Český Krumlov - Není mnoho zemí a snad žádný významný orchestr, které ruský klavírista Konstantin Scherbakov nepoctil svojí virtuozitou. O reputaci jednoho z nejvyhledávanějších klavíristů dnešní doby mimo jiné svědčí to, že kompletním cyklem klavírních prací Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova si vysloužil přezdívku „Rachmaninov dnešních dní".
Hru devětatřicetiletého klavíristy si budou moci v sobotu 27. července vychutnat návštěvníci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Scherbakov tam v doprovodu půvabné houslistky Jeongah Kim a Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Ondreje Lenárda vystoupí v od půl osmé večer v Zámecké jízdárně.
Lístky na vystoupení jsou k dispozici na webu Ticketstream od 130 do 930 korun.
Skutečná klasika
Scherbakov si pro Český Krumlov ze svého rozsáhlého repertoáru - jen CD vydal přes tři desítky - vybral skutečnou klasiku.
Na programu je Koncert pro housle a klavír d-moll od Felixe Mendelssohn-Bartholdyho, jednoho z nejvýznamnějších německých romantických hudebních skladatelů. Koncert d-moll sice podle odborníků nedosahuje kvalit proslulého koncertu e-moll, nicméně obsahuje množství poutavých pasáží. Zejména ve finální větě přijdou na řadu dnes populární cikánské názvuky.
Dalším v pořadí bude klavírní koncert b-moll jednoho z nejvýznamnějších hudebních skladatelů vůbec - Petra Iljiče Čajkovského. Toto dílo uzavřeného skladatele, který spájel prvky ruské lidové hudby s evropskou vážnou hudbou, patrně patří k jeho nejpozoruhodnějším - jeho úvodní pasáž patrně zná úplně každý.
Jedinečný zážitek
Sherbakov vyniká šíří i náročností repertoáru, který zahrnuje kompletní tvorbu Čajkovského, Medtnera, Skrjabina, Respighiho, ale i Godowského nebo Šostakoviče. Kritici hudebních časopisů se o Scherbakově hře vyjadřují jako o „delikátní a zapálené".
Německý okruh kritiků dvakrát ocenil nejvyšší známkou jeho nahrávku Godowského sonáty E minor, později také jeho interpretaci Beethovenovy Deváté symfonie adaptované pro piano.
V roce 2001 získal se Šostakovičovými 24 preludiemi a fugami Classical Award v Cannes a respektovaný server ClassicsToday.com tuto nahrávku lapidárně označil jako „triumf".
Zázračné dítě
Fenomenální klavírista pochází ze sibiřského Barnaulu. Svoji kariéru zahájil v raném věku coby „zázračné dítě". Debutoval v pouhých pěti letech a v jedenácti si poprvé zahrál s orchestrem v Beethovenově prvním Klavírním koncertu. Jakmile se přestěhoval do Moskvy, začal navštěvovat Čajkovského konzervatoř ve třídě Lva Naumova.
Důležitý posun zažil ve dvaceti letech, kdy v roce 1983 zvítězil v Rachmaninově soutěži pro mladé nadějné pianisty, a poté již následovala řada dalších soutěžních úspěchů po celé Evropě. Mezinárodním debutem, který otevřel Scherbakovovu světovou kariéru, se stalo vystoupení na italském festivalu v Asolu.
V roce 1992 přesídlil do Švýcarska, jeho hvězda začala stoupat vzhůru a začala se rodit i jeho bohatá a ceněná diskografie pro EMI, Naxos a další světové labely.
Vedle intenzivní koncertní činnosti se Scherbakov věnuje pedagogické činnosti na Hochschule für Musik Winterthur v Curychu a vede různé mistrovské kurzy po celé Evropě.
Scherbakov vystoupil s šedesáti předními symfonickými orchestry po celém světě a je častým hostem prestižních koncertních domů a hudebních festivalů, namátkou v Salcburku, Lucernu, Bregenzu nebo Frankfurtu, ale také v zámoří.
Čtěte také:
Zázračné děti vyzrály a brzy zahrají Českému Krumlovu