici Letopisy Narnie.

Přepis knihy C.S. Lewise o posledním víkendu v zámořských kinech symbolicky porazil King Konga, a potvrdil tak relativní neúspěch snímku. Remake klasického příběhu vydělal v Severní Americe "jen" 174 miliónů dolarů a celkově pak 397 miliónů dolarů. Od Petera Jacksona se zřejmě po megaúspěchu Pána prstenů čekalo víc. Obří opici následovaly i loňské tržby za vstupné: po 13 letech růstu se dostaly na hodnoty z roku 2001.

 
KK
Karel Kočnerpřed 8 měsíci

Sid Vicious nebyl původní člen kapely, ale nahradil v ní právě Glena Matlocka po tom, co ho z kapely vyhodili, protože mu podle oficiální verze údajně děsně smrděly nohy. Skutečnost však byla taková, že miloval Beatles a na zkouškách prý dokonce přehrával jejich písničky a to nemohli vystát ani Lydon ani Jones. Vicious byl pouhá náhrada, výplň pro efekt na koncertech. Na jejich jediném albu jmenovaném v článku veškeré basové party hraje beztak Matlock, jelikož ten druhý babrák hrát pořádně neuměl. Zato vypadal cool a byl to nej kámoš Johnnyho, ale jinak to byla absolutní nula a smažka. Je škoda a také velký omyl, že se Vicious stal symbolem punku a prototypem punkáče, protože tohle punk fakt není. Oproti tomu Lydon to je zasloužený Punker s velkým P, jelikož byl vždycky proti násilí, pózérství a tvrdým drogám, které nikdy nebral. Taky je to charismatický a charakterní, věrný a příkladně spořádaný chlap s mozkem i srdcem na pravém místě. https://m.youtube.com/watch?v=aAY6JJBhe88

Právě se děje

Další zprávy