Recenze: Svět není zlé místo k životu, ukázal další koncert Amandy Palmerové v Praze

David P. Stefanovič
5. 6. 2017 12:00
Kabaretní ďáblice Amanda Palmerová se vrátila na místo činu do pražské Akropole. S sebou přivezla album I Can Spin a Rainbow plné pomalých až meditativních písniček, které nahrála s britským hudebním matadorem Edwardem Ka-Spelem z kapely The Legendary Pink Dots. Koncert nakonec připomínal živé divadelní představení, během kterého hudebníci vyprávěli příběhy a komunikovali s publikem i mezi sebou.
Amanda Palmerová v Paláci Akropolis. Foto Richard Klíčník. | Video:

Album I Can Spin a Rainbow, které Amanda Palmerová a Edward Ka-Spel vydali letos v květnu, je plné pomalých až meditativních písniček. Vzbuzovalo tak obavy, jak s ním muzikanti utáhnou celý večer.

Jejich koncertní minulost ale skeptiky uklidňovala: jakmile se na pódiu objevil Edward Ka-Spel se svou typickou šálou, slunečními brýlemi, naboso a v tenkém županu a Palmerová začala bušit do kláves, bylo jasné, že nikdo se nudit nebude. I melancholický song se dá zahrát s obrovskou energií.

Třetí do party, houslista Patrick Q. Wright, otevřel koncert poznámkou, že jde o jeho první návštěvu Československa. Omyl ale publikum přijalo s pobavením. V humorném duchu se pak nesl celý zbytek koncertu, který napůl připomínal divadelní představení. Všichni tři se do svých rolí maximálně ponořili, zpěv doprovázeli hereckým přednesem a bohatě komunikovali mezi sebou i diváky.

Obrovskou výhodou, a to i pro budoucí poslechy alba, jsou příběhy. Amanda Palmerová doplnila téměř ke každému songu historku o tom, co jej inspirovalo. Písně rázem dostaly úplně jiný náboj.

Například Shashla’s Missing Page má předlohu v příběhu vojačky, která jako malá dostala od svého otce lahvičku jedu. Jen tak, pro všechny případy, protože "svět je zlé místo". The Clock At The Back Of the Cage zase Palmerová uvedla vysvětlením "syndromu sloního mláděte" - když mladého slona přivážete na jedno místo, smyčka se mu po čase natolik zažere do mysli, že po jejím sundání se už nepokusí odejít. Atmosféru ovšem zpěvačka odlehčila věnováním písně svému manželovi.

Amanda Palmerová & Edward Ka-Spel

Praha, Palác Akropolis, 4. 6. 2017
Hodnocení Aktuálně.cz: 80 %

Zdaleka nejsilnější zážitek však nabídla píseň Machete, kterou Palmerová napsala pro pohřeb svého nejlepšího přítele. I dva roky po této události se při hraní emoce zařezávaly hluboko pod kůži.

Nové pomalejší skladby dobře doplnily rozverné kousky Amandiny bývalé kapely The Dresden Dolls a songy od The Legendary Pink Dots Edwarda Ka-Spela. Koncert díky tomu ani na chvíli neztratil tempo a muzikanti ho ukočírovali až do úspěšného závěru, po kterém publikum potleskem a výskotem málem zbořilo Akropoli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salvou čestné stráže začal státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou v úterý Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. První státní pohřeb po 55 letech začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ), uvedla agentura Reuters. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják.

Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budokan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Covid sílí, za pondělí bylo 4735 nově nakažených, přibývá i hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku zrychluje, v pondělí testy odhalily 4735 nově nakažených, což je nejvíc za jeden den od první poloviny dubna a téměř o 1000 víc než před týdnem. Vedle toho hygienici za pondělí zaznamenali 1928 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Roste i počet hospitalizovaných s potvrzeným onemocněním covid-19, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1135 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 150 víc. Víc hospitalizovaných s covidem bylo naposledy v polovině srpna, kdy doznívala nezvyklá letní vlna onemocnění. V těžkém stavu bylo v pondělí 38 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených se až na několik výjimek o víkendu zvyšují v mezitýdenním srovnání od začátku září. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.

Rychlejší šíření nákazy je patrné také z nárůstu takzvaného incidenčního čísla. Nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden přibylo 161, před týdnem to bylo 142. Nejvyšší týdenní incidence je nyní v Královéhradeckém kraji se 195 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 116 nově nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy